«Τείχος» στην άμυνα ο Ολυμπιακός διέλυσε την Τεράσα!

Πρεμιέρα για τον Ολυμπιακό στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς το απόγευμα της Παρασκευής οι πρωταθλήτριες Ευρώπης υποδέχθηκαν στον Πειραιά την Τεράσα για την 1η αγωνιστική του Ομίλου.

Συμπαγής στην άμυνα, με εξαιρετικό ρυθμό, έκανε το έργο της πιο εύκολο η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, η οποία εκμεταλλεύτηκε το βάθος που έχει στο ρόστερ της και κατάφερε, έτσι, να πάρει μια σημαντική νίκη στην πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός έχει ήδη τρεις βαθμούς και το Σάββατο κόντρα στη Ρόμα, είναι ικανός, όπως έδειξε εκ νέου, να κάνει το σημαντικότερο βήμα για την πρόκριση. Η ομαδικότητα των «ερυθρόλευκων» είναι αξιοσημείωτη στις ευρωπαϊκές πισίνες και κόντρα στην Τεράσα, αυτό έγειρε την πλάστιγγα.

Η διακύμανση του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 5:30 με εύστοχο πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου, το οποίο κέρδισε η Ξενάκη στον φουνταριστό. Η ίδια αποβλήθηκε στην επόμενη φάση, όμως η Τεράσα δεν ισοφάρισε στον παίκτη παραπάνω. Στο 2:30, η Μαργαρίτα Πλευρίτου κέρδισε επιθετικό πάνω στη Λέιτον και στο 2:12 με ωραίο διαγώνιο σουτ από το 5 στην κόντρα έκανε το 2-0. 58 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, η Λέιτον κέρδισε πέναλτι, στο οποίο η Μπέα Ορτίθ ευστόχησε, μειώνοντας σε 2-1. Με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Μυριοκεφαλιτάκη κέρδισε αποβολή πάνω στην Τεν Μπρόεκ, και η Κρίστμας με διαγώνιο σουτ αύξησε τη διαφορά σε 3-1, το οποίο ήταν και το σκορ στην πρώτη περίοδο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ξενάκη να κερδίζει αποβολή πάνω στην Καντέρο στο 7:02 και η ίδια να κάνει το 4-1 σε τετ α τετ φάση. Στην επόμενη επίθεση των «ερυθρόλευκων» (6:22), η Ξενάκη σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά με τρεις παίκτριες πάνω της, κάνοντας το 5-1! Να σημειωθεί εδώ, ότι η Τεράσα έδειχνε περιορισμένη στην επίθεση έως τώρα, με την γνωστή άμυνα ανάμεσα του Ολυμπιακού να δυσκολεύει πολύ τις Ισπανίδες. Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με δύο παίκτριες παραπάνω (4:18), η Ξενάκη και πάλι όμως ανέβασε στα πέντε γκολ την διαφορά, κάνοντας το 6-1 στα 2μ 3:20 πριν το ημίχρονο! Εξαιρετική ήταν και η Χρυσή Διαμαντοπούλου στο τέρμα, όντας απροσπέλαστη στο πρώτο ημίχρονο! Η Μυριοκεφαλιτάκη κέρδισε αποβολή πάνω στην Λέιτον 47 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο και η Βάσω Πλευρίτου με ένα σουτ στο δοκάρι και μέσα έδωσε «αέρα» έξι γκολ στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 7-1. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η κορυφαία παίκτρια της Τεράσα, Πίλαρ Πένια με ένα σουτ που πέρασε από δύο μπλοκ από δεξιά, μείωσε μετά από αρκετή ώρα σε 7-2.

Στην τρίτη περίοδο, η Κάμους κέρδισε πέναλτι πάνω στην Ελευθεριάδου στο 6:35, με την Πανιτσέλο να ευστοχεί, μειώνοντας σε 7-3. Στη συνέχεια και με 5:44 να απομένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου, η Λέιτον  με ένα τρομερό γύρισμα στα 2μ «έγραψε» το 7-4. Στο 4:40 η ίδια δέχθηκε την δεύτερη της ποινή, αλλά ένα ψηλοκρεμαστό της Ελευθερίας Πλευρίτου κατέληξε σε κόρνερ και έπειτα ένα σουτ της Ράνει στο δοκάρι. Στο 3:36, η Βάσω Πλευρίτου με ένα φοβερό σκαστό σουτ από το 3 έδωσε ξανά προβάδισμα τεσσάρων γκολ στον Ολυμπιακό, με το σκορ να γίνεται 8-4. Δύο σχεδόν λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, η Ελευθερία Πλευρίτου δέχθηκε την δεύτερη ποινή της και ο Πέρεζ κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Μία προσπάθεια της Λέιτον κατέληξε άουτ, σε έναν πολύ κρίσιμο πάικτη παραπάνω, και στη συνέχεια σε όλο το Παπαστράτειο ακούστηκαν χειροκροτήματα για το γκολ της πρώτης σκόρερ σήμερα, Έλενας Ξενάκη, η οποία με ένα…χαστούκι στην ασίστ της Ράνει έκανε το 9-4. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, η Λέιτον κέρδισε ποινή πάνω στη Σιούτη, αλλά η Διαμαντοπούλου είπε και πάλι «όχι» στην Τεράσα, με την τρίτη περίοδο να λήγει 9-4.

Στην τέταρτη περίοδο και με την Ιωάννα Σταματοπούλου να έχει περάσει πλέον κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού, η Νικόλ Ελευθεριάδου έκανε το 10-4 στον παίκτη παραπάνω, στην πρώτη επίθεση των «ερυθρόλευκων». Η Έλενα Ξενάκη κέρδισε ποινή πάνω στην Τεν Μπρόεκ στο 6:07, η προσπάθεια της ίδιας όμως στο πρώτο δοκάρι κατέληξε πάνω στην Ντομενέ. Με την Ιωάννα Σταματοπούλου να μην έχει δεχθεί γκολ στην τελευταία περίοδο, ο Χάρης Παυλίδης κάλεσε σε τάιμ άουτ 3:45 πριν τη λήξη του αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, η Ελευθερία Πλευρίτου ανέβασε την διαφορά σε 11-4, σε αποβολή που κέρδισε η ίδια. Η Σιούτη δέχθηκε την δεύτερη της ποινή 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα και ο Πέρεζ Κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ για την ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από την Κάμους, 18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΤΕΡΑΣΑ 11-5

Οκτάλεπτα: 3-1, 4-1, 2-2, 2-0

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Ξενάκη 4, Σιούτη, Πλευρίτου Μ. 1, Ράνει, Πλευρίτου Β. 2, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Τεράσα (Τσάβι Πέρεζ): Ντομενέ, Πάστορ, Πανιτσέλο 1, Ορτίθ 1, Καντέρο, Καρντόνα, Τεν Μπροέκ, Πένια 1, Κουέντα, Κάμους 1, Ντομενέκ, Λέιτον 1, Άρκας