ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΌ Η ΓΛΥΦΆΔΑ!

Στον τελικό της Α1 γυναικών μετά από πολλά χρόνια βρίσκεται ο ΑΝΟ Γλυφάδας, ο οποίος επιβλήθηκε του ΝΟ Βουλιαγμένης με 11-9 και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια και η Βουλιαγμένη προσπάθησε πάρα πολύ για την νίκη, ο ΑΝΟΓ κατάφερε όμως να ξεφύγει από το 6-5 όπου βρισκόταν μπροστά στα τέλη της δεύτερης περιόδου έως και 9-5. Η πιο κομβική ίσως παίκτρια ήταν η Ίλσε Κούλχαας, η οποία σημείωσε τα τρία αυτά σερί γκολ σε εκείνο το σημείο και ανέβασε κατά πολύ την ψυχολογία της ομάδας της. Οι παίκτριες της Άντι Μελιδώνη μείωσαν σε 9-6, όμως οι γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν τα ηνία στο παιχνίδι, ενάμισι λεπτό πριν την λήξη το σκορ ήταν 11-7 και ο χρόνος δεν ήταν αρκετός.

Μέσα στην χρονιά, η Γλυφάδα έχει κάνει εντυπωσιακές εμφανίσεις, στα μέσα της σεζόν άλλαξε προπονητή, αποχαιρετώντας τον Ορέστη Σαλάχα, αλλά όπως φαίνεται ο Θοδωρής Ανδρεάκος κρατά άξια τα ηνία της ομάδας. Η Βουλιαγμένη, από την άλλη, είχε να αγωνιστεί σε ένα επίπεδο πρωταθλήματος αρκετά ανεβασμένο από τις προηγούμενες χρονιές, όπου κάθε λεπτομέρεια μετράει και δεν παύει να είναι μια κορυφαία ομάδα ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Στο παιχνίδι, εκτός από την Κούλχαας που σημείωσε τα τρία καθοριστικά γκολ του ΑΝΟΓ, κορυφαίες ήταν ξανά στην επίθεση οι βασικές «μπομπέρ» φέτος, Ειρήνη Νίνου και η αρχηγός Τίνα Κοντογιάννη, που πρόσθεσαν από άλλα τρία γκολ η κάθε μια. Για τον ΝΟΒ, με τέσσερα τέρματα πρωταγωνίστησε η Έιμι Ριτζ, με την αρχηγό Ιωάννα Χυδηριώτη να προσθέτει τρία.

Οι παίκτριες του Θοδωρή Ανδρεάκου γράφουν ιστορία, το δίπολο Ολυμπιακού – Βουλιαγμένης στους τελικούς των γυναικών τα τελευταία χρόνια σπάει και διεκδικούν τον τίτλο του πρωταθλητή μετά το 2008!

Αναμένεται, τόσο ο μικρός, όσο και ο μεγάλος τελικός να είναι συγκλονιστικά παιχνίδια. Στους τελικούς, η Γλυφάδα θα συναντήσει τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό και η Βουλιαγμένη τον κυπελλούχο Εθνικό, με την μάχη για τα μετάλλια να είναι σπουδαιότερη από ποτέ.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 11-9

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο ΑΝΟΓ βρέθηκε στη λήξη του ημιχρόνου να προηγείται με 7-5, με την Κούλχαας να δίνει προβάδισμα δύο γκολ με ριμπάουντ στο δεύτερο δοκάρι λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, η Γιαννοπούλου πήρε στο ξεκίνημα το τζάμπολ από την Ειρήνη Νίνου, με ένα σουτ από την Ριτζ να καταλήγει άουτ. Στη συνέχεια, η Κούλχαας σημείωσε το 8-5, με την μπάλα να περνάει ξυστά κάτω από τα χέρια της Κοτσιώνη. Η ίδια πέτυχε και το 9-5, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και το τρίτο σερί της γκολ 3:51 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Ο ΝΟΒ κέρδισε αποβολή τρία σχεδόν λεπτά πριν το τελευταίο διάλειμμα και η Άντι Μελιδώνη κάλεσε τάιμ άουτ. Η προσπάθεια της Πάτρα κατέληξε στο δοκάρι και η Χυδηριώτη δέχθηκε αποβολή στην κόντρα, με το σουτ της Κοντογιάννη στον παραπάνω να καταλήγει άουτ. Στο 2:03 της περιόδου, η Ριτζ κατάφερε να μειώσει σε 9-6 και αμέσως η Γρηγοροπούλου κέρδισε πέναλτι, στο οποίο η Ειρήνη Νίνου ευστόχησε για το 10-6 του ΑΝΟΓ. Σε παίκτρια λιγότερο 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Κοτσιώνη κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά των τεσσάρων γκολ, αποκρούωντας το σουτ της Παναγιώτας Νίνου και η Βουλιαγμένη κέρδισε και εκείνη αποβολή, με την Γκανγκλ να αποκρούει ενέργεια στο δεύτερο δοκάρι και την τρίτη περίοδο να λήγει 10-6.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Ειρήνη Νίνου να παίρνει το σπριντ, αλλά να χρεώνεται επιθετικό στην πρώτη επίθεση, ενώ έπειτα η Γλυφάδα έβγαλε άμυνα σε παίκτρια λιγότερο. Το 11-6 ήρθε από την Κοντογιάννη, η οποία με ένα εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό έδωσε «αέρα» πέντε γκολ στην Γλυφάδα. Σε νέο παραπάνω της Βουλιαγμένης, δόθηκε οφσάιντ και η Γρηγοροπούλου κέρδισε αποβολή πάνω στην Χυδηριώτη, αλλά η Πάτρα μπλόκαρε το σουτ της Φουντωτού. Σχεδόν τρία λεπτά πριν την λήξη, η Ριτζ μείωσε σε 11-7 και σε επόμενο σουτ της Αυστραλής που επιχείρησε να μειώσει στα τρία γκολ, η Γκανγκλ απέκρουσε και με λιγότερο από δύο λεπτά να έχουν απομείνει, η νίκη ήταν ακόμα πιο κοντά. 1:29 πριν το τελικό σφύριγμα, η Χυδηριώτη μείωσε σε 11-8, με το τελικό 11-9 να έρχεται από την Ριτζ στα τελευταία 42 δευτερόλεπτα.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-3, 3-1 1-3

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I-REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Παναγιώτα Νίνου, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 2, Ειρήνη Νίνου 3, Αντωνιάδη, Κολλιτσοπούλου, Κούλχαας 3, Φουντωτού, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη 3, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ριτζ 4, Τανκέεβα 2, Μαρία Πάτρα, Καλαϊτζή, Διαμαντοπούλου, Σάντα, Αγγελίδη, Ειρήνη Πάτρα, Καλογεροπούλου, Ανδρεάδη