Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Masters: Χρυσός στα 50μ ύπτιο ο Θοδωρής Κατσαρός!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Επιτυχιών συνέχεια για την ελληνική αποστολή στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Masters! Δύο μετάλλια, ένα Χρυσό – ένα Αργυρό και δύο νέα Πανελλήνια Ρεκόρ είναι ο εξαιρετικός απολογισμός από την 4η μέρα της διοργάνωσης, ωστόσο πάμε να δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα από τις προσπάθειες των αθλητών και αθλητριών μας.

Στα 50μ ύπτιο των ανδρών, ο Θοδωρής Κατσαρός (Ν.Ο. Ιτέας) κατέκτησε την 1η θέση και το Χρυσό μετάλλιο στην ηλικιακή κατηγορία 65-69 με χρόνο 37.38 που αποτελεί νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ! Το προηγούμενο ανήκε στον ίδιο με επίδοση 38.97.
Στα ίδιο αγώνισμα, ο Μάνος Χουρδάκης (Α.Ο. Τρίτων Ηρακλείου) κατέλαβε την 2η θέση και το Ασημένιο μετάλλιο στην ηλικιακή κατηγορία 50-54 με επίδοση 31.31, ενώ ο Πέτρος Χαϊνάς (Ν.Ο.Θ.Α. Καβάλας) κατετάγη 7ος στην ηλικιακή κατηγορία 75-79 με χρόνο 55.71!Στην 17η θέση της ηλικιακής κατηγορίας 40-44 κατετάγη ο Απόστολος Φούρναρης (Ο.Ε.Α.Ν.Α. Βόλου) με επίδοση 35.64.

Προχωρώντας στα 50μ ύπτιο γυναικών, η Βασιλική Βουτσά (Ν.Ο. Αλεξανδρούπολης) κατετάγη 9η στην ηλικιακή κατηγορία 35-39 με χρόνο 37.56. Όσον αφορά τα 100μ πρόσθιο γυναικών, η Μυρτώ Γεωργιάδου (Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.) τερμάτισε 9η στην ηλικιακή κατηγορία 35-39 με επίδοση 1:29.48, ενώ η Δέσποινα Καλκανάκου (Ν.Ο. Αλεξανδρούπολης) κατέλαβε την 14η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 25-29 με χρόνο 1:25.37 και η Αγγελική Κρανιά (Α.Σ. Αρίων Φυλής) την 24η με επίδοση 1:29.36!