Πήγαν για την ανατροπή τα Χανιά – Άντεξε το Φάληρο και πήρε το ντέρμπι στην έδρα του!

Παιχνίδι για γερά νεύρα στο Ρέστειο με νικήτρια την ομάδα του Αργύρη Θεοδωρόπουλου για την 9η Αγωνιστική! Ο ΑΟΠ Φαλήρου υποδέχτηκε την Τετάρτη 23/11 τον Ναυτικό Όμιλο Χανίων, με τις δυο ομάδες να φαίνονται καλά διαβασμένες για την δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση μετά την ολοκλήρωση του Α’ Γύρου και το ματς να αναμένεται συναρπαστικό!

ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 9-8

Με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, το σύνολο του Αργύρη Θεοδωρόπουλου δεν άφησε περιθώριο σκέψης για «ρεβάνς» στους Χανιώτες, οι οποίοι ωστόσο δεν αποθαρρύνθηκαν από το προβάδισμα των γηπεδούχων – ακόμα και στην αρχή του τρίτου μέρους (9-4). Αντιθέτως, η ομάδα του Μάνθου Βουλγαράκη «γύρισε» διακόπτη και ροκάνισε την διαφορά, απειλώντας ανοικτά το Φάληρο στα τελευταία δυο λεπτά (9-7), με τον Μπατάκη να βρίσκει τις κατάλληλες λύσεις στην επίθεση για τον ΝΟΧ και τον Κώστα Γαλανίδη από την άλλη, να γίνεται ο κρισιμότερος παίκτης του ΑΟΠΦ, αποκρούοντας την εκτέλεση του Χαριτάκη και διατηρώντας το +2 της ομάδας του! Οι Φαληριώτες πέτυχαν έτσι την 4η τους νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα, φτάνοντας αισίως τους 12 βαθμούς, με τον ΝΟΧ να παραμένει στους 3 και την αγωνιστική δράση να συνεχίζεται.

Η διακύμανση…

Δυνατές άμυνες και ωραίες φάσεις επιφύλασσε το πρώτο μέρος στο Παλαιό Φάληρο, με τους δύο τερματοφύλακες του ΑΟΠΦ και ΝΟΧ να παίζουν σημαντικό ρόλο, αφού αρκετά περιφερειακά σουτ επιχειρήθηκαν σε όλη την διάρκεια του οκταλέπτου. Το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων ήταν δεδομένο μετά και το 10-9 του Φαλήρου στα Χανιά για τον Α’ Γύρο, ωστόσο το σύνολο του Μάνθου Βουλγαράκη έδειξε ετοιμότητα και αντίδραση προηγούμενο με 3-2 λίγο πριν την λήξη, όμως ο Μαυράκης με εξαιρετικό γυριστό από τα 2μ ισοφάρισε σε 3-3 στο 0:01!

Τοτ και Κουρλιάφτης ανέλαβαν στο σκοράρισμα και η ομάδα του Αργύρη Θεοδωρόπουλου «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο μέρος, καταφέρνοντας με ένα εύστοχο πέναλτι και μια αποτελεσματική φάση στον παίκτη παραπάνω να διαμορφώσουν το 5-3, ενώ λίγο αργότερα ο Λιαπάκης διεύρυνε σε 6-3. Οι Χανιώτες «έσπασαν» λίγο πριν το ημίχρονο το σερί του Φαλήρου, με ωραία συνεργασία Σολεϊμάνιπακ – Αγιωργούση στον παραπάνω για το 6-4, όμως ο Λιαπάκης δεν λάθεψε σε ένα ακόμα πέναλτι για τους γηπεδούχους, επαναφέροντας το +3 για τον ΑΟΠΦ (7-4).

Συνεχίζοντας με τον ίδιο υψηλό ρυθμό και με αποτελεσματικότητα σε άμυνα και επίθεση, ο Θαλασσινός έφερε το double-score για την ομάδα του, με έξυπνο περιφερειακό σου (8-4), ενώ ο Τοτ δεν έχασε ευκαιρία λίγο αργότερα για το 9-4 του ΑΟΠΦ. Τα Χανιά μείωσαν άμεσα σε 9-5 με δυνατό τελείωμα του Σολεϊμάνιπακ σε επίθεση με διπλό παραπάνω για τον ΝΟΧ, ενώ στα 01:47 πριν την ολοκλήρωση του τρίτου μέρους ο Μπατάκης σημείωσε το 9-6 για τον ΝΟΧ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Δίνοντας συνέχεια στο εντυπωσιακό σερί των Χανιωτών, ο Χαριτάκης σκόραρε σε κρίσιμο σημείο για το 9-7 (με 1 λεπτό να απομένει), επαναφέροντας ουσιαστικά την ομάδα του Μάνθου Βουλγαράκη στον κατάλληλο ρυθμό και μομέντουμ για τα τελευταία και κρισιμότερα 8 λεπτά.

Με την έναρξη του τελευταίου μέρους, ο ρυθμός των δύο ομάδων «πάγωσε» για μερικά λεπτά λόγω σύντομης διακοπής του αγώνα, με τεχνικό πρόβλημα να προκύπτει, ωστόσο μέχρι και τα δυο τελευταία λεπτά είδαμε το σκορ να παραμένει στο 9-7, το Φάληρο να διατηρεί το προβάδισμά του και το ΝΟ Χανίων να ψάχνει έντονα ένα γκολ. Στα 02:08 ο Μπατάκης κέρδισε το πέναλτι στα ίσα, όμως ο Γαλανίδης έβαλε στοπ στην εκτέλεση του Χαριτάκη, με τον πάγκο του ΑΟΠΦ να βρίσκεται στο πόδι. Αμέσως μετά, ο Χανιώτης φουνταριστός κατάφερε να κερδίσει ξανά ποινή, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κάνει έξοδο για κλέψιμο. Ο Σολεϊμάνιπακ μείωσε σε 9-8 με εύστοχη εκτέλεση, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε έως το φινάλε.

Οκτάλεπτα: 3-3, 4-1, 2-3, 0-1

Παλαιό Φάληρο (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Γαλανίδης, Βάσσος, Θαλασσινός 1, Κόχειλας 1, Κουρλιάφτης 1, Τοτ 3, Παπαδόπουλος, Ραντούλοβιτς, Μαυράκης 1, Λιαπάκης 1, Κούκουνας 1, Καλής, Παρτσόγλου, Παγουλάτος, Αποστολάκος

ΝΟΧ ANEK LINES (Μάνθος Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιωργούσης 2, Μπατάκης 1, Αποστολάκης, Χαριτάκης 1, Ντα Σίλβα 1, Σολεϊμάνιπακ 3, Σπάχιτς, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Νικολαΐδης.

Διαιτητές: Σταυρίδης – Μπουδράμης