Βρίσκει ρυθμό η Εθνική Νέων γυναικών!

Σαφώς βελτιωμένη παρουσιάστηκε στη 2η αγωνιστική του Πυθία Καπ η Εθνική ομάδα Νέων γυναικών με την Ελλάδα να επικρατεί 11-7 της Κίνας σχετικά εύκολα ενώ ο ομοσπονδιακός προπονητής, Στέφανος Λέανδρος, είδε τα κορίτσια του να βρίσκουν αγωνιστικό ρυθμό που είναι και το άμεσα ζητούμενο για τη «γαλανόλευκη».

Η βελτίωση στην άμυνα, στις προσωπικές μονομαχίες, αλλά και στις βοήθειες, όπως και τα μπλοκ ήταν εμφανής για τις Ελληνίδες διεθνείς που είδαν και τα σουτ τους να μπαίνουν, κάτι που σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο της Μαρίνας Κοτσιώνη στο τέρμα βοήθησαν την Ελλάδα να ξεφύγει στο σκορ από το ημίχρονο και έπειτα.

Έτσι, η Ελλάδα σημείωσε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, έχοντας και μια ήττα από την Ιταλία και θέλει να τις διπλασιάσει με αντίπαλο την Αυστραλία το βράδυ του Σαββάτου, ενώ κρατά τα τρία οκτάλεπτα καλού ρυθμού που επέδειξε στην αναμέτρηση με την Κίνα, καθώς στην τέταρτη περίοδο η Ελλάδα έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας.

Σε σύγκριση με την πρωινή σύνθεση στη 13άδα ήταν για πρώτη φορά η Δούλη, η Μπιτσάκου, η Γιαννακέα και η Καρυπίδου ενώ πρώτες σκόρερ ήταν η αρχηγός Έλλη Πρωτοπαπά και η Έλενα Ελληνιάδη με τρία γκολ έκαστη.

Η Ελλάδα θέλει μόνο νίκη το βράδυ του Σαββάτου στις 21:30 με την Αυστραλία για να παίξει στον μικρό τελικό του τουρνουά.

Οκτάλεπτα: 6-3, 2-1, 2-0, 1-4.

Ελλάδα: Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 3, Ελληνιάδη 3, Νίνου 1, Μπιτσάκου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Δούλη 1, Κανετίδου 1, Λούδη, Παπαναστασίου, Καρυπίδου, Κοντονή 1, Γιαννακέα.

Play by Play

Με απόκρουση της Κοτσιώνη ξεκίνησε η αναμέτρηση της Ελλάδας με την Κίνα, ενώ άμεσα ήρθε και το πρώτο γκολ για την Εθνική με τη Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη από τη θέση της φουνταριστής και ωραίο γύρισμα (1-0). Ωστόσο, η Κίνα ισοφάρισε σε 1-1 από την περιφέρεια στην επόμενη επίθεση.

Η Ελληνιάδη ωστόσο σκόραρε από την περιφέρεια με όμορφο σουτ και έβαλε ξανά μπροστά την Εθνική, όμως ξανά η Κίνα ισοφάρισε σε 2-2 με τη Γουάνγκ. Παρόλα αυτά, από ασίστ της Καρυπίδου η Πρωτοπαπά βρήκε δίχτυα σε παίκτη παραπάνω και έγραψε το 3-2 και έπειτα ακολούθησε απόκρουση της Κοτσιώνη σε λόμπα.

Έτσι, η Ελένη Κανετίδου με ωραίο σκαστό κάτω από το μπλοκ σημείωσε το 4-2 για την Εθνική ομάδα Νέων γυναικών, 3:32 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Κίνα όμως βρήκε δίχτυα από την αρχηγό της για το 4-3 και μείωσε το σκορ. Τα γκολ συνεχίστηκαν με τη Βασιλική Δούλη να σκοράρει από τη θέση «3» με σκαστό χαμηλό σουτ για το 5-3 της Ελλάδας. Στη συνέχεια, η Έλλη Πρωτοπαπά δεν κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά σε δύο διαδοχικές προσπάθειες, ωστόσο αρχικά μπλοκ της ιδίας και έπειτα απόκρουση της Κοτσιώνη κράτησαν τη διαφορά στο 5-3, με τον Στέφανο Λέανδρο να καλεί τάιμ άουτ στα 50”. Μάλιστα, στα τελευταία 4” η Μυριοκεφαλιτάκη κέρδισε πέναλτι και η Πρωτοπαπά ευστόχησε για το 6-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Κοτσιώνη απέκρουσε σε παίκτη λιγότερο και στη συνέχεια η Ελλάδασε παίκτη παραπάνω δεν κατάφερε να σκοράρει από προσπάθεια της Ιουλιάνας Κοντονή. Η Κίνα ωστόσο σκόραρε πρώτη για το 6-4, 5:00 πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου, όμως η Πρωτοπαπά με το τρίτο τέρμα της επανέφερε τη διαφορά στο +3 και διατηρήθηκε έτσι με σωστή άμυνα της Ελληνιάδη στη φουνταριστή με την ίδια να γράφει το 8-4 με ωραία προσποίηση.

Κλέψιμο Μυριοκεφαλιτάκη και γκολ Νίνου στην κόντρα ήταν το πρώτο αξιοσημείωτο γεγονός στην 3η περίοδο με τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου να έχουν βελτιώσει την αμυντική τους απόδοση, ενώ ο ρυθμός τους είχε περισσότερη ένταση.

Το επόμενο γκολ της Ελλάδας πέτυχε για το 10-4 η Έλενα Ελληνιάδη με το τρίτο προσωπικό της τέρμα στον αγώνα με ωραίο σκαστό.

Στην τελευταία περίοδο, στο τέρμα πέρασε η αθλήτρια της ΝΕΠ, Αγγελική Γιαννακέα, με την Ελλάδα να χάνει καλή ευκαιρία για να σκοράρει σε παραπάνω με τη Μυριοκεφαλιτάκη από το δεύτερο δοκάρι και πάσα της Πρωτοπαπά.

Στο 4:27 η Κίνα κατάφερε να μειώσει σε 10-5, σκοράροντας ύστερα από περίπου 12 λεπτά αγώνα, ωστόσο η Μπιτσάκου κέρδισε αποβολή και έδωσε τη δυνατότητα στην Ελλάδα να σκοράρει, όμως η ίδια σούταρε στο δοκάρι και δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ.

Στο 2:16 η Κίνα κατάφερε και πάλι να σκοράρει με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, ωστόσο όλα είχαν κριθεί για το αποτέλεσμα του αγώνα.

Στο 1:38 η Κανετίδου από μπάσιμο κέρδισε την ποινή και η Κοντονή με δυνατό σκαστό έγραψε το 11-6.

Το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης μπήκε από την κινεζική πλευρά για το τελικό 11-7.

Σε άλλα παιχνίδια το απόγευμα της Παρασκευής: Για τον Α’ Όμιλο: Αυστραλία – Ιταλία 10-13. Για τον Β’ Όμιλο: Ν. Ζηλανδία – Σερβία 12-11, Ολλανδία – Ρωσία 9-9.