Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα και «υπέκυψε» στην Μπρέσια ο Ολυμπιακός

Πρώτη εντός έδρας ήττα για τους «ερυθρόλευκους»!

Την ήττα με 8-5 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Μπρέσια στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ των ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, βρέθηκαν πίσω με 2-0 στην πρώτη περίοδο και με 3-0 στο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρνουν να σπάσουν την πολύ δυνατή άμυνα των Ιταλών, ενώ αρκετές ευκαιρίες τους ειδικά στον παίκτη παραπάνω, έμειναν ανεκμετάλλευτες, με τον Πέταρ Τεσάνοβιτς στο τέρμα να είναι αδιαπέραστος και τον Στέφανο Λουόνγκο να πρωταγωνιστεί στην επίθεση, σημειώνοντας τρία γκολ. Παράλληλα, αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού, μετά από αυτές που προηγήθηκαν σε Μπρέσια και Κραγκούγιεβατς.

Αρκετές αποφάσεις των διαιτητών δυσαρέστησαν την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, και σε αρκετές φάσεις στο ξεκίνημα διαφορετικά σφυρίγματα θα μπορούσαν να είχαν φέρει τα πάνω – κάτω στο παιχνίδι. Η Μπρέσια έπαιξε αρκετά σκληρό παιχνίδι και σίγουρα σε συνδυασμό με τα σφυρίγματα δεν ευνόησαν τους παίκτες του Ολυμπιακού. Διατηρώντας το αήττητο, η πρωταθλήτρια Ιταλίας παραμένει πρώτη στον όμιλο έχοντας πλέον 23 βαθμούς, με τον Ολυμπιακό να παραμένει δεύτερος με 16, μαζί με την Φερεντσβάρος. Σε περίπτωση που οι παίκτες του Ζολτ Βάργκα νικήσουν την Γιαντράν Σπλιτ αύριο, θα βρεθούν μόνοι τους δεύτεροι με τον Ολυμπιακό να κινδυνεύει να κατέβει ακόμα και τέταρτος, αν η Νόβι Μπέογκραντ αναμενόμενα νικήσει την Ντιναμό Τιφλίδας στα αυριανά παιχνίδια του ομίλου. Αν επιπλέον, η Μπαρτσελονέτα κερδίσει την Ραντνίτσκι θα φτάσει τους 14 βαθμούς, δύο μόλις πίσω από τον Ολυμπιακό και το παιχνίδι – πρόκριση περιπλέκεται, καθώς όπως όλα δείχνουν η Μπρέσια δε θα πέσει από την κορυφή και από εκεί που ο Ολυμπιακός κυνηγούσε την πρωτιά του ομίλου, πλέον θα μονομαχήσει στα ίσα με την Φερεντσβάρος και την Μπαρτσελονέτα για τα υπολειπόμενα δύο εισιτήρια που οδηγούν στο Φάιναλ 8! Θυμίζουμε ότι η Νόβι προκρίνεται ως διοργανώτρια, σε όποια θέση και αν τερματίσει.

Η διακύμανση του αγώνα:

Η Μπρέσια εκμεταλλεύτηκε το ασφυκτικό πρες του Ολυμπιακού στην πρώτη επίθεση του αγώνα και η μπάλα πέρασε στον Μπίκαρι, ο οποίος κέρδισε πέναλτι, με τον Κρίστιαν Πρεσιούτι να ευστοχεί για το 1-0. Δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Πρεσιούτι έφυγε σε κόντρα 1-0, όμως δεν είδε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να την κλέψει και να φύγει σε κόντρα 6-5, με ένα σουτ του Φουντούλη να καταλήγει στα μπλοκ και τον αρχηγό της Μπρέσια να φεύγει και πάλι σε κόντρα 1-0, σημειώνοντας το 2-0 της Μπρέσια, με το οποίο και έληξε η περίοδος.

Στο 5:19 της δεύτερης περιόδου, ο Λουόνγκο αποβλήθηκε, όμως όταν ο Γενηδουνιάς έστειλε την μπάλα στο τέρμα από δεξιά, υποδείχθηκε φάουλ και τελικά δεν μέτρησε το γκολ, ο χρόνος γύρισε πίσω και ο παραπάνω χάθηκε τελικά για τους «ερυθρόλευκους». Στο 3:45, ο Λάζιτς με ωραίο ξεκόλλημα στα 2μ και έπειτα από ασίστ του Λουόνγκο, σημείωσε το 3-0 των «Λιονταριών», με τον Ολυμπιακό να χάνει αργότερα τεράστια ευκαιρία του Γκίλλα στο πρώτο δοκάρι, με τον Τεσάνοβιτς να είναι «βράχος» έως τώρα και το ημίχρονο να βρίσκει τη Μπρέσια μπροστά με 3-0.

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε επίσης καλά για τον Ολυμπιακό, με τον Λουόνγκο να δίνει με εξάμετρο σουτ προβάδισμα 4-0 για τους Ιταλούς. Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 6:07, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει το πρώτο του τέρμα με σουτ του Δερβίση για το 4-1 από αριστερά. Με σχεδόν τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου, ο Λουόνγκο με σκαστό στην πρώτη γωνία στον παραπάνω σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 5-1 της Μπρέσια, ενώ στα τελευταία 33 δευτερόλεπτα ο Αλεσιάνι με τον ίδιο τρόπο «έγραψε» το 6-1. Το 6-2 της τρίτης περιόδου ήρθε από τον Φιλίποβιτς 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του οκταλέπτου.

Το καλό ξεκίνημα ήρθε στην τέταρτη περίοδο, όπου αφού ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα στον λιγότερο, κατάφερε με τον Φιλίποβιτς να μειώσει στον παραπάνω σε 6-3. Ο κορυφαίος Σέρβος σε έναν ακόμα παραπάνω σημείωσε ένα γκολ ψυχολογίας, κάνοντας το 6-4. Το προβάδισμα των τριών γκολ ήρθε ξανά για την Μπρέσια, όταν ο Λουόνγκο σημείωσε το 7-4 στον παραπάνω. Στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά και ενώ η Μπρέσια «ροκάνιζε» το χρόνο στην επίθεση, ο Χρυσοσπάθης αποβλήθηκε και παρ’ ότι ο Ζερδεβάς έκανε εξαιρετική επέμβαση στην προσπάθεια του Λάζιτς σε τετ α τετ φάση, ο Σέρβος χρυσός Ολυμπιονίκης πήρε και πάλι την μπάλα από τον Βαπένσκι και σε φάση τετ α τετ σημείωσε το 8-4 της Μπρέσια, σε φάση όπου οριακά η μπάλα πέρασε (η δεν πέρασε) την γραμμή. Με τρία λεπτά να απομένουν, ο Γενηδουνιάς διαμόρφωσε το τελικό 8-5.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε, Πρεσιούτι Κ. 2, Μπίκαρι, Λάζιτς 2, Βαπένσκι, Ρεντζούτο, Τζιανάζα Τ., Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 3, Ντι Σόμα, Τζίτο, Τζιανάζα Μ.