Παρίσι 2024: Σαρωτικό δεύτερο ημίχρονο με ανατροπή για την Ολλανδία του Ευάγγελου Δουδέση!

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι «Οράνιε» κόντρα στη μαχητική Κίνα!

Με εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και ένα σερί 10-3 η Ολλανδία διπλασίασε τις νίκες στον Α’ Όμιλο των Ολυμπιακών Αγώνων και βάζει πλώρη για την πρωτιά του γκρουπ. Το σύνολο του Ευάγγελου Δουδέση επικράτησε με 15-11 της Κίνας που αιφνιδίασαν τους «Οράνιε» στο ξεκίνημα της αναμέτρησης όταν προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Η Ολλανδία εκμεταλλεύθηκε τις πολλές κόντρες που έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας επτά γκολ και έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με πρώτες σκόρερ τις Φαν ντερ Σλουτ και Κόινινγκ που πέτυχαν αμφότερες από τρία τέρματα έκαστος. Παράλληλα οι πρωταθλήτριες Ευρώπης βελτίωσαν κατακόρυφα την άμυνα τους χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια στις Κινέζες.