Στο νήμα ο Απόλλωνας από την Μπαρτσελόνα – πάλεψε μέχρι τέλους η ελαφρά ταξιαρχία!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Πήγε ξανά για την ολική ανατροπή ο Απόλλωνας, αλλά δεν κατάφερε να κλείσει με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Ανόβερο για τα προκριματικά του LEN Champions League. Η ομάδα του Νικόλα Δεληγιάννη δεν το έβαλε κάτω στο τελευταίο της ματς στην Γερμανία και παρά το γεγονός ότι η υπόθεση «πρόκριση» είχε καθοριστεί, στόχευσε ψηλά απέναντι στην πάντα υπολογίσιμη Μπαρτσελόνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 11-12

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 2-4, 4-3, 2-3

Τι κι αν βρέθηκε με την πλάτη στον… τοίχο, η ελαφρά ταξιαρχία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 – μετά από το εις βάρος της 3-0 στα πρώτα λεπτά – με γκολ του Αλαμάνου 3:09 πριν το ημίχρονο, πλησιάζοντας εν συνεχεία στο 7-6 με γκολ του ίδιου μετά την ανάπαυλα. Το σύνολο του Νικόλα Δεληγιάννη μέτρησε 5/11 στον παίκτη παραπάνω, ενώ ακόμα και στα τελευταία λεπτά που οι Ισπανοί έφτασαν στο 11-8 (με γκολ του Ραμόν Σεσέν), η ελαφρά ταξιαρχία κατέθεσε ψυχή με στόχο την ισοφάριση, φτάνοντας στο 11-10, 04:04 πριν την λήξη δια χειρός Τρούλου (π.π)! Η Μπαρτσελόνα απάντησε με τέρμα του Μπερτράν στην κόντρα για το 12-10 (02:22), με τον Νικόλα Δεληγιάννη να καλεί τάιμ άουτ στα 1:15, όπου το τελικό 12-11 διαμορφώθηκε από τον Νίκολα Μπογκντάνοβιτς στα τελευταία 21″.