Σούπερ Εθνικός στον Πειραιά! Κέρδισε και την Έγκερ και πέρασε πρώτος!

Το καλύτερο παιχνίδι του τριημέρου στον Πειραιά και τον Όμιλο Α’ του LEN Euro Cup έμελλε να είναι το τελευταίο… Σε ένα ΕΠΙΚΟ παιχνίδι ο Εθνικός του Στέφανου Λέανδρου κέρδισε και το ντέρμπι απέναντι στην ουγγρική Έγκερ με 12-11 και πέρασε πρώτος και καλύτερος από group του για τους οκτώ της διοργάνωσης.

Μπορεί οι οικοδέσποινες να άργησαν να βρουν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι, όμως όταν το κατάφεραν λίγα λεπτά πριν τη λήξη δε το απώλεσαν ξανά και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη, απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα όπως η Έγκερ. Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι Ουγγαρέζες ήταν μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να ξεφεύγουν και έτσι οι παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου που είχαν σε ακόμη ένα παιχνίδι πρώτη σκόρερ την Ιουλιάννα Κοντονή με 4 τέρματα, κατάφεραν στο τέλος να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Το παιχνίδι της Κυριακής ήταν αυτό με τον περισσότερο κόσμο από όλες τις ημέρες, ενώ στο κολυμβητήριο παρευρέθηκε και πλήθος ομοσπονδιακών προπονητών και προπονητριών.

Η διακύμανση του αγώνα…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πρωταγωνίστρια την Ελένη Σωτηρέλη, η οποία πραγματοποίησε τρεις σερί αποκρούσεις, μία εξ αυτών σε κόντρα 3-2, με τους Ουγγαρέζες τελικά να ανοίγουν το σκορ με την Ζέλακ από την περιφέρεια, με την ίδια να κάνει το 2-0 στον παραπάνω. Οι γηπεδούχες απάντησαν άμεσα με την Άντριους να εκτελεί με σκαστό και στη συνέχεια τη Μαρία Μπορίσοβα να γράφει γρήγορα από τα δύο μέτρα το 2-2 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, ενώ η πρώην «κυανόλευκη» Ρεμπέκα Πάρκες έκανε το 3-2 από τα δύο μέτρα.

Στην αρχή του δευτέρου οκταλέπτου οι φιλοξενούμενες βρήκαν δύο ακόμη τέρματα με τις Ζέλακ και Ζίλαγκι, όμως σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε αντεπίθεση διαρκείας με τις παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου μέσα σε λίγα λεπτά να μετατρέπουν το 2-5 και σε 5-5 χάρη στα γκολ της Ελένης Κανετίδου με λόμπα και της Φοίβης Χατζηκυριακάκη και της Ιουλιάννας Κοντονή από την περιφέρεια. Στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ διατηρήθηκε ισόπαλο με την Ελένη Σωτηρέλη να προσθέτει μερικές ακόμη εντυπωσιακές αποκρούσεις στο ενεργητικό της.

Στην εκκίνηση δευτέρου ημιχρόνου η Έγκερ βρήκε και πάλι προβάδισμα με την Κατόνα στον παραπάνω, με τον Εθνικό όμως να απαντάει άμεσα σε 6-6 με την Ιουλιάννα Κοντονή να σκοράρει εκ νέου. Η εικόνα… επαναλήφθηκε με την Πάρκες να κάνει το 7-6 αλλά την Ιουλιάννα Κοντονή να ισοφαρίζει, πετυχαίνοντας μάλιστα τρίτο συνεχόμενο τέρμα για την ομάδα της. Στη συνέχεια η Ντορόθια Ζίλαγκι με δυνατό περιφερειακό έκανε το 8-7 στον παραπάνω, όμως ακολούθως ο Στέφανος Λέανδρος κάλεσε τάιμ άουτ σε κερδισμένο παραπάνω, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Κις από τα χέρια της Φοίβης Χατζηκυριακάκη. Με 32″ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η Έγκερ κέρδισε πέναλτι με την Ζίλαγκι να εκτελεί για το 9-8, με τον Εθνικό να ισοφαρίζει με την Μπορίσοβα, έπειτα από κόντρα του σουτ στα μπλοκ και αλλαγή πορείας.

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο άρχισε και το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης με τις Μαγυάρες να σκοράρουν εκ νέου από την περιφέρεια για το 10-9, με την Κοντονή σκοράρει ξανά εκτελώντας στην πρώτη γωνία από τα αριστερά, με την Φοίβη Χατζηκυριακάκη να ισοφαρίζει και εκείνη με τη σειρά της σε 11-11 μετά το ουγγρικό 10-11, με την συνέχεια να είναι ακόμη καλύτερη αφού ήρθε το πρώτο κυανόλευκο προβάδισμα στο παιχνίδι από χέρια της Σαρλίζ Άντριους για 12-11.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΕΓΚΕΡ 12-11

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 4-4, 3-2

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Μπορίσοβα 2, Λασκαρίδου, Κοντονή 4, Κατσιμπρή, Χατζηκυριακάκη 3, Μπενέκου Α, Ρακιντζή, Κανετίδου 1, Μπενέκου Ι, Άντριους 2, Μπεκρή

ΕΓΚΕΡ: Κις, Γιάνσκο, Μπόρσι, Πάρκες 2, Μόλναρ, Κατόνα 1, Ζίλαγκι Σ 4, Τσιγκάνι, Κεκέσι, Μπόντι, Ζέλακ 4, Ζίλαγκι Ντ, Ντούλιτς