Πολύ καλή εμφάνιση για ένα ημίχρονο από τη Βουλιαγμένη – Λύγισε από τη Ρόμα στο δεύτερο μισό!

Παρουσιάζοντας πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο για ένα ημίχρονο, ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης, ηττήθηκε από την οικοδέσποινα του τέταρτου ομίλου, SIS ROMA, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του 2ου γύρου του LEN Women’s Champions League με 12-7.

Με τρομερή διάθεση και ενέργεια μπήκε στο πρώτο της παιχνίδι η ομάδα της Κικής Λιόση, αιφνιδιάζοντας τη Ρόμα και κρατώντας το προβάδισμα για δύο σχεδόν οκτάλεπτα. Στη συνέχεια ο πολύποιοτικός ιταλικός σύλλογος λύγισε τον ΝΟΒ, που είχε όμως πολλές σημαντικές απουσίες στη σύνθεση του.

Η διακύμανση…

Στη δεύτερη αναμέτρηση της ημέρας στο τέταρτο γκρουπ του Women’s Champions League, το πρώτο γκολ πέτυχε η Έλενα Ελληνιάδη λίγο πριν τη λήξη της επίθεσης, με την ίδια να κάνει το 2-0 στην κόντρα. Η Ρόμα απάντησε με την Σοφία Τζιουστίνι, με την μπάλα να περνάει οριακά τη νοητή γραμμή, όμως οι αθλήτριες της Κικής Λιόση είχαν μπει αποφασισμένες, με την Σταματίνα Καϊάφα να εκτελεί με δύναμη από την περιφέρεια για το 3-1. Με την εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου η Ρόμα μείωσε με την Γκαλάρντι σε 3-2, όμως η Φοίβη Αγγελίδη με δυνατό διαγώνιο έκανε το 4-2. Σε εκείνο το σημείο η οικοδέσποινα Ρόμα έκανε ένα σερί 2-0 πηγαίνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία με τα τέρματα των Ναρντίνι και Άντριους.

Το πρώτο ιταλικό προβάδισμα ήρθε δια χειρός της αρχηγού του συνόλου του Μάρκο Καμπάνα, Ντομίτιλα Πικότσι στον παραπάνω για το 5-4, με τις Ιταλίδες να χτίζουν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα φτάνοντας μέχρι και το 9-5 με τα γκολ των Κοτσιέρε και Πικότσι και Άντριους, με την Βουλιαγμένη να απαντά με την Σταματίνα Καϊάφα και την Έλενα Ελληνιάδη.

Η γηπεδούχος σκόραρε και πάλι με την αρχηγό της Ντομίτιλα Πικότσι στην κόντρα για το 10-6, η οποία σκόραρε και στην αμέσως επόμενη φάση για το 11-6, με την Ναρντίνι να κάνει το 12-6 και την Φοίβη Αγγελίδη να γράφει το τελικό 12-7.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-3, 5-2, 3-1