Η Ουγγαρία που επικράτησε 10-7 της Ολλανδίας και η Ισπανία που νίκησε εύκολα 14-7 την Ιαπωνία, θα τεθούν αύριο (26/08, 19:30) αντιμέτωπες στον ένα από τους δυο ημιτελικούς για το platinum group του 1ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Κορασίδων (Κ16) στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Νέας Πολιτείας, στη Λάρισα.

Παράλληλα, ξεκίνησαν και οι αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-13.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

SILVER ROUND ROBIN

ΤΟΥΡΚΙΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ 7-6

Τα εξάλεπτα: 2-0, 2-1, 1-3, 2-2

ΣΚΟΡΕΡ

ΤΟΥΡΚΙΑ: Νταμπάζ 3, Γκιουρούν 2, Γιαπάρ 1, Γκουτσλού 1.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ: Χάρντι 2, Βάν Χέερντεν 2, Λοϊζίδις 1, Βαν Μπρέντα 1.

Δύσκολη τελικά νίκη για την Τουρκία που προηγήθηκε 4-0 και 5-2. Η Ιαπωνία κατάφερε και ισοφάρισε 5-5 και ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Η Σεβτζί Γιαπάρ έκανε το 6-5, η Άμυ Βαν Μπρέντα στο 1:50 από τη λήξη ισοφάρισε εκ νέου για να σημειώσει το νικητήριο τέρμα για την ομάδα της η Χανζαντέ Νταμπάζ, μόλις στα 00:05 από τη λήξη.

 

SILVER ROUND ROBIN

ΙΣΡΑΗΛ – ΕΛΒΕΤΙΑ 15-0

Τα εξάλεπτα: 4-0, 2-0, 4-0, 5-0

ΣΚΟΡΕΡ

ΙΣΡΑΗΛ: Ραζ 5, Ραχούμ 4, Αμόρ 1, Αρμπίβ 1, Φουτοριάν 1, Τιρός 1, Κλάιν 1, Μπορενστάιν 1.

ΕΛΒΕΤΙΑ: –

 

PLATINUM – GOLD

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 10-7

Τα εξάλεπτα : 2-2, 1-2, 3-2, 4-1

ΣΚΟΡΕΡ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ζ. Λεντβάι 3, Ν.Λεντβάι 2, Χάιντου 2, Τίμπα 2, Βάρο 1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κλάινλουγκντεμπελντ 3, Βαν Χοφ 1, Βίλεμσεν 1, Βρέελινγκ 1, Βαν ντερ Μέερ 1.

Πολύ πιο δύσκολη από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ η νίκη της Ουγγαρίας που «καθάρισε» τη νίκη – πρόκριση στην τετράδα στα τελευταία λεπτά. Μέχρι τότε η Ολλανδία ήταν μπροστά στο σκορ 2-0, 4-3, ενώ στα 4:30 από τη λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 7-7. Η Ουγγαρία όμως σημείωσε σερί 3-0, και μπήκε στη διεκδίκηση των μεταλλίων στο platinum group.

 

PLATINUM – GOLD

ΙΑΠΩΝΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 7-14

Τα εξάλεπτα: 1-6, 1-1, 2-4, 3-3

ΣΚΟΡΕΡ

ΙΑΠΩΝΙΑ: Φουκούντα 3, Μορίτα 1, Όμε 1, Μπάντο 1, Μοροχάσι 1.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μουρίγιο 4, Κάπελ 3, Τσάμπο 3, Μαρτίνεζ 3, Γκρανέρο 1.

Η Ισπανία μπήκε…φουριόζα και προηγήθηκε 6-0. Έκλεισε με 11-4 την τρίτη περίοδο και κράτησε μέχρι το τέλος το +7.

 

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ (25/08) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

17:00 Νότια Αφρική – ΗΠΑ (silver round)

18:15 Ελβετία -Τουρκία (silver round)

19:30 Αυστραλία- Ιταλία  (Platinum-Gold)

20:45 ΕΛΛΑΔΑ – Κροατία  (Platinum-Gold)

 

Αναλυτικότερα τα πλήρη στοιχεία και τα στατιστικά των αγώνων ΕΔΩ.

Το επίσημο site της διοργάνωσης ΕΔΩ

 ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ FINA TV ΣΤΟ YOUTUBE

Πηγή: koe.org.gr