Στην κορυφή ολομόναχος ο ΝΟ Βουλιαγμένης που πέρασε από το Περιστέρι!

Παιχνίδι με αρκετά τέρματα στην έδρα του ΓΣ Περιστερίου, με την ομάδα του Κώστα Λούδη να υποδέχεται τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΝΟ Βουλιαγμένης, όντας δεύτερος στη βαθμολογία της Α1 ανδρών.

Η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν, με ρυθμό από την ευρωπαϊκή της παρουσία στο Euro Cup, πέρασε από την έδρα του ΓΣΠ με σκορ 12-10 και ανάγκασε το Περιστέρι στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα ύστερα από έξι αγωνιστικές.

Το Περιστέρι για ακόμη μια φορά ήταν άκρως ανταγωνιστικό και έβαλε δύσκολα στη Βουλιαγμένη, ωστόσο στο τέλος ο ΝΟΒ βρήκε τον τρόπο για να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα και να παραμείνει αλώβητος.

Έτσι, ο ΝΟΒ παραμένει πρώτος με 18 βαθμούς, ενώ ο ΓΣΠ αυτή τη στιγμή παραμένει δεύτερος παρά την ήττα με 13 πόντους και τώρα οι δύο σύλλογοι θα κάνουν υπομονή, όπως όλοι, για αρκετό καιρό μέχρι να ξεκινήσει εκ νέου η διοργάνωση και οι προπονήσεις, μετά το αδιανόητο απαγορευτικό της κυβέρνησης στον ερασιτεχνικό αθλητισμό.

Η ομάδα του Κώστα Λούδη κατάφερε να προηγηθεί 4-0 στις αρχές της 2ης περιόδου, οπότε και ξεκίνησε η αφύπνιση των φιλοξενούμενων, που ισοφάρισαν σε 5-5 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και πήγαν σε αυτό προηγούμενοι με 6-5.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με το Περιστέρι να προηγείται 8-7 και τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει σε 8-8 στην εκπνοή της 3ης περιόδου και να παίρνει τελικώς τη νίκη με 12-10 χάρη σε δύο γκολ στο φινάλε του αγώνα και πιο συγκεκριμένα του Κουρούβανη στα 1:53 και του Αλαφραγκή στα 0:03.

Η Βουλιαγμένη μέτρησε την απουσία του Κώστα Γκιουβέτση στον εν λόγω αγώνα.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-12

Οκτάλεπτα: 3-0, 2-6, 3-2, 2-4.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Λαδάς Π., Αγκόρτσας 3, Φάρμερ 2, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 1, Σκαρβέλης, Καρούντζος 2, Μιρούνοφ 1, Κλήμος, Τζώρτζης, Τσαγκάρης, Αϊβαλιώτης, Λαδάς Σ., Μπιτσάκος.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 3, Αλαφραγκής 1, Τρούλος, Γούβης 1, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος 1, Κουρούβανης 1, Λόζινα 1, Μπάσιτς 2, Ανδρεάδης, Τσαταλιός, Βλάσσης.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης