«Πλήγωσε» ξανά την Νόβι η Ραντνίτσκι!

Δεύτερη ήττα για την Νόβι από την Ραντνίτσκι φέτος!

Την ήττα γνώρισε, μετά και τον τελικό του κυπέλλου Σερβίας, η Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου, από την Ραντνίτσκι, αυτή τη φορά με 11-10, στα πλαίσια της Β’ φάσης της Αδριατικής Λίγκας, η οποία διεξάγεται από 20 έως 23 Ιανουαρίου σε Μπούντβα και Βελιγράδι αντίστοιχα.

Τα χθεσινά παιχνίδια ήταν αρκετά συναρπαστικά, με τρία ντέρμπι να λαμβάνουν χώρα, καθώς εκτός από τις Νόβι και Ραντνίτσκι αναμετρήθηκαν Μλάντοστ και Σόλαρις, με το τελικό σκορ να είναι ισόπαλο 5-5, αλλά και οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι του Βελιγραδίου, Ερυθρός Αστέρας και Παρτιζάν, με τους πρώτους να επικρατούν τελικά 13-11.

Η Ραντνίτσκι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και από νωρίς πήρε προβάδισμα, παρ’ ότι η Νόβι πρόλαβε να ισοφαρίσει στη λήξη της πρώτης περιόδου σε 3-3. Ο Τόχολι με τον Βρλιτς στην δεύτερη περίοδο έδωσαν προβάδισμα 5-3, με τον Βούτσινιτς να απαντά άμεσα για το 5-4, όμως το ημίχρονο τελικά να λήγει 6-4 υπέρ της ομάδας του Κραγκούγιεβατς με γκολ του Πλιέβαντσιτς. Πολύ γρήγορα στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα ανέβηκε στα τρία γκολ και το 7-4, με δύο γκολ όμως του Ράντομιρ Ντράσοβιτς και ένα του αρχηγού Ντούσαν Μάντιτς, αλλά και ένα του αρχηγού της Ραντνίτσκι Γιάνκοβιτς, η τρίτη περίοδος έληξε με την Νόβι να είναι μόλις ένα γκολ πίσω και το σκορ να είναι 8-7. Ο Ντούσαν Μάντιτς ισοφάρισε δύο φορές για το 8-8 και το 9-9 στην τελευταία περίοδο, όμως ο Τσουκ απάντησε με το 10-9 και στη συνέχεια ο Λούκιτς έδωσε ξανά «αέρα» δύο γκολ με το 11-9. Το τελικό 11-10 διαμορφώθηκε από τον Βούτσινιτς στο 1:51 πριν τη λήξη. Ένα γκολ σημείωσε ο Άγγελος Βλαχόπουλος για την Νόβι, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάντιτς με τέσσερα.

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ ΚΡΑΓΚΟΥΓΙΕΒΑΤΣ – ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ 11-10

Σκόρερ:

Ραντνίτσκι: Γιάνκοβιτς 1, Τσουκ 1, Ουκρόπινα 1, Πλιέβαντσιτς 1, Τόχολι 1, Λούκιτς 3, Βρλιτς 2, Ραντούλοβιτς 1

Νόβι Μπέογκραντ: Μάντιτς 4, Βούτσινιτς 2, Μαρτίνοβιτς 1, Βλαχόπουλος 1, Ντράσοβιτς 2

Στο δεύτερο ντέρμπι της ημέρας, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Παρτιζάν με 13-11 και πήρε μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα στο σερβικό πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» Σέρβοι κατάφεραν να προηγηθούν τρεις φορές στην πρώτη περίοδο, με τους παίκτες του Μίλος Κορόλια να απαντούν και τις τρεις και τον Βίτσο να δίνει πρώτη φορά προβάδισμα 4-3 για την Παρτιζάν, όμως τους Σούμποτιτς και Μπασάρα να μετατρέπουν το σκορ σε 5-4 υπέρ της ομάδας τους. Η Παρτιζάν έχασε μεγάλη ευκαιρία με δύο παίκτες παραπάνω για να μειώσει, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μπασάρα, κάνοντας το 7-4 στα τελευταία 57 δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά αυξήθηκε γρήγορα σε 9-4 με τους Βουκίτσεβιτς και Μπασάρα, με την Παρτιζάν να επιστρέφει στο παιχνίδι με τους Μπόουεν, Μπάρατς και Κόζιτς και το σκορ να είναι 10-7 λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε πάλι με τέσσερα γκολ, με τον Βάβιτς και τον Άλεκσιτς να διαμορφώνουν το 11-9 της τρίτης περιόδου. Αργότερα, στην τελευταία περίοδο, ο Μπασάρα έδωσε ένα ακόμα προβάδισμα +3 για τον Ερυθρό Αστέρα, κάνοντας το 13-10 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, με την Παρτιζάν να καταφέρνει μόνο να μειώσει σε 13-11 με τον Μπόουεν πριν το τέλος. Ο Ερυθρός Αστέρας, με τον Μίρκο Βίτσεβιτς να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του, έφτασε στην τέταρτη νίκη του στην Αδριατική Λίγκα, ενώ η Παρτιζάν εμφανίστηκε ενισχυμένη με τον Κροάτη «μπομπέρ» Λόβρε Μίλος, αλλά και τον Μάρκο Βάβιτς. Παράλληλα, ο Στέφαν Μίτροβιτς απουσίαζε λόγω κορωνοϊού, ενώ ο έτερος χρυσός ολυμπιονίκης της Παρτιζάν Μίλαν Άλεκσιτς ήταν εξαιρετικός, σημειώνοντας τέσσερα γκολ, όσα και ο Μπασάρα για τον Ερυθρό Αστέρα.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ 13-11

Σκόρερ:

Ερυθρός Αστέρας: Τάνκοσιτς 1, Τρτοβιτς 1, Μάρκοβιτς 1, Σούμποτιτς 1, Μιλόγιεβιτς 1, Πιέσιβατς 2, Μπασάρα 4, Βουκίτσεβιτς 1, Σμίλιεβιτς 1

Παρτιζάν Βελιγραδίου: Μπάρατς 1, Άλεκσιτς 4, Μπόουεν 2, Νέσιτς 1, Βίτσο 1, Κόγιτς 1, Βάβιτς 1

Ντέρμπι σημειώθηκε ακόμα ανάμεσα σε Μλάντοστ και Σόλαρις, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισοπαλία 5-5. Η ομάδα του Ζάγκρεμπ είχε κατά βάση το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, και αν και η πρώτη περίοδος έληξε 1-1, κατάφερε να προηγηθεί αρχικά 2-1 και έπειτα 3-2 στην δεύτερη, με την Σόλαρις να κυνηγάει και να ισοφαρίζει συνεχώς. Αυτό συνέβη άλλες δύο φορές, πρώτα με το 4-3 να μετατρέπεται σε 4-4 και την Μλάντοστ να προηγείται στη λήξη της τρίτης περιόδου με γκολ του Ντάσιτς και το σκορ να γίνεται 5-4. Ενώ η άμυνα ήταν ηχηρή για τις δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο και όλα έδειχναν ότι η Μλάντοστ θα φύγει με την νίκη, ο Κόπρτσινα έσωσε το βαθμό της ομάδας του Σίμπενικ στα τελευταία 18 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

ΣΟΛΑΡΙΣ ΣΙΜΠΕΝΙΚ – ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΖΑΓΚΡΕΜΠ 5-5