Έκανε πλάκα με αμυνάρα ο «ΘΡΥΛΟΣ»!

Με τρομερή άμυνα, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έκανε πλάκα για ακόμη έναν αγώνα στο Τσάμπιονς Λιγκ και ήρθε ένα βήμα πλησιέστερα στο Φάιναλ 8 της Γένοβας, παραμένοντας με διαφορά πρώτος στον Όμιλο του με 25 βαθμούς.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου επικράτησαν 10-7 της Όρβοσι, χωρίς να αφήσουν στους Ούγγρους καν τη δυνατότητα να σκεφτούν ότι θα φύγουν από τον Πειραιά με θετικό αποτέλεσμα.

Με Πάβιτς και άμυνα να δίνουν ρέστα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 (!) στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο είχαν δεχθεί μόλις ένα γκολ έναντι επτά (7-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων με μεγάλες επιθέσεις, με την ουγγρική ομάδα να σκοράρει ορισμένα τέρματα, τα οποία δεν ήταν αρκετά για να ανατρέψουν την διαφορά ασφαλείας που είχε δημιουργηθεί στα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος σχεδόν ένα χρόνο στο «Παπαστράτειο», καθώς έχει να ηττηθεί από τον περασμένο Απρίλιο με αντίπαλο τη μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης Σόλνοκ.

Οκτάλεπτα: 4-0, 3-1, 2-3, 1-3.

Ολυμπιακός: Φουντούλης 2, Μουρίκης 2, Γούνας 2, Ομπράντοβιτς 1, Μυλωνάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Δερβίσης 1.

OSC: Γκορ-Νάγκι 1, Ραντέλοβιτς 1, Σέμαν 2, Έρντελι 2, Ούμποβιτς 1.