Σπουδαίο πόλο στη Γένοβα, απολαυστική Προ Ρέκο που… «φρέναρε» από τον ΝΟ Βουλιαγμένης στο δεύτερο ημίχρονο!

Στην τέταρτη αναμέτρηση της στο φετινό Champions League στη Γένοβα, απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρεκο, ο ΝΟ Βουλιαγμένης ηττήθηκε με 14-7, απέναντι σε μία ομάδα που απέδειξε γιατί θεωρείται από πολλούς η κορυφαία στον πλανήτη.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Ιταλοί ξεδίπλωσαν στο νερό όλες τις αρετές τους τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, δείχνοντας πως βρίσκονται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Το πρώτο ημίχρονο για την Βουλιαγμένη ήταν πραγματικά δύσκολο καθώς έπρεπε να ανταπεξέλθει σε έναν τρομερο ρυθμό, κάτι όμως το οποία έκανε σε τεράστιο βαθμό στο δεύτερο μέρος κρατώντας συνολικά στα 3 γκολ την Ρέκο στα τελευταία δεκαέξι λεπτά του αγώνα. Ο Σάντρο Σούκνο είδε 4 παίκτες του να σκοράρουν δύο τέρματα, ο Μάνος Ανδρεάδη ντεμπούταρε στο Champions League στην έδρα της B2B πρωταθλήτριας Ευρώπης.

ΠΡΟ ΡΕΚΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 14-7

Το σύνολο του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς γνώριζε από πριν ότι θα χρειαστεί να δώσει το δυσκολότερο παιχνίδι της στη σεζόν και θα έπρεπε να βρει τρόπους να κερδίσει, παίζοντας απέναντι στην back to back Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Προ Ρέκο που πέρσι πραγματοποίησε το La Decima απέναντι στην Νόβι Μπέογκραντ. Η αναμέτρηση ξεκινησε με τον αρχηγό της Ρέκο Αλεξάντερ Ίβοβιτς να σκοράρει έπειτα από ωραίο συνδυασμό, με τον έτερο αρχηγό Μάριο Καπότση να απαντάει άμεσα από την περιφέρεια. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σάντρο Σούκνο απέδειξαν γιατί θεωρούνται από τις πληρέστερες ομάδες στην Ευρώπης, κάνοντας ένα σερί 4-0 με πολύ όμορφο πόλο και τους Κανέλα, Γράτα, Ετσενίκε και Ντι Φούλβιο να σκοράρουν, ανεβάζοντας κατακόρυφα το ρυθμό. Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Ιταλών σε συνδυασμό με την ασφυγχτική άμυνα τα μεγαλύτερα διαστήματα έφερε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο 6-2, με τον Ζαννή Αλαφραγκή να μειώνει προσωρινά.

Με την εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου ο Μάνος Ανδρεάδης πέρασε κάτω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων κάνοντας μάλιστα το ντεμπούτο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Οι παίκτες του Σάντρο Σούκνο συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, με την ίδια αμεσότητα και αποφασιστικότητα στις αποφάσεις τους αυξάνοντας άρτια εκτελεσμένα παραπάνω και καλή περιφερειακή κυκλοφορία τη διαφορά στο 11-5. Ωστόσο το κορυφαίο τέρμα είχε χρώμα ελληνικό, όταν ο άνθρωπος που είχε στερήσει τότε με το σκουφάκι της Μπρέσια, το σερί των Προ Ρέκο, Δημήτρης Νικολαΐδης, σημείωσε στη λήξη της επίθεσης ένα καταπληκτικό γκολ με  καταπληκτικό γυρισμα, ενώ με γυριστό λίγο μετά  έχοντας στην πλάτη, έναν εκ των καλύτερων αμυντικών στον κόσμο, τον Αλεξάνταρ Ίβοβιτς. Μάλιστα ο Έλληνας φουνταριστός κέρδισε και ένα πέναλτι από βούλιαγμα του Νικόζια, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Νικόλας Παπασηφάκης.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό ως προς την επιθετική συγκομιδή, με την Βουλιαγμένη να παίζει τρομερή άμυνα, ενώ ένα από τα highlight της περιόδου ήταν η απόκρουση του Μάνου Ανδρεάδη σε εξ’ επαφής εκτέλεση του Μπεν Χάλοκ από τα δύο μέτρα. Βέβαια με μία καταπληκτική κίνηση του ο Αμερικάνος διεθνής κέρδισε το πέναλτι, το οποίο και εκτέλεσε ο ίδιος, ενώ λίγο αργότερα ο αειθαλής Ματέο Αϊκάρντι πέτυχε ένα τέρμα αντάξιο της κλάσης του, με πολύ όμορφη κίνηση από τα τέσσερα μέτρα περίπου για να κάνει 13-5 που ήταν σκορ τρίτου οκταλέπτου. Αξιοσημείωτος ήταν σίγουρα επίσης ο τρόπος με τον οποίο οι Πρωταθλητές Ιταλίας μάρκαραν στον παίκτη λιγοτερο κολυμπώντας με τεράστια ταχύτητα και ορμή προς τους αντιπάλους τους. Το 6ο γκολ της ελληνικής ομάδας πέτυχε ο ένας εκ των δύο διεθνών Αμερικανών της Βουλιαγμένης (τρεις εντός του τερέν μαζί με τον Μπεν Χάλοκ), ο Ματ Φάρμερ μείωσε σε 13-6. Ακολούθως ο Αλεξάνταρ Ίβοβιτς, σκόραρε στον παραπάνω, με τον τρόπο διεκπεραίωσης του αριθμητικού πλεονεκτήματος να είναι άψογος, αφού ο Ίβοβιτς τοποθέτησε το σώμα του με γωνία προς την εστία δουλεύοντας τα πόδια του για να σηκωθεί την κατάλληλη στιγμή και να εκτελέσει. Λιγότερο από δύο λεπτά πριν το τέλος ο νεαρός τερματοφύλακας του ΝΟΒ, απέκρουσε με άψογα αντανακλαστικά και σωστή τοποθέτηση την εκτέλεση του Πιέτρο Φιλιόλι, ενώ ο Χαράλαμπος Τρούλος σημείωσε το τελευταίο γκολ του παιχνιδιού με σουτ από την περιφέρεια με άμεση εκτέλεση. Η τελευταία φάση της αναμέτρησης είδε τον Μάνο Ανδρεάδη να κλείνει το παιχνίδι με ακόμη μία εντυπωσιακή εκτίναξη, στο σουτ του περσινού MVP του Champions League Τζιακόμο Κανέλα.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 5-3, 2-0, 1-2