Πήρε το «αίμα» του πίσω ο Πανιώνιος – 30 γκολ στην Νέα Σμύρνη και ξεκαθάρισμα της 4ης θέσης!

Έκλεισε την κανονική περίοδο με νίκη ο Πανιώνιος απέναντι στον ΠΑΟΚ και πήρε την ρεβάνς του από την τελευταία ήττα στο Ποσειδώνιο. Ένα εξαιρετικό δεύτερο οκτάλεπτο ήταν αρκετό για να μετατρέψει το ματς σε ντέρμπι και να βάλει ξανά στον ρυθμό την ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, ωστόσο οι «κυανέρυθροι» έδειξαν αντίδραση στο τρίτο μέρος και ξέφυγαν από την πίεση του ΠΑΟΚ, φτάνοντας στους 45 βαθμούς με το 17-13!

Η διακύμανση…

Με πολύ αποτελεσματικό ξεκίνημα από τον Πανιώνιο και ωραία τέρματα από τους Παπάκο, Καπετανάκη, Γκιουβέτση και Νταλάπα, το πρώτο οκτάλεπτο στην Νέα Σμύρνη βρήκε σε καλύτερο ρυθμό τον Πανιώνιο, ο οποίος και έφτασε σε ένα πολύ ενθαρρυντικό προβάδισμα, 4-1. Με συνοπτικές διαδικασίες όμως, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο μέρος με αποφασιστικότητα και πυγμή, και μέσα σε 3μιση λεπτά ισοφάρισε από ενέργειες των Κεχαλάρη, Χαραλαμπόπουλου και Κούπμαν, οι οποίοι και δημιούργησαν πίεση στο σύνολο του Κώστα Δήμου, ενώ η ένταση και στους δυο πάγκους είχε εμφανώς αυξηθεί. Αποκορύφωμα των έντονων διαμαρτυριών υπήρξε η αποβολή με αντικατάσταση του Νίκολα Μιλάρντοβιτς λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ ισόπαλο στο 6-6 πήγε το ματς στην ανάπαυλα με τον Πανιώνιο να αναζητά αρκετές λύσεις από τον φουνταριστό, ενώ ο ΠΑΟΚ παρουσίασε υψηλή απόδοση στον παίκτη παραπάνω.

Με το «καλημέρα» του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κεχαλάρης έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ, με το 7-6 να έρχεται μετά από πολύ καλή κυκλοφορία, όμως λίγο μετά ο αρχηγός του Πανιωνίου – Αλέξανδρος Γούνας, ισοφάρισε σε 7-7 και διαμόρφωσε μεταγενέστερα το 8-7, ενώ ο Καπράγκος έφερε το ματς σε 8-8 με έξυπνη κίνηση της αριστερής μεριάς. Μετά και την αποβολή με αντικατάσταση του Χάρη Χαραλαμπόπουλου, ο Πανιώνιος ανέβασε ρυθμό και βρήκε εντυπωσιακά τέρματα από τους Καπετανάκη, Γούνα, Καλαϊτζή και Σπούνερ, ενώ σε οριακό σημείο βρίσκονταν οι ατομικές μονομαχίες των παικτών όσο η ένταση μαινόταν. Ο Κούπμαν δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε πέναλτι του ΠΑΟΚ (δοκάρι) με τον Κεχαλάρη να εκτελεί αλάνθαστα λίγο μετά, μειώνοντας σε 12-9.

Σίγουρα κανένας δεν περίμενε έναν… καταιγισμό γκολ στα τελευταία λεπτά, όμως τα συνεχή τέρματα στις πρώτες φάσεις του οκταλέπτου, έδειχναν πως πλέον η προσοχή των δυο ομάδων έχει στραφεί στην επίθεση, με τον Πανιώνιο να διατηρεί το προβάδισμά από εντυπωσιακά γκολ του Κοπελιάδη, ενώ ο ΠΑΟΚ συνεχώς μείωνε και μάλιστα, ο Χάρης Αϊβαλιώτης έκλεισε την αναμέτρηση με απόκρουση πέναλτι σε εκτέλεση του Καλαϊτζή, ενώ το ματς ολοκληρώθηκε στο 17-13 (επιμέρους 5-4!).

Μετά την αποβολή με αντικατάσταση, ο Μιλάρντοβιτς δέχθηκε κόκκινη κάρτα, γράφτηκε στο φύλλο αγώνος επομένως χάνει το πρώτο παιχνίδι των Πλέι Οφ. Έξι γκολ σημείωσε ο φανταστικός, Γιάννης Κεχαλάρης για τον ΠΑΟΚ!

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ DOMUS ERGO 17-13

Οκτάλεπτα: 4-1, 2-5, 6-3, 5-4.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 2, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 2, Μπιτάτζε 1, Νταλάπας 1, Καλαϊτζής 2, Μουρατίδης Π., Παπάκος 1, Γούνας 3, Σπούνερ 1, Καπετανάκης 4, Αναγνώστου, Λοράντος, Κανελλόπουλος.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος 1, Παπαμανωλιουδάκης, Προσινικλής Ν., Καλαργυρός, Κεχαλάρης 6, Μιλάρντοβιτς 1, Τσολακούδης, Χαραλαμπόπουλος 1, Προσινικλής Π., Κούπμαν 2, Κουγιούνης 1, Αλειφτήρας, Σάλεχ 1, Λασκαρίδης.

Διαιτητές: Κουρτίδης, Παντελής

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης