Πάλεψε μέχρι τέλους αλλά ηττήθηκε από τους Κροάτες η Εθνική Ανδρών!

Παλικαρίσια εμφάνιση από την Ασημένια Ολυμπιονίκη του Τόκιο στην Πρεμιέρα των ευρωπαϊκών προκριματικών του World League – Ήττα στις λεπτομέρειες από τους πλήρεις Κροάτες

Μία πραγματικά απίθανη «τιτανομαχία» έλαβε χώρα το βράδυ της Τετάρτης (20:00) στο Εθνικό Κολυμβητήριο «Π. Καπαγέρωφ» για την Πρεμιέρα των Ευρωπαϊκών προκριματικών της World League ανδρών, ανάμεσα στην «Επίσημη Αγαπημένη» και την Εθνική ομάδα της Κροατίας, η οποία έβγαλε μεγάλους νικητές τους Κροάτες με 12-11 . Οι “Γαλανόλευκοι” με τον Δημήτρη Κραβαρίτη στον πάγκο που παρατάχθηκαν χωρίς τους Γεννηδουνιά και Γκιουβέτση, ενώ απουσίαζε και ο Θοδωρής Βλάχος λόγω κορωνοϊού, έδωσαν μία γενναία μάχη απέναντι στους Κροάτες παρά τις απουσίες τους.

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι φτάνοντας στο ημίχρονο προηγούμενη με 6-5, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον αρχηγό της Γιάννη Φουντούλη ο οποίος σημείωσε 3 γκολ στα δύο πρώτα οκτάλεπτα του παιχνιδιού, ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 4 συνολικά. Σε ένα παιχνίδι που απαιτούσε το υψηλότερο επίπεδο συγκέντρωσης, οι δύο ομάδες είχαν συμμάχους τους, τους τρομερούς τους τερματοφύλακες, τους Μάνο Ζερδεβά και Μάρκο Μπίγιατς οι οποίοι έδειξαν την μεγάλη κλάση τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η πολύ καλή τρίτη περίοδος των Κροατών (1-3)  κόστισε στους Έλληνες παίκτες, και εκεί ουσιαστικά χτίστηκε το προβάδισμα της ομάδας του Ίβιτσα Τούτσακ το οποίο και δεν αντιστράφηκε, παρά τις σπουδαίες ελληνικές προσπάθειες.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 11 – 12

Η διακύμανση του αγώνα…

Μόλις στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, η Εθνική μας κατάφερε να σκοράρει δύο φορές, με τον Κάκαρη (1-0) σε παίκτη παραπάνω και με τον Φουντούλη στην κόντρα (2-0). Αργότερα, ο Βρλιτς μείωσε σε 2-1 επίσης σε παίκτη παραπάνω, όμως ο Καπότσης διέρυνε ξανά την διαφορά για το 3-1 με δυνατό περιφερειακό σουτ. Περίπου στα 4 λεπτά ο Βουκίσεβιτς ευστόχησε από την κορυφή της επίθεσης για το 3-2, όμως ο Φουντούλης «ξαναχτύπησε» για το 4-2 υπέρ της Εθνικής μας. Στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, ο Μπένιτς μείωσε σε 4-3 έπειτα από ατομική προσπάθεια.

Νωρίς στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Κροατία έφερε το παιχνίδι στα ίσα έπειτα από σουτ του Φάτοβιτς για το 4-4, όμως ο Βλαχόπουλος αργότερα έγραψε το 5-4 στην εκπνοή των 30″ για την Ελλάδα με μακρινό σουτ (δοκάρι και μέσα). Περίπου στα 2:30 λεπτά από το ημίχρονο ο Μπάσιτς ισοφάρισε για τους Κροάτες σε 5-5, εκτελώντας γρήγορα στον παίκτη παραπάνω. Άμεση απάντηση με χατ-τρικ επιφύλασσε όμως ο Γιάννης Φουντούλης, με τον αρχηγό να γράφει το 6-5 επίσης σε παίκτη παραπάνω, λήγοντας ως έχει το οκτάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο αρχηγός της Εθνικής μας βρέθηκε να σκοράρει εντυπωσιακά για την 4η φορά, από το σημείο του πέναλτι όμως (7-5). Γρήγορα ο Μπάσιτς μείωσε στην αμέσως επόμενη επίθεση σε 7-6 για την Κροατία. Στα 6 λεπτά περίπου, του 3ου οκταλέπτου, ο Μπάσιτς έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα (7-7), ευστοχώντας στον παίκτη παραπάνω για τους Κροάτες. Μετά από μια σειρά άστοχων επιθέσεων και ενώ οι δύο ομάδες έπαιζαν υποδειγματική άμυνα, το 8-7 υπέρ της ομάδας του Ίβιτσα Τούτσακ ήρθε από τον Μπούριτς, ο οποίος ευστόχησε από το κέντρο της επίθεσης σε παίκτη παραπάνω.

Μπαίνοντας δυναμικά στο τελευταίο και καθοριστικό οκτάλεπτο, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 8-8 μετά από δυνατό σουτ του Αργυρόπουλου από το εξτρέμ σε παίκτη παραπάνω, εντείνοντας την αγωνία του παιχνιδιού. Ωστόσο, άμεσα έγραψε το 9-8 για τους Κροάτες ο Μπένιτς κάνοντας ταυτόχρονα «χατ-τρικ». Στα 05:23 ο Άγγελος Βλαχόπουλος σούταρε με τον χαρακτηριστικό του και… συνήθως «εύστοχο» τρόπο, φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσα για το 9-9. Γρήγορα ο Βουκίσεβιτς όμως έθεσε τους Κροάτες και πάλι μπροστά (10-9) σκοράροντας σε παίκτη παραπάνω. Η διαφορά για την ομάδα του Τούτσακ διευρύνθηκε περαιτέρω (11-9), με τον Ζόβιτς να ευστοχεί σε διαγώνιο μακρινό σουτ. Με 01:58 να απομένουν για την λήξη, ο Μπούκιτς έθεσε ένα βήμα πιο κοντά την Κροατία στην νίκη, γράφοντας το 12-9, όμως ο Σολανάκης μείωσε κατευθείαν σε 12-10 σκοράροντας από το πρώτο δοκάρι σε παίκτη παραπάνω για την Ελλάδα. Ο αγώνας ωστόσο τελείωσε με γκολ του Αλέξανδρου Παπαναστασίου στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμορφώνοντας το τελικό 12-11.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 11 -12

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 1-3, 4-4

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Κραβαρίτη): Ζερδεβάς, Καλογερόπουλος, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 4, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Σολανάκης 1, Κάκαρης 1, Αλαφραγκής, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίβιτσα Τούτσακ ): Μπίγιατς, Μιλάκοβιτς, Φάτοβιτς 1, Κράπιτς, Ζόβιτς 1, Μπούκιτς 1, Βουκίσεβιτς 2, Ζούβελα, Μπούριτς 1, Βρλιτς 1, Μπένιτς 3, Μπάσιτς 2, Μάρσελιτς