Στο νήμα παρά την προσπάθεια στο φινάλε!

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε στο Λας Πάλμας από την Ισπανία με σκορ 8-7 για τα ευρωπαϊκά προκριματικά του World League και τέθηκε εκτός διεκδίκησης της πρωτιάς στον όμιλό της.

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση πήρε πολύ καλό βαθμό αμυντικά, ωστόσο στην επίθεση έκανε σοβαρά λάθη για τρία οκτάλεπτα, όμως παρόλα αυτά προσπάθησε για τη νίκη έως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 8-5, ωστόσο χάρη στην Ελευθερία Πλευρίτου που γιορτάζει σήμερα, κατάφερε να μειώσει σε 8-7 και μάλιστα έχασε σημαντικές ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω στα τελευταία λεπτά.

Οι διεθνείς πάλεψαν για την ισοφάριση και αν ένα αυστηρό επιθετικό πάνω στην Ασημάκη δεν δινόταν τότε μπορεί η εξέλιξη να ήταν διαφορετική.

Ισπανία – ΕΛΛΑΔΑ 8-7

Η Εθνική προηγήθηκε στην αναμέτρηση, τόσο με 0-1 όσο και με 2-3 στη συνέχεια στο 1ο οκτάλεπτο. Στη 2η περίοδο Ισπανία και Ελλάδα βρέθηκαν για πολλά λεπτά στο 4-4, με τις δύο ομάδες να μην εκτελούν σωστές επιθέσεις και τα κλεψίματα σε λάθος πάσες στην περιφέρεια να είναι αρκετά.

Το γκολ ήρθε για την Ισπανία με τη Λέιτον στο 0:40 πριν το τέλος της 2ης περιόδου σε παίκτη παραπάνω της Ισπανίας, ενώ σε κακή άμυνα της Ελλάδας στα τελευταία δευτερόλεπτα η Μάικα κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Εσπάρ για το 6-4.

Στη συνέχεια, η Εθνική ομάδα αν και μπήκε καλά στο 3ο οκτάλεπτο και σκόραρε με την Χριστίνα Τσουκαλά, στη συνέχεια και πάλι δεν κράτησε επαφή με τα δίχτυα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 8-5 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η Εθνική χάρη στην επιθετική διαύγεια της Ελευθερίας Πλευρίτου προσπάθησε να ανατρέψει τη διαφορά, ωστόσο το 8-7 ήταν το τελικό σκορ.

Οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-1, 0-2.

Ισπανία: Έστερ, Μπαχ, Εσπάρ 1, Ορτίζ Μπ. 1, Ορτίζ Μ., Νταλμάσες, Μορέλ, Πένια 1, Φόρκα, Γκουάλ 2, Γκαρσία 1, Λέιτον 2, Σάντσεζ

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β, Ελευθεριάδου, Πάτρα, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Νίνου 1, Χυδηριώτη, Πρωτόπαπα, Πλευρίτου Ε. 3, Ξενάκη, Σταματοπούλου

Διαιτητές: Σβάρτ (Ολλανδία), Νιολόσι (Ιταλία)