«Σβηστά» πρώτος στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός!

Ακόμη και αν δεν έπιασε την απόδοση που μας έχει συνηθίσει φέτος στην Ευρώπη, ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σημαντική νίκη επιδεικνύοντας επαγγελματισμό.

Ανόβερο – Ολυμπιακός 7-12

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν από την έδρα του Ανόβερο και επανήλθαν στις νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την ήττα από τη Γιούγκ, κερδίζοντας 7-12 τους Γερμανούς.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου παραμένει πρώτη και καλύτερη στον Α’ όμιλο φθάνοντας τους 22 βαθμούς σε εννέα αγώνες και βρίσκεται ολοένα πιο κοντά στο Final 8 της Γένοβας.

Για την ελληνική ομάδα το παιχνίδι με το Ανόβερο δεν ήταν το αποτελεσματικότερο επιθετικά, ωστόσο ο Ολυμπιακός έδειξε ότι βρίσκεται πολλά επίπεδα πάνω από τους Γερμανούς, οι οποίοι δεν ήταν δυνατόν να απειλήσουν περισσότερο τους «ερυθρόλευκους», που αμυντικά ήταν εξαιρετικοί και διαβασμένοι.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η νευρικότητα έκανε την εμφάνιση της στο ελληνικό στρατόπεδο με τον Αλέξανδρο Γούνα να σημειώνει δύο γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο, το οποίο έληξε με σκορ 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού, όταν το σύστημα που ζήτησε ο Θοδωρής Βλάχος στο τάιμ άουτ, δηλαδή να περάσει η μπάλα στον Κώστα Μουρίκη βγήκε, με τον φουνταριστό της Εθνικής να σκοράρει με δυναμικό γυριστό που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και μπήκε.

Εν συνεχεία, ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις μια φορά στη δεύτερη περίοδο με τον Μανώλη Μυλωνάκη, με το Ανόβερο να μειώνει τη διαφορά στο -1.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ηρέμησαν και πήγαν στο +2 με προσωπικό γκολ του Βαγγέλη Δελακά από την περιφέρεια, ενώ όταν ένιωσαν απειλή με το γκολ του Μπργκούλιαν πάτησαν το γκάζι ανεβάζοντας τη διαφορά στο +3 με τέρματα από τον Ντίνο Γενηδουνιά (Περιφέρεια), αλλά και τα πρώτα δύο διαδοχικά γκολ του Γιάννη Φουντούλη στον αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο, ο Πάβιτς συνέχισε να πιάνει, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε κι άλλο στον παίκτη λιγότερο και κλείδωσε τη νίκη με τέρματα αρχικά από τον Φουντούλη, ύστερα από τον Μυλωνάκη, ενώ Μπούσλιε και Δημήτρης Νικολαΐδης έγραψαν το τελικό σκορ.

Να σημειωθεί ότι ο Πάολο Ομπράντοβιτς δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε ένα λεπτό, λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Οκτάλεπτα: 1-3, 2-1, 2-4, 2-4.

Ανόβερο: Σένκελ, Τσόρουσιτς, Μπουκόφσκι, Ρεάλ 2, Μπργκούλιαν Ντάρκο 1, Ράντοβιτς 1, Γιόκιτς 1, Πρέις, Σέκουλιτς, Εστρανί 1, Μπαν 1, Βίνκελχορστ, Σούσιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος