Έκλεισε με νίκη ο Εθνικός Πειραιά και κατοχύρωσε την 7η θέση με ψηλά το κεφάλι – Στην 8η θέση ο «ευρωπαίος» Παναθηναϊκός!

Ιδανικό φινάλε της σεζόν για τον Εθνικό Πειραιά με την προσπάθεια των παικτών του Φάνη Κουντουδιού να ολοκληρώνεται με μια νίκη συνοδευόμενη από την εξασφάλιση της 7ης θέσης στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, δείχνοντας όρεξη και ωραία ενέργεια στην άμυνά του, αποκτώντας με το πέρας της αναμέτρησης – αυτοπεποίθηση και στην επίθεσή του. Ο Παναθηναϊκός του Δημήτρη Μάζη ολοκληρώνει με την σειρά του στην 8η θέση του θεσμού, έχοντας «κλείσει» θέση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις του 2023-2024.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 13-8

Σε ωραίο ρυθμό με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τα γκολ να έρχονται από ωραίες δημιουργίες στην επίθεση ξεκίνησε το τελευταίο ματς της σεζόν ανάμεσα στον Εθνικό Πειραιά και τον Παναθηναϊκό, με την 7η και 8η θέση να καθορίζονται από μια και μοναδική αναμέτρηση στο «Π. Καπαγέρωφ». Η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού δεν βρήκε την ευστοχία που θα ήθελε στο παραπάνω (0/2), ωστόσο παρουσίασε ένα ικανοποιητικό πρόσωπο στον παίκτη λιγότερο, με τον Παναθηναϊκό με την σειρά του να πιέζει αρκετά στο πρες, ενώ αμφότερες οι δυο ομάδες ευστόχησαν απόλυτα στα πέναλτι που κέρδισαν. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Κατσαγούνος ισοφάρισε για τους κυανόλευκους από το σημείο των 5μ, όμως Πρωτοψάλτης και Χατζηγούλας μετρούσαν ήδη από δυο ποινές, γεγονός που οδήγησε σε λεπτότερους χειρισμούς στις άμυνες. Στα πρώτα λεπτά του τρίτου μέρους, ο Εθνικός με υπομονή κατάφερε να διαμορφώσει ένα βραχύ προβάδισμα και να ξεφύγει ελαφρώς με 5-4 και 6-4, αμφότερα «προϊόντα» του Κώστα Μαθιόπουλου, ενώ ένας αποτελεσματικός παίκτης λιγότερο με απόκρουση του Γρηγοριάδη συνέβαλλε και στο 7-4 για τους κυανόλευκους. Στα 03:27 ο Τεσάνοβιτς ευστόχησε για το double-score του Εθνικού (8-4) με το σερί να συνεχίζεται και το σύνολο του Δημήτρη Μάζη να παρουσιάζει μια μικρή περίοδο ανομβρίας, η οποία άφησε κατάλληλα περιθώρια για να ανεβάσουν ρυθμούς οι γηπεδούχοι και να ξεκινήσουν το τελευταίο οκτάλεπτο με στόχο να διατηρήσουν απλά το προβάδισμά τους. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει έως το 12-6 με το δεύτερο εύστοχο πέναλτι του Άντζιτς στα 04:44 πριν την λήξη, με τον Κρατημένο να λαμβάνει χρόνο συμμετοχής κάτω από τα δοκάρια των Πρασίνων, όπως και ο Δροσόπουλος πέρασε στην θέση του Ιάσονα Γρηγοριάδη τα τελευταία λεπτά.

Τεσάνοβιτς 1-0 (06:46)

Τζελάτης 1-1 (06:21)

Κατσαγούνος 2-1 (06:06)

Άντζιτς 2-2 (04:35)

Σγουρίδης 2-3 (00:06)

Τεσάνοβιτς 3-3 (05:55)

Κατσαγούνος 4-3 (02:46 πέναλτι)

Άντζιτς 4-4 (02:11 πέναλτι)