Σαν εσπρέσο!

Γρήγορα-γρήγορα και χωρίς να δώσει καθόλου αγωνία στον τρίτο κατά σειρά προημιτελικό αγώνα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Ιταλία πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, αφού διέλυσε τη Ρωσία με σκορ 11-1.

Οι παίκτες του Καμπάνια δεν δέχθηκαν ούτε μισό γκολ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και εν συνεχεία διαχειρίστηκαν με άνεση το ευρύ προβάδισμα που είχαν, κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων για τον ημιτελικό κόντρα σε Ελλάδα ή Ισπανία.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ιταλός τερματοφύλακας, Μάρκο Ντε Λούνγκο, κάτι που φανερώνει και το τελικό σκορ της αναμέτρησης (αποκρούοντας και πέναλτι στην 4η περίοδο πριν τον αλλάξει ο Νικόζια για λίγα λεπτά), ενώ παρά την ήττα αρκετά καλός ήταν και ο Ρώσος γκολκίπερ, διαφορετικά το σκορ θα είχε ξεφύγει νωρίτερα και περισσότερο.

Οκτάλεπτα: 2-0, 4-0, 1-1, 4-0.