World League: Κυρίαρχη η Ισπανία με την Ουγγαρία, εύκολα η Αυστραλία τη Ν. Ζηλανδία

by Θαλής Νταλακογεώργος

Στα ματς του Β’ Ομίλου του World League για τη δεύτερη αγωνιστική η Ισπανία ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ουγγαρίας με 15- 11, ενώ η Αυστραλία κέρδισε τη Νέα Ζηλανδία με σκορ 14- 5. Τώρα η Ισπανία θα παίξει με την Αυστραλία για ένα εισιτήριο στα ημιτελικά της διοργάνωσης με τις Πρωταθλήτριες Ευρώπης να είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Ισπανία- Ουγγαρία 15- 11

Με μία εντυπωσιακή εμφάνιση η Ισπανία επικράτησε με σκορ 15- 11 κλειδώνοντας την πρώτη θέση του Β’ Ομίλου, με την Ουγγαρία να αναμένει τη συνάντηση με τις ΗΠΑ στον ημιτελικό. Οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Ορτίζ με 4 γκολ, μπήκαν μουδιασμένες στο ματς και βρέθηκαν πίσω στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου με 3-2 όμως με σερί 4-0 στα επόμενα λεπτά έβαλαν τα θεμέλια της επικράτησης. Παρά την προσπάθεια της Φάραγκο η κατάσταση δεν ανατράπηκε στο δεύτερο ημίχρονο με την Ισπανία να φτάνει τελικά στη νίκη.
Οκτάλεπτα: 3-2, 6-2, 4-3, 2-4
Ισπανία: L. Ester, C. Nogue, A. Espar 3, B. Ortiz 4, N. Perez 1, I. Gonzalez 1, E. Ruiz 2, P. Pena, J. Forca 2, P. Camus, M. Garcia 1, P. Leiton 1, M. Terre
Ουγγαρία: A. Magyari, D. Szilagyi, V. Valyi, P. Pocze 1, G. Mahieu, R. Parkes 1, Z. Mate 2, R. Keszthelyi-Nagy 1, V. Baksa, K. Hajdu 2, K. Farago 3, K. Garda 1 B. Neszmely

Αυστραλία- Νέα Ζηλανδία 14-5
Στο ματς μεταξύ των δύο γειτονικών χωρών η Αυστραλία του Πολ Όμπερμαν πήρε μια άνετη νίκη και πάει για την υπέρβαση με την Ισπανία αν θέλει να πάει στον ημιτελικό ενώ η Νέα Ζηλανδία παρότι είχε αξιόλογα διαστήματα δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα με συνέπεια. Με απόλυτη πρωταγωνίστρια τη Χάλιγκαν που σκόραρε 6 τέρματα, η Αυστραλία από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις της με κλείσιμο πρώτου οκταλέπτου 5-0 και τη Νέα Ζηλανδία της Μακέντι της ΑΕΚ να μπαίνει από το επόμενο οκτάλεπτο στον αγώνα το ημίχρονο έληξε 8-2. Στα επόμενα οκτάλεπτα το σκηνικό δεν άλλαξε με την Έιμι Ριτζ της Βουλιαγμένης να πετυχαίνει δύο γκολ.
Οκτάλεπτα: 5-0, 3-2, 4-2, 2-1
Αυστραλία: G. Palm, R. Swadling 2, T. Fasala, B. Halligan 6, S. Hearn, A. Andrews 1, C. Andrews, A. Ridge 2, J. Oberman, A. Williams, T. Kearns 2, H. Ballesty 1, G. Longman
Νέα Ζηλανδία: J. Milicich, E. Nicholson 1, K. Henderson, K. Haworth, G. Milicich 1, E. Palmer, E. Houghton 1, K. McKenty, K. Snelgar, G. MacDonald, L. Doak, M. Quin 2, A. Winstanley