Η 10 έκδοση των ετήσιων βραβείων της Ευρωπαϊκής ομοσπονδίας έφεραν στην κορυφή τον Άνταμ Πίτι και τη Σάρα Σέστρεμ, ως τους καλύτερους κολυμβητές του 2017.

Ο Βρετανός επανέλαβε τη νίκη του, μετά το 2016, ενώ η Σουηδή κατακτά για πρώτη φορά το συγκεκριμένο βραβείο.

Τα περασμένα έτη τα βραβεία της LEN γνώρισαν τεράστια απήχηση μεταξύ των αθλητών, με όλο και περισσότερους να ψηφίζουν από τις Ομοσπονδίες κάθε χώρας, αλλά και μέλη της LEN.

Ο Πίτι για παράδειγμα έλαβε ποσοστό άνω του 80%, ενώ η Σάρα Σέστρεμ πήρε περίπου το 70% των ψήφων.

Δικαιωματικά και οι δύο τους αναδείχθηκαν MVP, καθώς αφενός ο Πίτι χρυσά και παγκόσμια ρεκόρ στη Βουδαπέστη, χρυσό και ευρωπαϊκά ρεκόρ στην Κοπεγχάγη και την 25άρα πισίνα.

Από την πλευρά της, η Σέστρεμ πήρε το βραβείο από τα χέρια της Κατίνκα Χόσου, η οποία είχε νικήσει τα προηγούμενα τέσσερα έτη διαδοχικά και είναι στην κορυφή χάρη στα τρία χρυσά μετάλλια στο παγκόσμιο, στα έξι νέα παγκόσμια ρεκόρ, στην κατάκτηση του World Cup (συνολικά), αλλά και στα έξι μετάλλια στη Κοπεγχάγη.

Δείτε αναλυτικά τα βραβεία σε όλα τα αθλήματα του Υγρού Στίβου:

 

Swimming

Adam Peaty (GBR)
Sarah Sjostrom (SWE)

Diving

Tom Daley (GBR)
Nadezhda Bazina (RUS)

Synchro

Svetlana Kolesnichenko (RUS)
Giorgio Minisini (ITA)

Open water

Marc-Antoine Olivier (FRA)
Aurelie Muller (FRA)

Water polo

Marko Bijac (CRO)

Laura Ester (ESP)

All-Time Νικητές:

Swimming

Men

2008: Alain Bernard (France)
2009: Paul Biedermann (Germany)
2010: Camille Lacourt (France)
2011: Alexander Dale Oen (Norway)
2012: Yannick Agnel (France)
2013: Yannick Agnel (France)
2014: Florent Manaudou (France)
2015: Laszlo Cseh (Hungary)
2016: Adam Peaty (Great Britain)
2017: Adam Peaty (Great Britain)

Women

2008: Rebecca Adlington (Great Britain)
2009: Britta Steffen (Germany)
2010: Therese Alshammar (Sweden)
2011: Federica Pellegrini (Italy)
2012: Ranomi Kromowidjojo (Netherlands)
2013: Katinka Hosszu (Hungary)
2014: Katinka Hosszu (Hungary)
2015: Katinka Hosszu (Hungary)
2016: Katinka Hosszu (Hungary)
2017: Sarah Sjostrom (Sweden)

Diving

Men

2008: Dmitry Sautin (Russia)
2009: Tom Daley (Great Britain)
2010: Illya Kvasha (Ukraine)
2011: Sascha Klein (Germany)
2012: Ilya Zakharov (Russia)
2013: Patrick Hausding (Germany)
2014: Patrick Hausding (Germany)
2015: Tom Daley (Great Britain)
2016: Jack Laugher (Great Britain)
2017: Tom Daley (Great Britain)

Women

2008: Yulia Pakhalina (Russia)
2009: Tania Cagnotto (Italy)
2010: Christin Steuer (Germany)
2011: Tania Cagnotto (Italy)
2012: Tania Cagnotto (Italy)
2013: Tania Cagnotto (Italy)
2014: Tania Cagnotto (Italy)
2015: Tania Cagnotto (Italy)
2016: Tania Cagnotto (Italy)
2017: Nadezhda Bazina (Russia)

Synchro

Women

2008: Anastasia Davydova, Anastasia Ermakova (Russia)
2009: Natalia Ishchenko (Russia)
2010: Natalia Ishchenko (Russia)
2011: Natalia Ishchenko, Svetlana Romashina (Russia)
2012: Natalia Ishchenko (Russia)
2013: Svetlana Romashina (Russia)
2014: Ona Carbonell (Spain)
2015: Svetlana Romashina (Russia)
2016: Natalia Ishchenko (Russia)
2017: Svetlana Kolesnichenko (Russia)

Men

2017: Giorgio Minisini (Italy)

Open water

Men

2008: Maarten van der Weijden (Netherlands)
2009: Thomas Lurz (Germany)
2010: Valerio Cleri (Italy)
2011: Thomas Lurz (Germany)
2012: Thomas Lurz (Germany)
2013: Thomas Lurz (Germany)
2014: Thomas Lurz (Germany)
2015: Ferry Weertman (Netherlands)
2016: Ferry Weertman (Netherlands)
2017: Marc-Antoine Olivier (France)

Women

2008: Larisa Ilchenko (Russia)
2009: Angela Maurer (Germany)
2010: Linsy Heister (Netherlands)
2011: Keri-Anne Payne (Great Britain)
2012: Eva Risztov (Hungary)
2013: Martina Grimaldi (Italy)
2014: Sharon van Rouwendaal (Netherlands)
2015: Aurelie Muller (France)
2016: Sharon van Rouwendaal (Netherlands)
2017: Aurelie Muller (France)

Water polo

Men

2008: Peter Biros (Hungary)
2009: Filip Filipovic (Serbia)
2010: Vanja Udovicic (Serbia)
2011: Stefano Tempesti (Italy)
2012: Miho Boskovic (Croatia)
2013: Denes Varga (Hungary)
2014: Filip Filipovic (Serbia)
2015: Dusko Pijetlovic (Serbia)
2016: Filip Filipovic (Serbia)
2017: Marko Bijac (Croatia)

Women

2008: Danielle De Bruijn (Netherlands)
2009: Iefke van Belkum (Netherlands)
2010: Sofia Konukh (Russia)
2011: Alexandra Asimaki (Greece)
2012: Anni Espar (Spain)
2013: Jennifer Pareja (Spain)
2014: Maria Garcia (Spain)
2015: Roberta Bianconi (Italy)
2016: Roberta Bianconi (Italy)
2017: Laura Ester (Spain)

Facebook Comments