Άνετη «απόδραση» του Ολυμπιακού στου Γουδή ενόψει… Γιαντράν Σπλιτ!

Συνεχίζει αήττητος σε Ελλάδα και Ευρώπη ο Ολυμπιακός, ολοκληρώνοντας και την 11η Αγωνιστική με μια ευρεία νίκη, αυτή την φορά απέναντι στο μαχητικό σύνολο του Δημήτρη Μάζη (15-7)!

Με φόντο τις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις και τα απαιτητικά ματς που ακολουθούν σε Πρωτάθλημα και Champions League, οι ερυθρόλευκοι του Ίγκορ Μιλάνοβιτς παρουσίασαν ένα κυρίαρχο πρόσωπο στο Δημοτικό κολυμβητήριο στο Γουδή, με πρωτοπόρους τους Φουντούλη και Παπαναστασίου – από τρία τέρματα έκαστος – με τον Παναθηναϊκό να παραμένει κοντά στον ρυθμό και το σκορ σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε «αντίπαλο» και την αστοχία, αφού μέτρησε 2/7 στον παίκτη παραπάνω και συνολικά, 4/15 σουτ. Έτσι, με γκολ του Κολόμβου (5:30), οι νταμπλούχοι Ελλάδας «έκλεισαν» με 1-1 την πρώτη περίοδο αφού προηγήθηκε το 1-0 του αρχηγού των Πρασίνων – Δήμου Δερμιτζάκη, ενώ στη δεύτερη «βρήκαν» τρεις ακόμα φορές δίχτυα, με τους Μουρίκη (7:18), Παπαναστασίου (3:51) και Μπούσλιε (0:34), για το 4-2, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 4-3, με τον Δευτεραίο να ευστοχεί σε πέναλτι στα 7”. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό  «κλειδώνοντας» με γκολ του Φουντούλη από την περιφέρεια (1:06) το 9-5. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Άντζιτς σκόραρε δις για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο η διαφορά διευρύνθηκε περαιτέρω με γκολ των Δήμου και Βάμος, φτάνοντας στο 15-7.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 2-5, 2-6

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Δερμιτζάκης (π/π, 5:59), 1-1 Κολόμβος (π/π, 5:30)

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Μουρίκης (π/π, 7:18), 2-2 Κανδανολέων (π/π, 6:55), 2-3 Παπαναστασίου(πέν., 3:51), 2-4 Μπούσλιε (περιφέρεια, 0:34), 3-4 Δευτεραίος (π/π, 0:07)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Παπαναστασίου (π/π, 6:59), 3-6 Φουντούλης(2 μέτρα, 5:48), 3-7 Δερβίσης (π/π, 3:58), 4-7 Χατζηγούλας (π/π, 3:17), 4-8 Κολόμβος (π/π, 1:55), 5-8 Αλβέρτης (περιφέρεια, 1:34), 5-9 Φουντούλης (περιφέρεια, 1:06)

4ο οκτάλεπτο: 6-9 Άντζιτς (πέν., 7:31), 6-10 Βάμος (π/π, 7:06), 6-11 Παπαναστασίου (κόντρα, 6:48), 7-11 Άντζιτς (περιφέρεια, 6:09), 7-12 Βάμος (πέν.. 5:43), 7-13 Γραμματικός (περιφέρεια, 4:51), 7-14 Φουντούλης (π/π, 4:02), 7-15 Δήμου (περιφέρεια, 0:51)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίτσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων 1, Σιαμάς Γ., Δευτεραίος 1, Τόττης, Άντζιτς 2, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης 1, Σιαμάς Π., Αλβέρτης 1, Βασιλάκης, Χωματάς, Ζερβουδάκης.

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 3, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Γραμματικός 1, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης