Ραντνίτσκι και Νόβι Μπέογκραντ στον τελικό του κυπέλλου Σερβίας!

Τον πρώτο του τίτλο με την Νόβι για φέτος διεκδικεί ο Άγγελος Βλαχόπουλος, αντιμετωπίζοντας στον τελικό του κυπέλλου Σερβίας την Ραντνίτσκι.

Η Ραντνίτσκι με την Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου θα είναι οι δύο ομάδες που θα αναμετρηθούν για τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν, αυτόν του κυπελλούχου Σερβίας! Αμφότερες επικράτησαν στους δύο σπουδαίους ημιτελικούς των Ερυθρού Αστέρα και Παρτιζάν με 9-8 και 8-5 αντίστοιχα.

Στον πρώτο ημιτελικό της ημέρας, το φαβορί Νόβι Μπέογκραντ έσπασε την στυγερή αντίσταση της Παρτιζάν, η οποία ήταν εξαιρετική στην άμυνα. Η επτά φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένη, αν συνυπολογισθεί ότι στην τελευταία αναμέτρησή της με την Νόβι συνετρίβη με 20-6! Το 4-0 της Νόβι στην πρώτη περίοδο της έδωσε ένα δυνατό ξεκίνημα, με την Παρτιζάν να μειώνει σε 4-1 στην λήξη της. Με το δεύτερο οκτάλεπτο να περνάει σχεδόν ολόκληρο χωρίς γκολ, η ομάδα του Μίλος Κορόλια κόντεψε να ισοφαρίσει, μειώνοντας σε 4-3, όμως ο Γκογκόφ έδωσε προβάδισμα 5-3 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Μίτροβιτς με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 5-4 στην τρίτη περίοδο και στη συνέχεια η Νόβι, δια… χειρός Βλαχόπουλου, μπήκε μπροστά με 7-4, με τον Έλληνα άσο να σημειώνει δύο γκολ και τον Βίκτορ Ράσοβιτς να προσθέτει ένα. Στην τελευταία περίοδο ο Γκογκόφ έδωσε στο ξεκίνημα «αέρα» τεσσάρων γκολ, κάνοντας το 8-4, με τους Παρτιζάνους να καταφέρνουν μόνο να μειώσουν σε 8-5 πριν το τέλος του αγώνα. Να σημειωθεί εδώ, ότι η Παρτιζάν είναι η μόνη ομάδα, μετά τον Ολυμπιακό φέτος, που κατάφερε να κρατήσει την Νόβι κάτω από τα δέκα γκολ στην επίθεση.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ – ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ 5-8

Οκτάλεπτα: 1-4, 2-1, 1-2, 1-1

Σκόρερ:

Παρτιζάν: Ραντόγιεβιτς 2, Μπόουεν 1, Μίτροβιτς 1, Γιάκσιτς Π. 1

Νόβι Μπέογκραντ: Γκογκόφ 3, Βλαχόπουλος 2, Ράσοβιτς Σ. 1, Μάντιτς 1, Ράσοβιτς Β. 1

Ο δεύτερος ημιτελικός αποτέλεσε πραγματικό ντέρμπι, με την Ραντνίτσκι να εκθρονίζει τον κυπελλούχο της περασμένης σεζόν Ερυθρό Αστέρα, σε ένα ματς επανάληψη του περσινού τελικού. Οι «ερυθρόλευκοι» Σέρβοι είχαν επικρατήσει πέρυσι στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ φέτος η Ραντνίτσκι κατάφερε να πάρει την νίκη με 9-8 στην κανονική διάρκεια. Ο Ερυθρός Αστέρας άνοιξε το σκορ, όμως η Ραντνίτσκι έτρεξε ένα σερί 4-0 και προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Ο Σούμποτιτς μείωσε σε 4-2, όμως στη συνέχεια το προβάδισμα αυξήθηκε σε 6-2 για τους πρωταθλητές της περσινής σεζόν, με τους κυπελλούχους να μειώνουν στις αρχές της τρίτης περιόδου σε 6-4. Ο Ουκρόπινα με τον Μίλιτσιτς έδωσαν για δεύτερη φορά προβάδισμα τεσσάρων γκολ, με τον Σούμποτιτς να μειώνει με εύστοχο πέναλτι στα τέλη της περιόδου. Στα 6 τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με την Ραντνίτσκι να προηγείται με 9-6, ο Ραντούλοβιτς χρεώθηκε πέναλτι, με τον ίδιο να αποβάλλεται με αντικατάσταση για βιαιοπραγία. Ο Ντούρντις ευστόχησε, μειώνοντας σε 9-7 και τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Τάνκοσιτς έφερε το παιχνίδι στο γκολ, με το 9-8 να γίνεται σε παίκτη παραπάνω. Η Ραντνίτσκι έχασε παραπάνω στην τελευταία της επίθεση και ο τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα, Μίσοβιτς, κατέβηκε στην επίθεση της ομάδας του 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, παίζοντας παραπάνω 7-6. Δεν επιτεύχθηκε όμως κάποιο γκολ και το εισητήριο του τελικού πήγε στην Ραντνίτσκι. Αξίζει εδώ να αναφερθεί η εξαιρετική επίδοση των δύο τερματοφυλάκων, με τον Ντομποζάνοβ της Ραντνίτσκι να πραγματοποιεί 16 επεμβάσεις και τον Μίσοβιτς του Ερυθρού Αστέρα 10.

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ ΚΡΑΓΚΟΥΓΙΕΒΑΤΣ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 9-8

Οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 2-2, 1-3

Σκόρερ:

Ραντνίτσκι: Ουκρόπινα 2, Ραντούλοβιτς 2, Τσουκ 1, Τόχολι 1, Μίλιτσιτς 1, Γιάνκοβιτς 1, Βρλιτς 1

Ερυθρός Αστέρας: Τάνκοσιτς 3, Σούμποτιτς 2, Ντούρντιτς 2, Μπασάρα 1

Ο τελικός ανάμεσα σε Ραντνίτσκι και Νόβι θα διεξαχθεί σήμερα, με την ομάδα του Κραγκούγιεβατς να διεκδικεί τον τρίτο της τίτλο στη διοργάνωση και την παρέα του Άγγελου Βλαχόπουλου τον πρώτο συνολικά!