Τελικός… σφαγή και πρωταθλήτρια Ουγγαρίας γυναικών η Ουίπεστ!

Για 7η φορά στην ιστορία της η Ουίπεστ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα γυναικών στην Ουγγαρία, επικρατώντας της Ντουναϊσβάρος με 14-12 και κάνοντας το 2-0 στη σειρά των νικών. Παράλληλα, αυτή είναι και η τέταρτη συνεχόμενη φορά που οι δύο ομάδες συναντιούνται στον τελικό, πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα.

Τόσο η Ουίπεστ, όσο και η Ντουναϊσβάρος, είχαν να βιώσουν μεγάλες απώλειες στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις, γνωρίζοντας μάλιστα την «πίκρα» και οι δύο από ελληνικές ομάδες και σίγουρα το πρωτάθλημα της χώρας τους αποτελούσε απώτερο στόχο. Οι μεν αποκλείστηκαν από τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό στον ημιτελικό της Ευρωλίγκας, χάνοντας με σκορ 18-11 και οι δε απώλεσαν το LEN Trophy, το οποίο θριαμβευτικά πανηγύρισε ο Εθνικός, νικώντας τες με το ευρύ 14-9 στον Πειραιά, αλλά και με 12-8 στην Ουγγαρία. Η Ουίπεστ, μάλιστα, έφυγε χωρίς μετάλλιο από το Παπαστράτειο κολυμβητήριο, καθώς στον μικρό τελικό της Ευρωλίγκας ηττήθηκε από την Πάντοβα με 11-6.

Ο δεύτερος τελικός ήταν από τα πιο σκληρά παιχνίδια γυναικών, το οποίο φαίνεται από το γεγονός ότι επτά παίκτριες στο σύνολο (!) αποβλήθηκαν χωρίς αντικατάσταση. Για την Ντουναϊσβάρος, αποχώρησαν από το παιχνίδι οι Χόρβαθ, Μαχιέ, Ζάμπο, Μούτσι και Παλ, ενώ από πλευράς της Ουίπεστ οι δύο καλύτερες παίκτριες της ομάδας, Γκαμπριέλα Σουτζ και Ρίτα Κέστελι. Ακόμη, καμία πλευρά των πάγκων δεν ήταν χαρούμενη με τις αποφάσεις των διαιτητών, με τον τεχνικό της Ουίπεστ Μάρτον Μπέντζουρ να δέχεται κόκκινη κάρτα στην τρίτη περίοδο.

Όσον αφορά την διακύμανση, η Ουίπεστ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγούμενη με 4-2, όμως η Ντουναϊσβάρος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 στο ημίχρονο. Η ένταση αυξήθηκε στην τρίτη περίοδο, και ενώ οι δύο ομάδες είχαν φέρει το παιχνίδι στο 9-9, όπου αρχικά αποβλήθηκαν εκτός φάσης η Κέστελι με την Γκουρισάτι, και έπειτα αφού ο Μπέντζουρ δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Με δύο γκολ της Περέστεγκι, η Ουίπεστ βρέθηκε μπροστά με 11-9, ενώ η αρχηγός των γηπεδούχων Κριστίνα Γκάρντα μείωσε ξανά στο γκολ. Για άλλη μία φορά, η Ουίπεστ βρέθηκε με γκολ της Σουτζ να προηγείται με δύο γκολ, με το σκορ να είναι 12-10, ενώ στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης η νεαρή Κάτα Χάιντου με ψηλοκρεμαστό σουτ σημείωσε το 13-10. Η Κριστίνα Γκάρντα μείωσε και πάλι με εύστοχο πέναλτι, αυτή τη φορά σε 13-11, ενώ η Καμίλα Φάραγκο κατάφερε και πέτυχε το 14-11 σε παίκτρια παραπάνω μετά από την αποβολή της Μαχιέ. Το τελικό 14-12 σημειώθηκε με εντυπωσιακό τρόπο, ξανά από την Κριστίνα Γκάρντα.

ΝΤΟΥΝΑΪΣΒΑΡΟΣ – ΟΥΙΠΕΣΤ 12-14

Ντουναϊσβάρος: Μάτζκο, Ζίλαγκι 2, Σάιμπεν, Γκουρισάτι 2, Χόρβαθ, Μαχιέ 1, Ζάμπο, Γκάρντα 5, Μούτσι, Σομογκίβαρι, Παλ 1, Ζέλακ 1, Σούμεγκι, Μπούις

Ουίπεστ: Μάγκιαρι, Μάτσαι, Άνταλ 1, Φόργκατς, Σουτζ 3, Κέστελι, Γκολοπέντζα, Φάραγκο 2, Ζέγκεντι 3, Ριμπάνσκα 3, Ίρμες, Περέστεγκι 1, Χάιντου 1, Κάρπατι