Παρά πέντε … 100 Μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές / τριες των αθλημάτων της ΚΟΕ, μέσα στο 2022, καταδεικνύοντας τη δυναμική και την προοπτική του χώρου μας, στο παγκόσμιο αθλητικό γίγνεσθαι.

Τα 95 συνολικά Μετάλλια των 6 Αθλημάτων, κατακτήθηκαν:

*27 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

*30 ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

*2 WORLD SERIES FINA

*4 WORLD GAMES

*13 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

*19 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΑ ΚΥΠΕΛΛΑ

Τα 22 ήταν Χρυσά, 35 Ασημένια και 38 Χάλκινα.

Αναλυτικά, η … συγκομιδή του 2022, σε Παγκόσμια & Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, World Series, World Games, Μεσογειακοί Αγώνες, Μεσογειακά Κύπελλα

ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ

ΑΘΛΗΜΑ           ΧΡΥΣΑ      ΑΡΓΥΡΑ    ΧΑΛΚΙΝΑ ΣΥΝΟΛΟ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ         9           12                    15         36

ΤΕΧΝΙΚΗ               11         18                    14         43

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ    1            1                      7           9

OPEN WATER        1            0                      0           1

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ  0            4                      2           6

……………………………………………………………………………………..

ΣΥΝΟΛΑ                 22          35                    38         95

………………………………………………………………………………………

ΑΝΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Βουδαπέστη)

*Χάλκινο, Πλατανιώτη Ευαγγελία (Τεχνικό Σόλο)

*Χάλκινο, Πλατανιώτη Ευαγγελία (Ελεύθερο Σόλο)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Ανδρών

(Μάνος Ζερδεβάς, Παναγιώτης Τζωρτζάτος, Ντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Στάθης Καλογερόπουλος, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Αργυρόπουλος Στέλιος, Γούβης Κώστας, Κάκαρης Κώστας, Νικολαϊδης Δημήτρης, Βλαχόπουλος Άγγελος)

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Κάλι)

*Αργυρό, Καλαϊτζόπουλος Χρήστος (200μ 2πλά πέδιλα)

*Αργυρό, Καλαϊτζόπουλος Χρήστος (400μ 2πλά πέδιλα)

*Χάλκινο, Μπόνιας Χρήστος (50μ 2πλά πέδιλα)

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ OW ΤΕΧΝΙΚΗΣ (Βιβερόνε)

*Χρυσό, Εθνική Ομάδα (4χ150μ Mixed Νέων)

(Καλφίδης, Μαντζάκος, Δούμα, Κουτουρούσιου)

*Χρυσό, Καλφίδης Ηλίας (5χλμ Νέων)

*Χρυσό, Καλφίδης Ηλίας (1χλμ Νέων)

*Χρυσό, Καλφίδης Ηλίας (150μ επιφάνεια Νέων)

*Χρυσό, Μαντζάκος Γιώργος (150μ 2πλά πέδιλα Νέων)

*Αργυρό, Αρμουτσής Μάριος (5χλμ Ανδρών)

*Αργυρό, Καραγιάννης Κώστας (150μ 2πλά πέδιλα Νέων)

*Αργυρό, Μαντζάκος Γιώργος (1χλμ 2πλά πέδιλα Νέων)

*Αργυρό, Μητακίδη Δανάη (150μ επιφάνεια Γυναικών)

*Αργυρό, Μαντζάκος Γιώργος (3χλμ 2πλά πέδιλα Νέων)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα (4χ1χλμ Mixed Ανδρών – Γυναικών)

(Αρμουτσής, Καλφίδης, Κουτουρούσιου, Μητακίδη)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα (4χ1χλμ 2πλά πέδιλα Mixed Νέων)

(Δούμα, Καραγιάννης, Κουτουρούσιου, Μαντζάκος)

*Χάλκινο, Μητακίδη Δανάη (5χλμ Γυναικών)

*Χάλκινο, Αρμουτσής Μάριος (1χλμ Ανδρών)

*Χάλκινο, Κουτουρούσιου Ζωή (1χλμ Νεανίδων)

*Χάλκινο, Δούμα Μαριάννα (150μ 2πλά πέδιλα Νεανίδων)

  1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Ρώμη)

*Χρυσό, Χρήστου Απόστολος (50μ ύπτιο)

*Αργυρό, Χρήστου Απόστολος (100μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Γκολομέεβ Κρίστιαν (50μ ελεύθερο)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (Κόμπο)

(Αγραφιώτη, Αλζιγκούζη, Φραγκάκη, Γιαλαμά, Καράγγελου, Καραπαναγιώτου, Καριώρη, Κρομμυδάκη, Μαλκογεώργου, Μισίκεβιτς)

  1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Σπλιτ)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα

(Σταματοπούλου, Σωτηρέλη, Πλευρίτου Ελ., Χυδηριώτη, Πλευρίτου Μαργ., Ξενάκη, Νίνου, Τριχά, Πάτρα, Πλευρίτου Β., Μυριοκεφαλιτάκη, Γιαννοπούλου, Σιούτη)

  1. WORLD SERRIES ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (Αθήνα)

*Χρυσό, Εθνική Ομάδα (Κόμπο)

(Αγραφιώτη, Αλζιγκούζη, Φραγκάκη, Γιαλαμά, Καράγγελου, Καραπαναγιώτου, Καριώρη, Κρομμυδάκη, Μαλκογεώργου, Μισίκεβιτς, Παπαναστασίου)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα (Highlight)

(Αγραφιώτη, Αλζιγκούζη, Φραγκάκη, Γιαλαμά, Καραπαναγιώτου, Καριώρη, Κρομμυδάκη, Μαλκογεώργου, Μισίκεβιτς, Παπαναστασίου)

  1. WORLD GAMES ΤΕΧΝΙΚΗΣ (Μπίρμιγχαμ)

*Αργυρό, Χατζηλιάδης Στέλιος (50μ 2πλά πέδιλα)

*Χάλκινο, Μυλωνάκης Τάσος (10μ επιφάνεια)

*Χάλκινο, Μπόνιας Χρήστος (50μ 2πλά πέδιλα)

*Χάλκινο, Μπόνιας Χρήστος (100μ 2πλά πέδιλα)

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΕΩΝ (Λίμα)

*Χάλκινο, Σοφικίτης Βασίλης (400μ Μ. Ατομική)

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Βελιγράδι)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα

(Καραγιάννη, Κωνσταντοπούλου, Ανδρεάδη, Καλογεροπούλου, Καραμπέτσου, Κουρέτα, Λασκαρίδου, Σάντα, Σιούτη, Τορνάρου, Τριχά, Τσιμάρα Ευφρ., Χαλδαίου)

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Κεμπέκ)

            *Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (Highlight)

(Φραγκάκη, Φράγκου, Γιαλαμά, Καράγγελου, Καραπαναγιώτου, Καρατζόγλου, Κορμμυδάκη, Νίκου, Παπαδοπούλου, Παπαναστασίου)

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΠΑΙΔΩΝ (Βόλος)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα

(Μαυριόπουλος, Λυκούδης, Κόκκινος, Καρατζάς, Καπράγκος, Λασκαρίδης, Ζερβουδάκης, Μητράκης, Ζαχόπουλος, Σιαμάς, Μπέλεσης, Χωματάς, Κρατημένος)

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Λάρισα)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα

(Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη, Κοβάτσεβιτς, Φουράκη, Δρακωτού, Πιοβάν, Κανελλοπούλου, Μπέτα, Παπαδοπούλου, Γαλανοπούλου, Κλαψιανού, Καραμπέτσου, Μπεκρή)

  1. ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (Οράν)

*Χρυσό, Μακρυγιάννης Βαγγέλης (100μ ύπτιο)

*Χρυσό, Ντουντουνάκη Άννα (50μ πεταλούδα)

*Χρυσό, Γκολομέεβ Κρίστιαν (50μ ελεύθερο)

*Χρυσό, Βαζαίος Ανδρέας (200μ Μ. Ατομική)

*Χρυσό, Μάρκος Δημήτρης (400μ ελεύθερο)

*Χρυσό, Εθνική Ομάδα (4χ200μ ελεύθερο Ανδρών)

(Μάρκος, Μακρυγιάννης, Στάμου, Βαζαίος)

*Αργυρό, Μάρκος Δημήτρης (200μ ελεύθερο)

*Αργυρό, Μάρκος Δημήτρης (1500μ ελεύθερο)

*Αργυρό, Ντουντουνάκη Άννα (50μ ύπτιο)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα (4χ100μ ελεύθερο)

(Βαζαίος, Μπίλας, Γκολομέεβ, Μάρκος)

*Αργυρό, Βαζαίος Ανδρέας (200μ πεταλούδα)

*Αργυρό, Ντουντουνάκη Άννα (100μ πεταλούδα)

*Χάλκινο, Γκολομέεβ Κρίστιαν (50μ πεταλούδα)

  1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Νετάνια)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα

(Λυδία Μαυρωτά, Μαρία Καραγιάννη, Φοίβη Αγγελίδη, Τίνα Καϊάφα, Θωμαίς Μουστακαρία, Ευδοκία Τσιμάρα, Στεφανία Σάντα, Σοφία Τορνάρου, Ευφροσύνη Τσιμάρα, Νεφέλη Χαλδαίου, Δέσποινα Καλογεροπούλου, Φωτεινή Τριχά, Χριστίνα Σιούτη)

  1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Οτοπένι)

*Χάλκινο, Σοφικίτης Βασίλης (400μ Μ. Ατομική)

  1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Αλικάντε)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (Κόμπο)

(Φραγκάκη, Φράγκου, Νίκου Γιαλαμά, Καράγγελου, Καραπαναγιώτου, Καρατζόγλου, Κρομμυδάκη, Παπαδοπούλου, Παπαναστασίου)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (Highlight)

(Φραγκάκη, Φράγκου, Νίκου, Γιαλαμά, Καράγγελου, Καραπαναγιώτου, Καρατζόγλου, Κρομμυδάκη, Παπαδοπούλου, Παπαναστασίου)

  1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ (Πόζναν)

*Χρυσό, Καλτσουκαλάς Γιώργος (100μ επιφάνεια)

*Χρυσό, Καλτσουκαλάς Γιώργος (50μ επιφάνεια)

*Χρυσό, Μανιάτη Κατερίνα (400μ 2πλά πέδιλα)

*Χρυσό, Εθνική Ομάδα (4χ200μ επιφάνεια)

(Λαμπαδάρης, Δαβίτης, Νικολαϊδης, Καλτσουκαλάς)

*Χρυσό, Καλτσουκαλάς Γιώργος (50μ άπνοια)

*Χρυσό, Εθνική Ομάδα (4χ100μ επιφάνεια)

(Λαμπαδάρης, Δαβίτης, Καλφίδης, Καλτσουκαλάς)

*Αργυρό, Καλφίδης Ηλίας (800μ επιφάνεια)

*Αργυρό, Λαμπαδάρης Απόστολος (100μ επιφάνεια)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα (4χ50μ επιφάνεια Mixed)

(Λαμπαδάρης, Περάκη, Βρέντζου, Καλτσουκαλάς)

*Αργυρό, Καλφίδης Ηλίας (400μ επιφάνεια)

*Αργυρό, Λαμπαδάρης Απόστολος (200μ επιφάνεια)

*Αργυρό, Κουτουρούσιου Ζωή (1500μ επιφάνεια)

*Αργυρό, Δαβίτης Νίκος (50μ επιφάνεια)

*Αργυρό, Δαβίτης Νίκος (50μ άπνοια)

*Χάλκινο, Μανιάτη Κατερίνα (100μ 2πλά πέδιλα)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (4χ100μ 2πλά πέδιλα Mixed)

(Καρδάκος, Μανιάτη, Περάκη, Καλτσουκαλάς)

*Χάλκινο, Καπέρδα Γιολάντα (200μ 2πλά πέδιλα)

*Χάλκινο, Καλφίδης Ηλίας (1500μ επιφάνεια)

*Χάλκινο, Περάκη Γεωργία (50μ 2πλά πέδιλα)

*Χάλκινο, Καρδάκος Βαγγέλης (50μ 2πλά πέδιλα)

  1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Μοντεκό Λε Μιν)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (Κόμπο)

(Βαγκέ, Δάμπαλη, Ιμβριώτη, Καραβασίλη, Καραμανίδου, Κοντού, Κουτράκη, Πέντζα, Ρηγάκου, Σκευάκη)

  1. ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Λεμεσός)

*Χρυσό, Ρακοπούλου Αντωνία (400μ ελεύθερο)

*Χρυσό, Ρακοπούλου Αντωνία (800μ ελεύθερο)

*Αργυρό, Ρακοπούλου Αντωνία (400μ Μ. Ατομική)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα (4χ100μ ελεύθερο Mixed)

(Δρακόπουλος, Ρακοπούλου, Πυριλή, Σούτσος)

*Αργυρό, Ζαμπούτη Αρετή (200μ πρόσθιο)

*Αργυρό, Ζαφειρόπουλος Μάριος (200μ πρόσθιο)

*Αργυρό, Εθνική Ομάδα (4χ200μ ελεύθερο)

(Ρακοπούλου, Μπέσιου, Πυριλή, Ρώτα)

*Χάλκινο, Παζαϊτη Ιωάννα (200μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Πυριλή Δέσποινα (100μ ελεύθερο)

*Χάλκινο, Μπέσιου Μαρία (200μ Μ. Ατομική)

*Χάλκινο, Δοξιάδη Αλεξάνδρα (200μ πρόσθιο)

*Χάλκινο, Βλασίδης Μιχάλης (200μ πρόσθιο)

*Χάλκινο, Πυριλή Δέσποινα (100μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (4χ100μ Μ. Ομαδική)

(Παζαϊτη, Ζαμπούτη, Ρώτα, Πυριλή)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (4χ100μ Μ. Ομαδική)

(Κατσαμπούλας, Λύτρας, Μπανιώτης, Δρακόπουλος)

*Χάλκινο, Πυριλή Δέσποινα (50μ ελεύθερο)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (4χ200μ ελεύθερο)

(Σπαθαράκης, Σούτος, Δρακόπουλος, Ιωαννίδης)

*Χάλκινο, Εθνική Ομάδα (4χ100μ ελεύθερο)

(Πυριλή, Μπέσιου, Νάτσιου, Ρακοπούλου)

  1. ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ OPEN WATER ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Βελιγράδι)

*Χρυσό, Κακουλάκης Βασίλης (5χλμ)

Πηγή: koe.org.gr