Θρίλερ και ήττα του Γ.Σ. Περιστερίου στον τελευταίο αγώνα των Προκριματικών του Euro Cup

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Πολύ κοντά στη πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro Cup έφτασε η ομάδα υδατοσφαίρισης του Περιστερίου, αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της γαλλικής Στρασμπούρ, από την οποία ηττήθηκε με σκορ 8-7 σε έναν αγώνα γεμάτο αγωνία και ανατροπές.

Παρά τη σημαντικότατη απουσία -λόγω ίωσης- του Ούγγρου αριστερόχειρα περιφερειακού Φάρκας Ντόρι από τους τρεις αγώνες που έγιναν στις Συρακούσες, ο ΓΣΠ πάλεψε ως ίσος προς ίσο στην πρώτη του παρουσία σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις στην ιστορία του, διεκδίκησε την πρόκριση μέχρι το τελευταία δευτερόλεπτα και την έχασε από έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο στις λεπτομέρειες.

Οι Γάλλοι αιφνιδίασαν, πετυχαίνοντας δύο γκολ νωρίς στον αγώνα, αλλά οι «κυανοκίτρινοι βρήκαν απαντήσεις, μείωσαν με Καρούντζο και ισοφάρισαν με Παπασηφάκη (στον παίκτη παραπάνω), με το πρώτο οκτάλεπτο να λήγει ισόπαλο με σκορ 2-2.

Στη δεύτερη περίοδο η Στρασμπούρ κυριάρχησε σκοράροντας τρεις φορές, ενώ το Περιστέρι έχασε αρκετές ευκαιρίες για γκολ (ημίχρονο 2-5).

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με το Περιστέρι να είναι επιθετικό, να προσπαθεί να μειώσει αλλά να προσκρούει στην εξαιρετική απόδοση του αντιπάλου τερματοφύλακα Ντορν, οποίος, μεταξύ άλλων, απέκρουσε και πέναλτι του Παπασηφάκη.

Ωστόσο, Καρούντζος μείωσε σε 3-5 01’49” πριν από τη λήξη της περιόδου και ο Καραμπέτσος ένα σπουδαία απόκρουση με παίκτη λιγότερο στο 00’55”, δίνοντας ελπίδες για ανατροπή στους «κυανοκίτρινους». Στα 00’29” ο Παπασηφάκης μείωσε στο γκολ (4-5), προετοιμάζοντας σκηνικό ντέρμπι για το τελευταίο οκτάλεπτο.

Η ισοφάριση ήρθε 05’42” πριν από τη λήξη του αγώνα, με δύο παίκτες παραπάνω, πάλι από τον Παπασηφάκη, ενάμισυ λεπτό αργότερα οι Γάλλοι πήραν πάλι το προβάδισμα, ενώ στα 02’53” ο Αγκόρτσας παρέτεινε το θρίλερ ισοφαρίζοντας εκ νέου.

Μπάμπιτς για το Στρασβούργο και Καρούντζος πήραν σειρά και έφεραν το ματς στο 7-7 01’28” πριν από το τέλος.

Στα 00’42” ο Μπούντεν πέτυχε το γκολ που έδωσε στο Στρασβούργο τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro Cup, αφού η τελευταία προσπάθεια του Περιστερίου για ισοφάριση, ύστερα από τάιμ άουτ που κάλεσε ο Λούδης, ανακόπηκε από το Μπάμπιτς.