Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική ομάδα (pics)

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ» 2018 η Εθνική ομάδα Νέων γυναικών, καθώς η Ελλάδα γνώρισε την ήττα με σκορ 15-8 από την καλύτερη Ιταλία που βρήκε αρκετές φορές δίχτυα από το δίδυμο Μπετίνι και Τσέρκολ που «πλήγωσαν» από την περιφέρεια τη «γαλανόλευκη».

Μόνο καλύτερα μπορούν να παίξουν πλέον τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου, στη συνέχεια της διοργάνωσης, ενώ χρησιμοποιήθηκαν όλες οι αθλήτριες που ήταν στην 13άδα και για αρκετά λεπτά έπαιξαν μαζί επτά παίκτριες που ανήκουν στην ηλικιακή κατηγορία των Νεανίδων.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλά στο κολυμβητήριο της Ιτέας, όμως περίπου στο ημίχρονο δεν μπόρεσε να κρατήσει την επαφή της με τα δίχτυα, με τις νεαρές Ιταλίδες να βελτιώνουν την άμυνα τους, με προσανατολισμό να μην περνάει η μπάλα στα 2μ. της ελληνικής επίθεσης, κάτι που δυσκόλεψε πολύ τις Ελληνίδες.

Στις 21:30 η Ελλάδα έχει ευκαιρία κόντρα στην Κίνα να πετύχει την πρώτη της νίκη στο «ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ», καθώς οι διεθνείς όσο περνούν οι αναμετρήσεις θα βρίσκουν τα πατήματά τους, χωρίς να πρέπει να λησμονείται το γεγονός ότι το παιχνίδι κόντρα στην Ιταλία ήταν το πρώτο με επίσημο χαρακτήρα για την Εθνική Νέων γυναικών φέτος.

Πρώτες σκόρερ για την Ελλάδα ήταν η αρχηγός Έλλη Πρωτοπαπά και η Ιουλιάνα Κοντονή με τρία έκαστη.

Οκτάλεπτα: 2-3, 2-4, 3-4, 1-4.

Ελλάδα: Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 3, Ελληνιάδη, Παπαναστασίου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοντονή 3, Γρηγοροπούλου, Κατσιμπρή, Κανετίδου, Αντωνιάδη, Νίνου 1, Λούδη, Αρχοντάκη.

Ιταλία: Μπαντσέλι, Γκιουστίνι 3, Μεγκιάτο, Αμεντέο, Κορντοβάνι, Τσέρκολ 5, Τόρι 1, Κολέτα, Κλατόφσκι, Μπετίνι 5, Ριτσιόλι, Σανταπάολα 1, Μεμόνι.