Τεράστιος βαθμός στη Βουδαπέστη με «χρυσό» γκολ Γενηδουνιά!

Αήττητος αλλά με ισοπαλία στη Βουδαπέστη ο Ολυμπιακός!

Δεν είχε νικητή η ντερμπάρα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Φερεντσβάρος για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 9-9 με μία γκολάρα – αστραπή του Γενηδουνιά 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όπως ακριβώς έγινε και στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης το 2019, μόνο που τώρα δεν ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι!

Παρά το προβάδισμα της Φερεντσβάρος με 3-1 στην πρώτη περίοδο, ύστερα από γκολ των Βάμος (1-0, 7:14), Πολ (2-1, 4:59) και Βάργκα (3-1, 1:08) με τον Φουντούλη να προσθέτει ένα γκολ (1-1, 6:47), ο Ολυμπιακός άνοιξε την δεύτερη περίοδο με δύο φοβερά γκολ του Γενηδουνιά (3-2, 7:00) στον παίκτη παραπάνω και του Φιλίποβιτς (3-3, 4:58) στη λήξη του χρόνου. Ο Μουρίκης στο πρώτο δοκάρι έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό 4-3 (2:12 πριν το ημίχρονο), με τον Μάρκο Μπίγιατς να είναι εξαιρετικός έως τώρα και να προφυλάσει το τέρμα από τα «κανόνια» του Μερκούλοφ στα αριστερά (2 γκολ σε 10 σουτ).

Στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου ο Μπούσλιε κατάφερε με ωραία ασίστ του Φιλίποβιτς να κάνει το 5-3 (7:23). Μετά από δύο χαμένες επιθέσεις για τις δύο ομάδες, ο Μπίγιατς έκανε μία τρομερή επέμβαση στο σουτ του Βάμος στην πρώτη γωνία και ο Γενηδουνιάς στην κόντρα «έγραψε» το 6-3 (5:49), με έναν «κεραυνό» πάνω από το κεφάλι του Βόγκελ. Με τη σειρά του ο Ούγγρος τερματοφύλακας έκανε λίγο αργότερα μία εξαιρετική επέμβαση στην προσπάθεια του Φιλίποβιτς, όμως ο Μερκούλοφ χρεώθηκε επιθετικό στην κόντρα της Φερεντσβάρος. Ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα και ενώ η Φερεντσβάρος είχε να σκοράρει για σχεδόν 14 λεπτά, κατάφερε να μειώσει στην κόντρα σε 6-4 (2:32). Ο Μόλναρ αποβλήθηκε στην επόμενη φάση και ο Θοδωρής Βλάχος κάλεσε τάιμ άουτ, όμως ο Βόγκελ απέκρουσε το σουτ του Φουντούλη από το κέντρο. 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ήρθε η σειρά του Ζολτ Βάργκα να καλέσει σε τάιμ άουτ μετά την αποβολή του Χρυσοσπάθη, οι διπλές προσπάθειες όμως του Βάργκα από το κέντρο και του Βάμος από το 1 νικήθηκαν από την άμυνα του Ολυμπιακού και τον «βράχο» Μπίγιατς στο τέρμα! Ο Γενηδουνιάς πήρε ένα γρήγορο φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου, με το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι.

Στην τέταρτη περίοδο η Φερεντσβάρος πήρε… μπρος και με δύο γκολ του Βάργκα (κλασσικό δικό του) και του Μερκούλοφ στην κόντρα από αριστερά αρχικά μείωσε σε 6-5 (7:20) και ύστερα ισοφάρισε σε 6-6 (6:30)! Ο Θανάσης Χρυσοσπάθης, με ένα γκολ ίδιο με ένα από αυτά που είχε βάλει στην Νόβι Μπέογκραντ δέκα ημέρες πριν, έδωσε και πάλι προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (7-6, 4:55), αλλά ο Βάμος σε διπλή αποβολή του Φουντούλη και του Γούβη έστειλε την μπάλα πάνω από το μπλοκ του Μπούσλιε και ισοφάρισε και πάλι (7-7, 4:15). Ο ίδιος, με ένα ξεκόλλημα και ωραία ασίστ του Νταμόντε, έβαλε τη Φερεντσβάρος μπροστά με 8-7, δίνοντας ένα «χαστούκι» στην μπάλα, η οποία πέρασε κάτω από το δεξί χέρι του Μπίγιατς (3:14). Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Μουρίκης κέρδισε λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα αποβολή και πήρε την μπάλα από τον Φιλίποβιτς στη θέση που ήταν, ισοφαρίζοντας ξανά σε 8-8 (3:02). Ύστερα, σε ένα μπάσιμό του ο Γιάνσικ κέρδισε αποβολή πάνω στον Γούβη, το τετ α τετ του όμως στα τρία μέτρα κατέληξε στο δοκάρι με σκαστό σουτ. Στην επόμενη επίθεση, ο Μπούσλιε έστειλε και αυτός την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με ένα σουτ που εξαπέλυσε από το 3. Ο Δερβίσης δέχθηκε στην άμυνα την τρίτη του ποινή, αλλά το σουτ του Βίγκβαρι κατέληξε πάνω στον Μπίγιατς. Με μία ακόμα «οβίδα» του Μπούσλιε να βρίσκει στο δοκάρι, ο Φέκετε φεύγει στην κόντρα και παίρνει θέση στα δύο μέτρα και ο Νταμόντε του περνάει την μπάλα, έπειτα ο νεαρός Ούγγρος δίνει για τελευταία φορά το προβάδισμα στη Φερεντσβάρος, με ενέργειά του ως δεύτερος φουνταριστός. Με 46 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη και όλα να δείχνουν πως το παιχνίδι θα πάει στους Ούγγρους, ο Θοδωρής Βλάχος κάλεσε σε τάιμ άουτ. Με ένα αστραπιαίο μπάσιμο, ο Γενηδουνιάς πήρε την μπάλα από τον Φιλίποβιτς και χωρίς δεύτερες σκέψεις, στέλνει έναν «κεραυνό» πάνω στον Βόγκελ, ο οποίος τον διαπερνά και ισοφαρίζει το παιχνίδι 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη! Ένα σουτ του Μερκούλοφ στην τελευταία επίθεση της Φερεντσβάρος κατέληξε στα μπλοκ και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο, με τις δύο ομάδες να τα έχουν δώσει όλα για όλα!

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9-9

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Ζάκονι, Νγίρι, Πολ 1, Μερκούλοφ 2, Βάμος 3, Ούμποβιτς, Φέκετε 1, Βίγκβαρι, Μόλναρ, Βάργκα 2, Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Μαθιόπουλος, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς 1, Χρυσοσπάθης 1, Γκίλλας, Ζερδεβάς