«Ξέφυγε» μετά το ημίχρονο η Μπρέσια – Επέβαλε το ρυθμό της η Νόβι!

Εκτός από την νίκη της Ραντνίτσκι επί του Ολυμπιακού, Μπρέσια και Νόβι Μπέογκραντ πέτυχαν σπουδαία τρίποντα στην 8η αγωνιστική.

Ολοκληρώθηκε, με την ήττα του Ολυμπιακού με 10-8 από την Ραντνίτσκι στο Κραγκούγιεβατς, η 8η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, με την αναμέτρηση των «ερυθρόλευκων» με τους Σέρβους να αποτελεί ένα εκ των τριών μεγάλων ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα δείχνουν ότι τελικά δεν είναι… κλεισμένες από τις ομάδες που είχαν έως τώρα καλύτερη πορεία, ενώ Φερεντσβάρος και Μπρέσια αποτελούν τις μόνες από τις 16 ομάδες που παραμένουν αήττητες μετά την 8η αγωνιστική.

Η ταλαιπωρία στο ταξίδι της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που πλήττουν την Ελλάδα τις τελευταίες ημέρες ίσως αποτέλεσε σημαντικό παράγοντα στην ήττα του Ολυμπιακού από την Ραντνίτσκι. Από την αρχή οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν με 4-1 και με 5-3 στην πρώτη περίοδο, ενώ βρίσκονταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και παρά την ισοφάριση του Φιλίποβιτς σε 7-7 στην τρίτη περίοδο, αντεπιτέθηκαν άμεσα και επικράτησαν τελικά με σκορ 10-8. Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του πορτιέρο Λάζαρ Ντομποζάνοφ, ο οποίος μάλιστα απέκρουσε το δεύτερο πέναλτι του Φιλίποβιτς! Η Ραντνίτσκι έδειξε, ότι αν συνεχίσει τέτοιες εμφανίσεις, μπαίνει άμεσα ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης του Φάιναλ 8.

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ ΚΡΑΓΚΟΥΓΙΕΒΑΤΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-8

Ραντνίτσκι Κραγκούγιεβατς (Ούρος Στεβάνοβιτς): Ντομποζάνοφ, Ραντούλοβιτς 2, Στανόγιεβιτς, Γιάνκοβιτς 1, Τσουκ 1, Κρουγκ, Ουκρόπινα 1, Πλιέβαντσιτς, Τόχολι, Μίλιτσιτς 1, Λούκιτς 2, Βρλιτς 2, Τοντορόβσκι

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς

Με πολύ αγχωτικό τρόπο «γλίτωσε» η Μπρέσια από την Γιαντράν Σπλιτ, με τους Ιταλούς να επικρατούν με 15-14 με μεγάλη ανατροπή στην Κροατία. Αρχικά, η Γιαντράν ήταν αυτή που προηγήθηκε 4-2 με την λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ διατήρησε το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο, παρά τις προσπάθειες της Μπρέσια να ισοφαρίσει, μειώνοντας αρχικά στο 4-3 με τον Τζίτο και έπειτα στο 5-4 με τον Ντόλτσε, αλλά και στο 6-5 με τον Λάζιτς, όταν η Γιαντράν τρέχοντας ένα σερί 3-0 βρέθηκε να προηγείται με 9-5 και το ημίχρονο να λήγει 9-7 με δύο γκολ του Ντι Σόμα. Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλοί ανέβασαν… στροφές και με γκολ του Ρεντζούτο και του Κρίστιαν Πρεσιούτι ισοφάρισαν γρήγορα σε 9-9, μπαίνοντας για πρώτη φορά στο σκορ με το 10-9 του Λάζιτς και ανεβάζοντας τη διαφορά στα δύο γκολ με τον Αλεσιάνι και το 11-9. Η Γιαντράν αποφασισμένη να επιστρέψει στο παιχνίδι μείωσε σε 11-10 με τον Ντούζεβιτς, τα γκολ όμως του Κρίστιαν Πρεσιούτι και του Βαπένσκι έδωσαν ένα προβάδισμα 13-10 στη λήξη της τρίτης περιόδου για τη Μπρέσια. Στην τελευταία περίοδο και με γκολ από τους Ντόμπουντ και Ντέλιτς οι Κροάτες φέρανε πάλι το παιχνίδι στο γκολ, με το σκορ να γίνεται 13-12, ο αρχηγός των «λιονταριών» όμως, Κρίστιαν Πρεσιούτι, ανέλαβε καθήκοντα και αύξησε πάλι την διαφορά σε 14-12, με τον Καρκόφ να μειώνει σε 14-13 σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος. Για αρκετό χρόνο δε σημειώθηκε κάποιο γκολ, όταν ο Ρεντζούτο με το 15-13 στον παραπάνω στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα «κλείδωσε» την νίκη για την ομάδα του. Όταν ο Καρκόφ μείωσε σε 15-14 με 34 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Γιαντράν δεν είχε χρόνο να ισοφαρίσει. Η Μπρέσια, διατηρώντας το αήττητο, απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στον όμιλο, έχοντας 20 βαθμούς, διαφέροντας κατά 4 με τον Ολυμπιακό και την Φερεντσβάρος. Η Γιαντράν πρέπει να αρχίσει να… ανησυχεί, καθώς έχει μόλις 6 βαθμούς και δεν απομένουν πολλές αγωνιστικές.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ – ΜΠΡΕΣΙΑ 14-15

Γιαντράν Σπλιτ (Μίλε Σμόντλακα): Πόντρουγκ, Μπούριτς, Κράγκιτς 3, Τσάγκαλι 1, Μπούτιτς 1, Πέικοβιτς, Μπούκιτς, Καρκόφ 3, Ντέλιτς 1, Ντόμπουντ 2, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 2, Άνιτς

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε 1, Πρεσιούτι Κ. 3, Μπίκαρι, Λάζιτς 2, Βαπένσκι 1, Ρεντζούτο 2, Τζιανάζα Τ., Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 2, Ντι Σόμα 2, Τζίτο 1, Τζιανάζα Μ.

Κουρασμένη αλλά σταθερή στις καλές εμφανίσεις παρουσιάστηκε η Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου, επικρατώντας της Μπαρτσελονέτα με 11-9 στο μόνο εκ των «αναμενόμενων» ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής. Έχοντας δώσει αρκετά παιχνίδια στην Β’ φάση της Αδριατικής Λίγκας, χωρίς να έχει τον καλύτερο απολογισμό, μετά την ήττα από την Ραντνίτσκι και την ισοπαλία με την Πρίμορατς, η Νόβι με τον Ντέγιαν Γιόβοβιτς να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της ήταν συνεχώς καλύτερη από τους Ισπανούς στο παιχνίδι και δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Ολοκληρώνοντας μία εξαιρετική πρώτη περίοδο και διατηρώντας την εστία της ανέπαφη, προηγήθηκε με 4-0 στη λήξη της, αλλά και 5-0 με το που ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Γκρανάδος στον παραπάνω, με το ημίχρονο τελικά να λήγει 6-2  για τους Σέρβους. Με τρία γκολ στην τρίτη περίοδο η Μπαρτσελονέτα κατάφερε να μειώσει σε 6-5, ο Μάντιτς όμως στον παραπάνω απάντησε άμεσα για το 7-5, με τον Ντε Τόρο να διαμορφώνει το 7-6, όπως επίσης και το 8-7 μετά το 8-6 του Στραχίνια Ράσοβιτς επίσης στον παραπάνω. Με άλλο ένα γκολ του Στραχίνια Ράσοβιτς και ένα του Μαρτίνοβιτς, η Νόβι βρέθηκε να προηγείται με 10-7 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Λίγα γκολ σημειώθηκαν στα τελευταία οκτώ λεπτά, με τον Ντε Τόρο να κάνει ύστατη προσπάθεια να πλησιάσει την Νόβι στο σκορ και να μειώνει και πάλι σε 10-8 και το εύστοχο πέναλτι του Μουνιαρίθ να φέρνει το παιχνίδι στο γκολ στα τελευταία τεσσεράμισι λεπτά της αναμέτρησης. Το τελευταίο γκολ ήρθε από τον «δικό» μας Άγγελο Βλαχόπουλο στην εκπνοή του χρόνου, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, το οποίο και διαμόρφωσε το τελικό 11-9. Η Μπαρτσελονέτα οφείλει να βάλει τα δυνατά της, εφόσον επιθυμεί να βρεθεί για μία ακόμη χρονιά στο Φάιναλ 8, έχοντας 11 βαθμούς στην πέμπτη θέση του ομίλου, με την Νόβι που έχει ήδη προκριθεί να είναι μία θέση πάνω με 14.

ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ 11-9

Νόβι Μπέογκραντ (Ντέγιαν Γιόβοβιτς): Πιέτλοβιτς Γκ., Ράσοβιτς Σ. 2, Μάντιτς 1, Μαρτίνοβιτς 1, Βούτσινιτς, Πιέτλοβιτς Ντ. 1, Γκογκόφ 2, Γιάκσιτς, Πέρκοβιτς, Βλαχόπουλος 2, Ντράσοβιτς 1, Ράσοβιτς Β. 1, Κοΐμπρα

Μπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Πινέδο, Φάμερα, Γκρανάδος 1, Μουνιαρίθ 1, Ντε Τόρο 3, Παβιγιάρ 1, Πονφεράντα, Μπρους, Ασένσιο, Περόνε 2, Μπιέλ, Αγκιρρέ

Αήττητη συνεχίζει και η Φερεντσβάρος, η οποία επικράτησε πολύ δυσκολότερα από ότι αναμενόταν της πολύ μαχητικής Ντιναμό Τιφλίδας με 16-10. Οι Γεωργιανοί κατέφθασαν «ετοιμοπόλεμοι» στην Ουγγαρία και σόκαραν τους παίκτες του Ζολτ Βάργκα στο πρώτο οκτάλεπτο, όπου προηγήθηκαν 2-1. Ο Βάμος ισοφάρισε άμεσα σε 2-2 στην δεύτερη περίοδο, και ο Γιάνσικ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Φερεντσβάρος με το 3-2. Η Ντιναμό ισοφάρισε ξανά με τον Ιμναϊσβίλι σε 3-3, ο Νταμόντε όμως έδωσε και πάλι προβάδισμα 4-3 στους Ούγγρους. Ο Ντάντβανι έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με το 4-4, ο Νταμόντε όμως απάντησε ξανά για το 5-4 της Φερεντσβάρος και μια τελευταία ισοπαλία ήρθε με το 5-5 του Αντεϊσβίλι. Φυσικά, ο Ντένες Βάργκα δεν θα επέτρεπε σε καμία περίπτωση να χάσει στην έδρα του και με δύο δικά του γκολ το σκορ έγινε 7-5, με τον Γέλατσα να μειώνει σε 7-6, κρατώντας την Ντιναμό ζωντανή, όμως τον Γκάμπορ να διαμορφώνει το 8-6 υπέρ των «Φράντι» του ημιχρόνου. Ο Βάργκα ξαναμίλησε, στην τρίτη περίοδο, αυτή τη φορά για το 9-6, ο Αντεϊσβίλι μείωσε σε 9-7 και αυτό ήταν η τελευταία διαφορά του σκορ μικρότερη από τρία γκολ στο παιχνίδι. Η Φερεντσβάρος πήρε μπρος και η τρίτη περίοδος έληξε 13-10 και στην τελευταία οι παίκτες του Ζολτ Βάργκα απλώς πρόσθεσαν τρία γκολ για να γραφτεί το τελικό 16-10 στο φύλο αγώνα. Σε συνδυασμό με την ήττα του Ολυμπιακού, η Φερεντσβάρος κατάφερε να φτάσει τους «ερυθρόλευκους» στην κατάταξη με αυτό το τρίποντο και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με 16. Πρωταγωνίστησαν στο παιχνίδι ο Ντένες Βάργκα με τον Νταμόντε, σημειώνοντας από πέντε γκολ ο καθένας, ενώ απουσίαζαν ο Ντάνιηλ Μερκούλοφ, ο Βέντελ Βίγκβαρι και ο Γκέργκο Φέκετε.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ 16-10

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Ζάκονι, Γκάμπορ 1, Νγίρι, Βάργκα Β., Βάμος 1, Ούμποβιτς 1, Κλαρ, Γκαλ 1, Μόλναρ, Βάργκα Ντ. 5, Γιάνσικ 2, Νταμόντε 5, Βόγκελ

Ντιναμό Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ραζμάντζε, Τκεσελασβίλι, Ντάντβανι 2, Ντζικτσιαρένκα, Μπιτάντζε, Γέλατσα 2, Αντεϊσβίλι 2, Σάριτς 1, Ιμναϊσβίλι 1, Μαγκρακβελίντζε, Βάσιτς 1, Γκιοργκάντζε, Γκβετάντζε