Στα πέναλτι την παραμονή η Χίος!!!

Ντέρμπι μέχρις εσχάτων στον Βόλο για την παραμονή ανάμεσα στον ΟΥΚ και τον ΝΟ Χίου και μάλιστα… με ποδοσφαιρικό σκορ, αφού η κανονική διάρκεια της δεύτερης αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο ομάδες έληξε στο 3-3. Βόλος και Χίος έπαιξαν στα πέναλτι, με τον ΝΟ Χίου να παραμένει στην κατηγορία επικρατώντας στην ψυχοφθόρο διαδικασία με 2-4.

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΧΙΟΥ 3-3 (κ.δ) – 2-4 πέναλτι

Η ομάδα του Γιώργου Ντόσκα συνεχίζει την μακρά παράδοσή της στην μεγάλη κατηγορία, εκεί όπου θα αγωνιστεί και του χρόνου, παρά τα χίλια προβλήματα που αντιμετώπισε η ομάδα τη φετινή αγωνιστική περίοδο και τον πόλεμο που δέχτηκε. Αντίθετα, ο Βόλος επιστρέφει στην Α2 κατηγορία, παρά την τιτάνια προσπάθεια στα Πλέι Άουτ που έκαναν οι παίκτες του Σάκη Πλατανίτη και του Νίκου Βενετόπουλου.

Το μεγάλο ντέρμπι για την παραμονή έμεινε… στείρο στο πρώτο οκτάλεπτο (0-0), καθώς ούτε οι γηπεδούχοι του Βόλου, ούτε οι φιλοξενούμενοι της Χίου κατέφεραν να σκοράρουν. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 1:34 πριν το φινάλε από τον Αράγια, ο οποίος έγραψε το 1-0, ενώ το 2-0 για τους Βολιώτες σημείωσε ο Μπομπός. Οι δύο πορτιέρε έκαναν πολύ καλή δουλειά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες έχαναν αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Εν συνεχεία, ο Χαλατζιάν σκόραρε με πέναλτι για το 2-1 και ο ίδιος ισοφάρισε για τη Χίο σε 2-2, ενώ λίγο πριν εκπνεύσει η τρίτη περίοδος απώλεσε ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Ντόσκα εκ νέου με πέναλτι, χαμένο αυτή τη φορά. Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαν εκ νέου χέρι-χέρι, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 3-3 (Στεργίου το γκολ για Βόλο, Καλαργυρός για Χίο), 4:30 λεπτά πριν το τέλος, με Βόλο και Χίο να χάνουν ευκαιρίες με παίκτη παραπάνω αρκετές φορές, ενώ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα η Χίος έχασε τη δική της επίθεση και ο Σάκης Πλατανίτης κάλεσε τάιμ άουτ για τον Βόλο, με έξι δευτερόλεπτα να απομένουν, χωρίς να καταφέρουν οι γηπεδούχοι να εκδηλώσουν σουτ και έτσι το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι.

Εκεί, ο Νάκος Σιορδίλης απέκρουσε το πρώτο πέναλτι της Χίου και του Γαβαλά, ενώ και ο Ντρου Χόλαντ απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Βόλου του Χάλαμ. Στη συνέχεια, ο Χαλατζιάν έκανε το 0-1, ενώ ο ο Βόλος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Στεργίου. Η Χίος στη συνέχεια έκανε το 1-2 με τον Χριστοφορίδη και μετά ο Ιωαννίδης είχε δοκάρι Η Χίος έκανε το 1-3 με τον Μιχάλη Καρακούρο αμέσως μετά όμως ο Βόλος μείωσε σε 2-3 με τον Κουφιδάκη. Έπειτα, ο Καλαργυρός έκανε το 2-4 και έδωσε στη Χίο την παραμονή.

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΧΙΟΥ 5-7 (κ.α. 3-3, πέν. 2-4)

Οκτάλεπτα: 0-0, 2-0, 0-2, 1-1, πέν. 2-4.

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Πλατανιώτης): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος, Στεργίου Δ. 1, Ιωαννίδης, Μαρινάγης, Στεργίου Γ. 1, Βλιώρας, Κουφιδάκης 1, Αράγια 1, Μαρινάγης, Βασιλούδης, Νάσιος, Μπομπός 1, Χάλαμ.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Στ., Χαλατζιάν 3, Γδύσης, Παππάς Κ., Παππάς Αλ., Κανδιόγλου, Χριστοφορίδης 1, Κόλλιας, Καλαργυρός 2, Γαβαλάς Ιω., Καρακούρος Ιω., Καρακούρος Μιχ. 1.

Διαιτητές: Μοιράλης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Πασχάλης Σταμούλης