Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ευάγγελος Δουδέσης με την Ολλανδία!

Μετά την κορυφή του κόσμου και στη κορυφή της Ευρώπης ο Έλληνας τεχνικός!

Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια Ολλανδία του Ευάγγελου Δουδέση ανέβηκε και στη κορυφή της Ευρώπης αφού εκθρόνισε την Ισπανία που μετρούσε δύο συνεχόμενες κατακτήσεις στο κατάμεστο κολυμβητήριο του Αϊντχόβεν. Οι διοργανώτριες αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες Ευρώπης μετά το 2018 χάρη στο νικητήριο τέρμα της Ρόγκε στα 6 δευτερόλεπτα σε παίκτρια παραπάνω που διαμόρφωσε το τελικό 8-7 σε ένα απίστευτο τελικό αντάξιο των δύο σπουδαίων ομάδων!

Παράλληλα εκτός από τον Έλληνα τεχνικό στη κορυφή της Ευρώπης ανέβηκαν οι Μπριζίτ Σλίκινγκ και Κίτι Λιν Τζούστρα που αγωνίζονται με το σκουφάκι του ΝΟ Βουλιαγμένης! Μάλιστα η διεθνής φουνταριστή σημείωσε δύο τέρματα σε δύο προσπάθειες έχοντας το απόλυτο στα έξι λεπτά που αγωνίστηκε.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ισπανία μπήκε πολύ δυνατά αφού προηγήθηκε με 2-0 με τις Αρίζα Φόρκα και Εσπάρ αλλά η Ολλανδία μείωσε σε 2-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Φαν Ντε Κράατς για να αναλάβει δράση η Τζούστρα που με δύο προσωπικά γκολ έδωσε το προβάδισμα στις διοργανώτριες (3-2) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια η Ορτίζ Μουνιόθ ισοφάρισε σε 3-3 αλλά το σύνολο του Ευάγγελου Δουδέση πήγε προηγούμενο στο ημίχρονο με δύο γκολ διαφορά (5-3) με γκολ των Φαν Ντερ Σλουτ και Σέβενιχ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανίδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 5-5 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο μεγάλο τελικό αφού η Ρουίζ και Ορτίθ Μουνιόθ με εξάμετρο και σουτ από τη περιφέρεια αντίστοιχα αλλά η Ρόγκε έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (6-5) στις οικοδέσποινες και διατήρησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα παρά το γεγονός ότι το σύνολο του Μιγκέλ Όκα ισοφάρισε δις το παιχνίδι (6-6 και 7-7). Παρόλα αυτά η Ρόγκε έδωσε στις Ολλανδέζες το χρυσό μετάλλιο στα έξι δευτερόλεπτα μετά από τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ευάγγελος Δουδέσης προκειμένου να οργανώσει τη τελευταία επίθεση που εφάρμοσαν οι παίκτριες του και ανέβηκαν στη κορυφή της Ευρώπης!