Τρομερό δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Παίδων και μεγάλη νίκη επί της Ιαπωνίας

Σπουδαίο παιχνίδι από την Εθνική παίδων η οποία νίκησε με μεγάλη άνεση την Ιαπωνία 18-7 και φωνάζει δυναμικό παρόν στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Βόλο.

Το παιχνίδι είχε απόλυτη ισορροπία για ένα ημίχρονο με τους Ιάπωνες να ασκούν πίεση και να κρατούν την ισοπαλία στα πρώτα δώδεκα αγωνιστικά λεπτά, όμως το γαλανόλευκο ξέσπασμα με 7-0 στην τρίτη περίοδο δεν τους άφησε περιθώρια να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Αντίστοιχα εκρηκτικό ήταν και το τελευταίο μέρος. Η ομάδα του Φώντα Λεμπέση είχε πρώτο σκόρερ τον Λυκούδη με 6 τέρματα.

Το παιχνίδι:

Ελλάδα και Ιαπωνία έδωσαν ένα τρομερό παιχνίδι μεταξύ τους, το οποίο εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λασκαρίδη να σημειώνει το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης με όμορφο σουτ στο 4:36, η Ιαπωνία όμως βρήκε άμεση απάντηση από την περιφέρεια κάνοντας το 1-1. Στο ίδιο τέμπο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά καθ΄ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λυκούδης έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Φώντα Λεμπέση ωστόσο ο Ινούε με γκολ 1 λεπτό πριν τη λήξη έφερε το ματς στο 2-2.

Το δεύτερο εξάλεπτο ήταν σχεδόν… ίδιο με το πρώτο με την μια ομαδα να ακουλουθεί κατα πόδας την άλλη. Λυκούδης Λασκαρίδης και Ζερβουδάκης σκόραραν για να κρατήσουν την Ελλάδα στο… γκολ και για την ακρίβεια στο 5-5 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η επανάληψη όμως ήταν παράσταση για έναν ρόλο και αυτόν… «γαλανόλευκο». Με ένα εκκωφαντικό σερί 7-0, το 5-5 έγινε 12-5. Ο Ζαχόπουλος από την περιφέρεια και ο Κόκκινος με τον ίδιο σχεδόν τρόπο, έκαναν το 6-5 και το 7-5 αντίστοιχα ενώ το χορό των γκολ συνέχισαν. Ο Λασκαρίδης στον παίκτη παραπάνω έκανε το 8-5 με το τρίτο του προσωπικό τέρμα ενώ ο Καρατζάς στον παραπάνω  εκτέλεσε άψογα και έκανε το 9-5 στο 3:09. Ο ίδιος παίκτης έκανε αμέσως μετά και το 10-5. Με το τρίτο του συνεχόμενο τέρμα ο Σπιθολέων Καρατζάς έφτασε το δείκτη του σκορ στο 11-5, ενώ χωρίς σταματημό ο Καρατζάς έβαλε και 4ο! για να κάνει το 12-5. Καταπληκτικός!

Ο Κωνσταντίνος Ζαχόπουλος δεν έχασε χρόνο και έκανε το 13-5. Η Ιαπωνία βρήκε σκορ μετά από ώρα κάνοντας το 13-6. Ένα τέρμα από τον Καπράγκο και δύο ακόμα από τον Λυκούδη όμως έφεραν το σκορ στο 16-6. Η Ιαπωνία μείωσε με τον Ινούε όμως το τελικό 17-7 έγραψε ο Λυκούδης και πάλι. Ο ασταμάτητος Λυκούδης έβαλε και 6ο τέρμα γράφοντας το τελικό 18-7.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ 18-7

Εξάλεπτα: 2-2, 3-3, 7-0, 6-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Φώντας Λεμπέσης): Μαυριόπουλος, Λυκούδης 6, Κόκκινος 1, Καρατζάς 4, Καπράγκος 1, Λασκαρίδης 3, Ζερβουδάκης 1, Μητράκης, Ζαχόπουλος 2, Σιαμάς, Μπελέσης, Χωματάς, Κρατημένος.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Ινάμι): Ογκάμι, Γιονέντα, Κοζάκα, Ινούε 4, Χόμπε, Ιτζίμα, Οκαμότο, Σογιάμα, Γκότο, Μορικάβα 1, Μιγιάμα 1, Μινάγκουα 1, Γιαμανάκα.

Διαιτητές: Πρίλιτς (Σερβία), Άλβες (Πορτογαλία).

Δείτε, πάνω, photos, από το ματς

Η Εθνική μας αντιμετωπίζει αύριο Δευτέρα (22/8) στις 20:30, στον δεύτερο αγώνα της, την Ελβετία