Τεράστια νίκη και γιορτή στη Χίο που κέρδισε την ΑΕΚ σε ένα μεγάλο ντέρμπι!

Η δίψα του κόσμου της Χίου για την πρώτη νίκη της ομάδας στο «Ιωνικό» κολυμβητήριο ήταν μεγάλη και οι παίκτες του Γιώργου Ντόσκα είχαν φθάσει πολύ κοντά τις προηγούμενες αγωνιστικές, όμως… δεν είχαν πιει νερό. Το Σάββατο, ωστόσο, ο Ναυτικός Όμιλος Χίου πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη στην Α1 κατηγορία, ύστερα από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι με άξιο αντίπαλο την ΑΕΚ.

Ο ΝΟΧ κατάφερε να επικρατήσει σε ένα κλειστό παιχνίδι με 8-7 και να πάρει βαθμολογική ανάσα, καθώς έφθασε τους 7 βαθμούς σε έντεκα αγώνες, ενώ η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου παρέμεινε στους 15, όμως παραμένει στην 4η θέση χωρίς «συγκάτοικο», παλεύοντας το Σάββατο να πάρει αποτέλεσμα σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος.

Με το σκορ στο 7-7 και υπό προϋποθέσεις κόντρας, ο Παππάς σκόραρε από την περιφέρεια και έβαλε «φωτιά» στο Ιωνικό κολυμβήτηριο τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος, ενώ μετά το φινάλε της αναμέτρησης δεν έλειψε η ένταση μεταξύ των παικτών της ΑΕΚ και ανθρώπων στην κερκίδα, με τους διαιτητές να δείχνουν την κόκκινη κάρτα, όπως αναμένουμε το φύλλο αγώνος για να σας μεταφέρουμε επακριβώς τις αποφάσεις τους.

Σε ένα δυνατό ματς, με κλειστές άμυνες, ανά ημίχρονο για κάθε ομάδα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-1 και 5-2, αλλά οι Χιώτες ισοφάρισαν σε 5-5 στις αρχές του τρίτου οκτάλεπτου, στο τέλος του οποίου, όμως, η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου βρέθηκε πάλι μπροστά με 7-5. Με την τελική του αντεπίθεση, όμως, το συγκρότημα του Γιώργο Ντόσκα ανέκαμψε, σιοφάρισε και με το γκολ του Παππά, 4.09 πριν από τη λήξη του αγώνα, έφτασε στη νίκη με το τελικό 8-7.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Κοκκινάκης με τρία τέρματα.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΕΚ 8-7

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-4, 1-2, 3-0.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος, Μιμίδης 1, Παππάς 2, Γιαϊσίνοβιτς, Χαλατζιάν, Καρακάσης 2, Κανδιόγλου, Τζώρτζης 1, Παζαΐτης, Χατζηστεφάνου, Βέκκος 1, Γαβαλάς Ι. 1, Γιανναράς, Αμπάζης.

ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Αβαγιανός, Σταμέλος 1, Κοκκινάκης 3, Βούκσεβιτς 1, Γαλάνης, Γκάτσος, Μαρινάγης, Παπάκος 1, Στελλάτος, Αράγια 1, Μαυρωτάς Άρ., Ζακχαίος, Ζαχόπουλος.

Διαιτητές: Μοίραλης, Κωνσταντινίδης

Αλυτάρχης: Οδυσσέας Μαράτσος