Πίεσε για ένα ημίχρονο η ΑΕΚ αλλά βγήκε νικητής ο Πανιώνιος!

Ακόμα μία νίκη πήρε ο Πανιώνιος στο πρωτάθλημα, αφού νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 10-5 εκτός έδρας, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Αλίμου.

Κάνοντας ένα πολύ δυνατό πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενη με 5-2, οι παίκτες του Κώστα Δήμου φάνηκε να παίρνουν τη διαφορά που θέλουν ενόψει της συνέχεια, όμως τα πράγματα δεν κύλησαν ακριβώς έτσι. Η Ένωση πίεσε πολύ, και έφτασε το σκορ στο ημίχρονο στο 5-6, εκεί όπου μάλιστα έχασε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση, η οποία όμως δεν ήρθε με τον «Ιστορικό» να σφίγγει την άμυνα του και να μην δέχεται γκολ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι το τελικό 10-5. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σον Σπούνερ με τρία γκολ.

Με αυτή τη νίκη ο Πανιώνιος έφτασε τους 18 βαθμούς σε έξι παιχνίδια με τον Ολυμπιακό να είναι η μόνη ομάδα που έχει παραπάνω με 21, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ έμεινε στους 6 και την έκτη θέση της βαθμολογίας.

ΑΕΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 5-10

Οκτάλεπτα: 2-5, 3-1, 0-1, 0-3.

ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Αβαγιανός, Σταμέλος, Κοκκινάκης, Βούκσεβιτς 2, Γαλάνης, Φωτεινάκης, Μαρινάγης 1, Παπάκος 1, Σελλάτος 1, Νατσούλης, Μαυρωτάς Άρ., Χαϊδόπουλος, Ζαχόπουλος, Χήτος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης, Μπιτάντζε 1, Νταλάπας 2, Καλαϊτζής, Μουρατίδης, Παπάκος, Γούνας 2, Σπούνερ 3, Καπετανάκης 1, Αναγνώστου, Λοράντος, Μπαγιούμη.

Διαιτητές: Δασκαλοπούλου, Βασιλείου

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός