Παθιασμένος Υδραϊκός έκαμψε την αντίσταση του Φαλήρου και βλέπει playoffs!

by Μάνος Φυρογένης

Όπως και στον πρώτο γύρο, έτσι και στο Ρέστειο κολυμβητήριο Φάληρο και Υδραϊκός χάρισαν ένα πολύ όμορφο – στον αγνό φίλαθλο της υδατοσφαίρισης – παιχνίδι με τους νησιώτες να παρουσιάζονται πιο απειλητικοί και προσηλωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν το τρίποντο (9-14). Έτσι ανέβηκαν στους 13 βαθμούς στερώντας παράλληλα στην ομάδα του Βαμβακάρη την περαιτέρω αναρρίχηση και βάζοντας… φωτιά στη μάχη της 4άδας.

Εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά και αμυντικά από τον Μάριο Χατζηκυριακάκη, από κοντά και ο Λιαπάκης. Τρία γκολ είχε ο Πάβισιστς για το Παλαιό Φάληρο.

Σε αργό τέμπο ξεκίνησε το παιχνίδι με τις άμυνες ζώνης να απαγορεύουν κάθε πέρασμα στο φουνταριστό παρά τις μάχες που δίνονταν στα δύο μέτρα. Η κυκλοφορία της μπάλας στην περιφέρεια δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, με τις επιθέσεις να οδηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο σε στημένα σουτ. Ενδεικτικά η πρώτη φορά που κατάφερε κάποια από τις δύο να περάσει τη μπάλα στα δύο μέτρα ήταν ο Υδραϊκός 1:31 για το τέλος με τον Ζώρζο να χρεώνεται με επιθετικό φάουλ. Ακολούθησε και το Φάληρο με τον Δημακόπουλο να κερδίζει αποβολή στα 32” και τον Λεμπέση με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ενώ οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα πλέον, να διαμορφώνει το 3-2.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Είχε προηγηθεί μία πολύ όμορφη εκτέλεση από τον Χατζηστεφάνου που έδωσε προβάδισμα στους νησιώτες κερδίζοντας με σκαστό σουτ τον Φλέγκα, μία προσωπική ενέργεια από τον Καρακάση που με υπέροχη λόμπα έγραψε το 1-1. Ο Χατζηκυριακάκης σε κόντρα 6-5 έκανε το 1-2 για να ισοφαρίσει ο Λεμπέσης από το «4».

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Σουζούκι εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και με άμεση εκτέλεση από το «2» ισοφάρισε το ματς. Στην επόμενη φάση το Φάληρο έχασε σπουδαία ευκαιρία με 5-4 να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ και αφού δεν το κατάφερε με εκπληκτική επέμβαση του Μητράκη, ο Υδραϊκός τον τιμώρησε.

Αρχικώς ο Λιαπάκης με μία από τις γνωστές του… βόμβες έκανε το 3-4 για να ακολουθήει το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Χατζηκυριακάκη στην απέναντι γωνία από δύσκολη θέση έξω αριστερά για το 3-5. Αποφασιστικοί στις εκτελέσεις τους οι του Υδραϊκού που έδειχναν στο νερό μέχρι εκείνο το σημείο να έχουν περισσότερο νεύρο. Το φετινό όμως Φάληρο, ποιος μπορεί να το ξεγράψει;

Οι παίκτες του Βαμβακάρη έβγαλαν ένταση και με δύο περιφερειακά σουτ από Καλή και Πάβισιτς ισοφάρισαν γρήγορα γρήγορα. Παρότι το παιχνίδι δεν είχε βρει ρυθμό, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο έβρισκαν τον τρόπο οι δύο ομάδες να φανούν απειλητικές και το γεγονός αυτό στη δεύτερη περίοδο οφειλόταν στην άμυνα ζώνης που βγήκε πιο ψηλά (Φάληρο) ή μετατράπηκε σε press σε αρκετές περιπτώσεις (Υδραϊκός).

Οι νησιώτες και πάλι πήραν τα ηνία με τον Γκαράνη να κερδίζει στην κλειστή γωνία τον απογοητευμένο Φλέγκα που πήρε το… αίμα του πίσω βέβαια στην επόμενη φάση όταν σταμάτησε εντυπωσιακά τον Τακάτα. Και λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Πάβισιτς με υπέροχο γυριστό σχεδόν εν κινήσει, έκανε το 6-6.

Ήταν εμφανές πως και οι δύο ομάδες δεν ήθελαν να συμβιβαστούν με τίποτα λιγότερο από τη νίκη. Χατζηκυριακάκης και Ογκουζτσάν έδιναν επικές μονομαχίες στα δύο μέτρα με τον έμπειρο Έλληνα να τα έχει πάει εξαιρετικά απέναντι σε έναν πολύ καλό φουνταριστό που έχει δημιουργήσει σε αυτές τις 10 αγωνιστικές προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες.

Οι παλμοί ανέβηκαν στην τρίτη περίοδο, μαζί και η ένταση της στιγμής. Ο Ρομπόπουλος από τα δύο μέτρα έκανε το 6-7 για να ισοφαρίσει ο καταπληκτικός Πάβισιτς με το τρίτο προσωπικό του τέρμα και από εκεί και πέρα η κούραση να μετατρέψει το παιχνίδι σε run and gun. Ο Γκαράνης το πήρε πάνω του εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και εκείνος ήταν που έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στον Υδραϊκό.

Το συνήθως συγκεντρωμένο μυαλό των παικτών του Φαλήρου είχε… χαλάσει, έχοντας και κάποια παράπονα από τη διαιτησία. Και όσο δεν έβρισκαν τον Ογκουζτσάν, τόσο δυσκόλευε το έργο. Ο Λιαπάκης στο ξεκίνημα της κρίσιμης τελευταίας περιόδου νίκησε τον Κουμή που είχε περάσει κάτω από το γκολπόστ. Το ίδιο έπραξαν και οι Χατζηκυριακάκης με υπέροχο σουτ προλαβαίνοντας το χρόνο και ο Λιαπάκης σε κόντρα 3-2, για να κάνουν το 7-12 και να γίνουν το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το Φάληρο δεν παράτησε το ματς και προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, κάνοντάς του πράξη με τον αρχηγό του για σήμερα Αλέξανδρο Παπαδημητρίου και τον Ογκουζτσάν (9-12).

Παρόλα αυτά ο ανώτερος Υδραίκός στο δεύτερο ημίχρονο δεν έδωσε περαιτέρω περιθώρια και κλείδωσε τη νίκη με δύο γκολ από τον Χαραλαμπόπουλο από τη θέση του φουνταριστού.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-4, 1-3, 2-5

ΑΟΠΦ (Βαβακάρης): Κουμής, Γαλάνης 1, Ογκουζτσάν 1, Παπαδημητρίου 1, Δήμου, Καρακάσης 1, Πάβισιτς 3, Φλώρος, Δημακόπουλος, Καλής, Βάσσος, Κοντονής, Φλέγκας, Μάμμος, Λεμπέσης 1

Υδραϊκός (Καραμάνης): Κατσινούλας, Κατσαγούνος, Τακάτα, Γκαράνης 3, Χατζηκυριακάκης 3, Σουζούκι 1, Μπλάνης, Ρομπόπουλος 1, Χατζηστεφάνου 1, Λιαπάκης 3, Χαραλαμπόπουλος 2, Ζώρζος, Μητράκης, Κανελλόπουλος, Μουρατίδης