World Cup: Καλά δείγματα αλλά ήττα στο φινάλε για την Επίσημη Αγαπημένη!

Παρά την προσπάθεια και τα καλά δείγματα γραφής, η Εθνική ομάδα γυναικών γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα της στο World Cup του Ρότερνταμ από την Ουγγαρία, η οποία ανέτρεψε τα δεδομένα για να φθάσει στη νίκη.

Ελλάδα – Ουγγαρία 12-14

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Εθνική ομάδα μπήκε με περίσσια αυτοπεποίθηση, προηγούμενη με 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενόσω η Ιωάννα Σταματοπούλου απέκρουσε πέναλτι με το σκορ στο 1-1, ενώ η συνέχεια ήταν ανάλογη για τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου, καθώς το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν εξαιρετικό για την Εθνική, η οποία έφθασε με το σκορ στο 8-5 στο ημίχρονο. Σε εκείνο το σημείο, ξεκλείδωσε το αστείρευτο ταλέντο της Ρίτα Κέστελι, η οποία ανέτρεψε ολομόναχη τα δεδομένα για την Ουγγαρία, καθώς σημείωσε πέντε διαδοχικά γκολ μέσα στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Εθνική να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 10-11 όταν η Μπάκσα σκόραρε σε παίκτη παραπάνω.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ελληνίδες μείωσαν σε 11-12 με την Ξενάκη σε παραπάνω, η Ουγγαρία απάντησε για το 11-14 και η Εθνική γυναικών δεν είχε χρόνο να μειώσει περισσότερο από το τελικό 12-14. Πρώτη σκόρερ της Ελλάδας ήταν η Νικόλ Ελευθεριάδου με τέσσερα στην επιστροφή της στα «γαλανόλευκα» και ακολούθησε η Έλενα Ξενάκη με τρία. Πρώτη σκόρερ του αγώνα, η φοβερή Κέστελι με έξι. Το τέρμα της Ελλάδας στο δεύτερο μισό του αγώνα υπερασπίστηκε η Χρυσή Διαμαντοπούλου, που επέστρεψε επίσης στα «γαλανόλευκα»!

Αύριο (12/4) στις 19:30 ώρα Ελλάδας, θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία του Ευάγγελου Δουδέση που νωρίτερα επικράτησε της Αυστραλίας με 11-7.