#Playoffs: Προβάδισμα… Ευρώπης για τον ΓΣ Περιστερίου!

Πολύ μεγάλο παιχνίδι στη «Χωράφα», με τον ΓΣ Περιστερίου να υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για το πρώτο παιχνίδι της σειράς, που έχει ως.. φόντο την κατάκτηση της 5ης θέσης στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών και παράλληλα το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την αγωνιστική περίοδο 2023-2024.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΠΑΟΚ 12-10

Έτσι λοιπόν, η ομάδα του Κώστα Λούδη κατάφερε να κάνει το 1-0 στην εν λόγω σειρά και να πάρει ισχυρό προβάδισμα για την έξοδο στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ και αξιοποίησε το πλεονέκτημα έδρας, ενώ το Σάββατο, 6/5 και ώρα 15:30 στο «Ποσειδώνιο» κολυμβητήριο θα επιδιώξει το καθοριστικό 2-0, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς θα δώσουν τα πάντα για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1. Τρία γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Άγγελος Φώσκολος και ο Θανάσης Χρυσοσπάθης, ενώ για τους φιλοξενούμενους τέσσερα σημείωσε ο Μιλάρντοβιτς.

Στην πρώτη περίοδο, το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο και κατάφερε να προηγηθεί με 3-1, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου αντέδρασε και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, μειώνοντας σε 5-4 στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου. Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το Περιστέρι του Κώστα Λούδη κατάφερε να γράψει το 6-4, ενώ το σερί γκολ συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους που έφθασαν έως το 8-4, πριν μπορέσει ο «Δικέφαλος» να μειώσει σε 8-6, με το τρίτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 9-7 υπέρ του Περιστερίου. Στο τελευταίο οκτάλεπτο, το Περιστέρι με ψυχραιμία διαχειρίστηκε το προβάδισμα του και μάλιστα το διεύρυνε στο 11-7, πριν μειώσει ο ΠΑΟΚ σε 11-8 με πέναλτι, ενώ μεσολάβησε αποβολή με αντικατάσταση του Μιχάλη Καζάζη για διαμαρτυρία. Στη συνέχεια, το σκορ έφθασε στο 12-8 για το Περιστέρι με περίπου δύο λεπτά να απομένουν, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 12-9 και 12-10 λίγο πριν το φινάλε.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΠΑΟΚ DOMUS ERGO 12-10

Οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 4-3, 3-3.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Σαλτερής, Καζάζης, Τοράκης 1, Πρέκας 2, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 2, Φώσκολος 2, Χρυσοσπάθης 3, Τσαχιλίδης, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ 1, Μπιτσάκος Ανδρ.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος 1, Λασκαρίδης 2, Προσινικλής Ν., Καλαργυρός 1, Κεχαλάρης, Μιλάρντοβιτς 4, Τσολακούδης, Χαραλαμπόπουλος, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν, Κουγιούνης, Αλειφτήρας, Σάλεχ 1, Καραντζάς.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας