Βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό που έκανε το 3/3 στο LEN Champions League!

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Final-4 του LEN Champions League έκανε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 15-10 της Μεντιτεράνι στην Ισπανία για την 3η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Το σύνολο του Δημήτρη Κραβαρίτη έκανε το 3/3 φτάνοντας στη νίκη με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που σημείωσε δέκα τέρματα και δέχθηκε μόλις τέσσερα.

Μεντιτεράνι – Ολυμπιακός 10-15

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μεντιτεράνι μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 6-2 στις αρχές της δεύτερης περιόδου αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στο προηγούμενο πίσω στο σκορ με τη χαμηλότερη δυνατή διαφορά (6-5). Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Δημήτρη Κραβαρίτη ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση αφού πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο τρίτο οκτάλεπτο (11-9), ενώ στη τελευταία περίοδο έφτασε στη τελική επικράτηση έχοντας πρώτη σκόρερ την Ιωάννα Χυδηριώτη που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ τρία πρόσθεσαν οι Ελευθερία Πλευρίτου και Φωτεινή Τριχά.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-3, 3-6, 1-4

Μεντιτεράνι (Ντίαζ Λιζαράν): Χιμένεθ, Βαν ντερ Βέιντεν, Μαρτίν 1, Μάρκος Ριβέρο, Τεμπράνο, Μορένο 4, Εσπαρ 1, Πρατς 1, Βιλαντότ, Αλμέδα, Μούσκι 2, Πεναλβέρ 1, Ντίαζ

Ολυμπιακός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 3, Χυδηριώτη 4, Ελευθεριάδου 2, Τριχά 3, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Πλευρίτου Μ., Σάντα, Πλευρίτου Β., Δρακωτού, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κωνσταντοπούλου.