Τονωτική νίκη πριν την Ματαρό για τον Ολυμπιακό!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Παραμένουν αήττητες στην Ελλάδα οι ερυθρόλευκες και φεύγουν με νίκη απέναντι στην Βουλιαγμένη για… Ισπανία! Λίγες μόλις βδομάδες πέρασαν από το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών και η 17η Αγωνιστική έφερε τον μεγάλο τελικό του θεσμού σε… «επανάληψη» στον Πειραιά, εκεί όπου ο Ολυμπιακός του Αλεξάνταρ Τσίριτς θέλησε να πάρει μια σημαντική νίκη που θα τονώσει την ψυχολογία του ενόψει του δεύτερου προημιτελικού με την Ματαρό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 13-7

Το σύνολο του Τσίριτς θέλησε να ελέγξει εξαρχής το ματς και να περιορίσει αρκετά τις επιλογές της Βουλιαγμένης στην επίθεση, φτάνοντας με αποτελεσματικότητα στο 2-0 2:30 πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Η συνέχεια βρήκε την ομάδα της Κικής Λιόση να ακολουθεί στο σκορ και να εστιάζει μεν στην άμυνα, ωστόσο το ημίχρονο επήλθε με το 7-1 και τον Ολυμπιακό σε πλεονεκτική θέση. Λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το τρίτο οκτάλεπτο κι αφού η διαφορά είχε διαμορφωθεί στο 10-3, ο Ναυτικός Όμιλος επιστράτευσε την Ειρήνη Πάτρα κάτω από τα δοκάρια, η οποία ωστόσο αντικαταστάθηκε μόλις δυόμιση λεπτά αργότερα – και πάλι από την Μαρίνα Κοτσιώνη, για την ολοκλήρωση του τρίτου αυτού μέρους στο 12-4. Με τους ρυθμούς να χαλαρώνουν στο τέταρτο οκτάλεπτο, η Βουλιαγμένη μείωσε περαιτέρω με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 13-6 μόλις 05:30 πριν την λήξη, ενώ το τελικό 13-7 διαμορφώθηκε από τέρμα του ΝΟΒ.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη με τέσσερα γκολ και ακολούθησε η Βάσω Πλευρίτου με τρία.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 5-1, 5-3, 1-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη 2, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 3, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη 1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καΐάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Ριτζ 1, Τανκέεβα 2, Λαγού, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη 1, Αγγελίδη, Ε. Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης