Πρωταθλήτρια Γερμανίας μετά από 4 χρόνια η Σπαντάου του Σάκη Κεχαγιά!

Επέστρεψε στην κορυφή της Γερμανικής Λίγκας με … ελληνική μαεστρία η Σπαντάου, μετά από 3 χρόνια κυριαρχίας του Ανόβερου! Με μια εξαιρετική πορεία στα γερμανικά πλέι-οφ και συνολικά μια χρονιά γεμάτη εξέλιξη και σπουδαία αποτελέσματα στο Champions League, η ομάδα του Σάκη Κεχαγιά στέφθηκε Πρωταθλήτρια Γερμανίας κάνοντας το 3-0 στα ματς των τελικών, όπου στο τελευταίο και κρισιμότερο επικράτησε απόλυτα – με 12-9!

Μάλιστα, το τρίτο παιχνίδι των τελικών ήταν και το μοναδικό που ολοκληρώθηκε στην κανονική διάρκεια, μιας και τα Game 1 και 2 οδηγήθηκαν στα πέναλτι (14-13 και 15-13).
Με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνολικά κοντά σε δυναμική, η τρίτη και τελευταία αναμέτρηση κινήθηκε σε παρόμοιους ρυθμούς με τις δυο προηγούμενες, στις οποίες η Σπαντάου είχε επικρατήσει στα πέναλτι, αφού η ισοφάριση ερχόταν λίγα λεπτά πριν την λήξη. Οι λεπτομέρειες για την ομάδα του Σάκη Κεχαγιά έκριναν την τρίτη και τελευταία επικράτηση της σειράς, η οποία και βασίστηκε στην πολύ καλή εικόνα του συνόλου στο δεύτερο οκτάλεπτο, μετά το απόλυτα ισορροπημένο 3-3 του πρώτου μέρους. Λίγο πριν το ημίχρονο, η Σπαντάου είχε δημιουργήσει ένα πολύ ενθαρρυντικό σερί για την συνέχεια, φτάνοντας στο 7-3, με το Ανόβερο απλά να μειώνει σε 7-4.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Βερολίνου μπήκε ακόμα πιο αποφασιστικά μετά την ανάπαυλα, βρίσκοντας λύσεις από τους Ρώσους Dmitri Kholod και Roman Shepelev, οι οποίοι και αύξησαν την διαφορά στα 5 τέρματα, με το 8-4 και 9-4 αντίστοιχα!

Στα τέλη της τρίτης περιόδου, το Ανόβερο άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς – ο Basic εκμεταλλεύθηκε πλήρως δυο κρίσιμες επιθέσεις με παραπάνω, μειώνοντας σε 6-9, με τους «φιλοξενούμενους» μάλιστα να συνεχίζουν την αντεπίθεση, φτάνοντας στο 8-9! Εν τούτοις, ο Γκμπανταμάσι έβαλε στην παροδική ανομβρία της Σπαντάου που κράτησε σχεδόν δέκα λεπτά και διαμόρφωσε το 10-8, με τον Σούτσε να διατηρεί τις ελπίδες για το Ανόβερο με γκολ για το 9-10 μόλις 2 λεπτά πριν την λήξη!

Η Σπαντάου δεν άφησε περιθώρια στις τελευταίες φάσεις, έχοντας πλέον προσηλωθεί στην κατάκτηση του τίτλου αφού ο Σλοβάκος Marek Tkac έκανε το 11-9 και το τελικό 12-9 ήρθε δια χειρός Luca Marziali  στο τελευταίο λεπτό του αγώνα!

Συνολικά την σεζόν 2022-2023, η Σπαντάου κατέκτησε το γερμανικό πρωτάθλημα και το γερμανικό Σούπερ Καπ, με την ομάδα του Σάκη Κεχαγιά να εκπλήσσει ευχάριστα στην διάρκεια των Ομίλων του Champions League, ολοκληρώνοντας με μεγάλες νίκες επί της Φερεντσβάρος, της Γιουγκ, της Μαρσέιγ (ισοπαλίες με την Όρβοσι και την Σαμπαντέλ) αλλά μένοντας εκτός Final-8.

Spandau 04 – Waspo 98 Hannover 12-9 (3-3, 4-1, 2-2, 3-3) – νίκες στην σειρά 3-0

Spandau 04 (Σάκης Κεχαγιάς): Baksa, Gbadamassi 1, Prioteasa 2, Cuk 1, Tkac 1, Juengling, Strelezkij 1, Marziali 1, Chiru, Kholod 2, Restovic 1, Shepelev 2, Bozic

Waspo 98 Hannover (Seehafer): Benke, Corusic, Schipper 1, Froreich, Schuetze 2, Radovic, Lozina, Macan 1, Kubisch, Gansen, Benic 2, Basic 3, Grosse