ΠΑΝΖΟΥΡΛΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΙΛΙΣΙΑ – ΣΤΗΝ Α1 Ο ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ!

Την άνοδο στην Α1 ανδρών πανηγυρίζει από το βράδυ της Παρασκευής ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε του ΝΟ Πατρών με 7-4 και έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των ημιτελικών στην Α2!

Η ομάδα του Τάσου Σχίζα είχε μια αξιέπαινη πορεία στη διάρκεια της σεζόν, και από του χρόνου θα αγωνίζεται στα μεγάλα σαλόνια. Η προσθήκη του Ντίλαν Γούντχεντ ανέβασε σίγουρα το επίπεδο της ομάδας, ενώ πολύ σύντομα θα διεκδικήσει και το πρωτάθλημα της Α2 με τον νικητή του ζευγαριού Τρίαινα Βούλας – Νηρέας Χαλανδρίου.

Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ κλειστό με πολύ δυνατές άμυνες, το σκορ ήταν πάρα πολύ χαμηλά σε όλη τη διάρκεια και ο Ηλυσιακός προηγούνταν μόλις 5-3 στο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν τέρμα στην τρίτη περίοδο, ενώ σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν την λήξη ο Γεωργαράς μείωσε σε 5-4. Ο Τάσος Σχίζας κάλεσε μετέπειτα τάιμ άουτ και στην επίθεση δόθηκε πέναλτι, στο οποίο ο Γούντχεντ ευστόχησε για το 6-4. Σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Ηλυσιακός είχε παίκτη παραπάνω, όμως ένα λάθος έδωσε την κατοχή στον ΝΟΠ και στη συνέχεια ο Βασίλης Λαμπάτος κάλεσε τάιμ άουτ και εκείνος. Στην επίθεση των Πατρινών, ένα σουτ χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Το 7-4, το οποίο έδωσε τελικά και την νίκη – άνοδο, έγινε από τον Χριστοφίδη 1:31 πριν την λήξη, μέσα σε πανζουρλισμό της κερκίδας του κολυμβητηρίου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 7-4

Οκτάλεπτα: 2-0, 2-1, 1-2, 2-1.

Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Λεμπέσης 2, Γούντχεντ 1, Αλευρόπουλος 1, Τσιφτσής 1.

ΝΟ Πατρών: Γεωργαράς 3, Παπαχριστόπουλος 1.