To Euro Cup στα χέρια της Φερεντσβάρος!

Η πρώτη Ευρωπαϊκή κούπα δίκαια στα χέρια της Φερεντσβάρος.

Οι Ούγγροι κέρδισαν και τα 15 στα 15 παιχνίδια της σεζόν του Euro Cup και στον τελικό με τη Βέρονα, σημείωσαν μια εξαιρετική νίκη επικρατώντας 8-5 μες την Ιταλία.

Η Ουγγρική ομάδα, ολοκλήρωσε την τέλεια πορεία της κατά τη διάρκεια του Euro Cup κερδίζοντας και τα 15 παιχνίδια στα οποία έλαβε μέρος. Το τελευταίο ήταν το πιο συναρπαστικό της σεζόν.

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Φερεντσβάρος πήρε ένα επιβλητικό προβάδισμα με 4 γκολ, ενώ δέχθηκε μόνο ένα από τους Ιταλούς. Στη συνέχεια όμως η Βέρονα με πολύ καλή επίθεση και με λίγη τύχη κατάφερε να παγώσει τους αντιπάλους της οι οποίοι δε σημείωσαν ούτε ένα γκολ, ενώ έφτασαν το 4-4 στις αρχές του τρίτου οκτάλεπτου.

Την τελευταία περίοδο άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με ένα εξαιρετικό γκολ από το κέντρο από τον Σέρβο Ολυμπιονίκη Slobodan Nikic. Η πολύ καλή συνεργασία των Ούγγρων παιχτών κατά τα τελευταία λεπτά τους οδήγησε στη νίκη.

Στον πρώτο τελικό είχαν κερδίσει πάλι με 9-8.

Τελικά οι Ιταλοί δεν κατάφεραν να γράψουν ιστορία όπως χαρακτηριστικά έγραφε το πανό τους…

Απ’ ότι φαίνεται οι Ουγγρικές ομάδες συνεχίζουν να σαρώνουν τους Ευρωπαϊκούς τίτλους. Κέρδισαν τα τρία από τα τέσσερα τρόπαια. Τσάμπιονς Λιγκ και Σούπερ Καπ για τη Σολνόκ, Euro Cup για την Φερεντσβάρος και το γυναικείο LEN Trophy στην Ντουναϊσβάρος φέτος.

Βερόνα – Φερεντσβάρος 5-8

Oκτάλεπτα:  1-4, 2-0, 1-1, 1-3

Βερόνα: Πέτκοβιτς 2, Μιράρκι 1, Μπαράλντι 1, Γκάλο 1,

Φερεντσβάρος: Βάργκα Ντεν. 2, Μαντάρας 1, Σίρανι 1, Νίκιτς 1, Γιάνσικ Σ. 2, Βάμος 1.