Πικρός αποκλεισμός στο παρά… εννιά για τον Ολυμπιακό

Εκτός FINAL FOUR ο Ολυμπιακός

Ένα γκολ μαχαιριά στην καρδιά από την Εκατερίνα Προκοφίεβα εννέα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα αφήνει τον Ολυμπιακός εκτός νυμφώνος, με την Κίρισι να προκρίνεται στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας με σκορ 11-10 υπέρ της νυν πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Ήταν εξ αρχής βέβαιο ότι μια λεπτομέρεια θα έδινε το εισιτήριο για τις καλύτερες τέσσερις ομάδες της διοργάνωσης, με τον Ολυμπιακό του Χάρη Παυλίδη να κάνει κατάθεση ψυχής στο «Παπαστράτειο», παρά την άδικη ήττα.

Οι «ερυθρόλευκες» άντεξαν το εξαιρετικά σκληρό πρέσινγκ των Ρωσίδων για 32 λεπτά και κατάφεραν στο τρίτο οκτάλεπτο να προηγηθούν με 7-5, ωστόσο η Κίρισι αντέδρασε εκμεταλλευόμενη δύο λάθη στην ελληνική επίθεση για να ισοφαρίσει.

Τα τελευταία οκτώ λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά με την Ελευθερία Πλευρίτου να σκοράρει με ένα τρομερό σουτ από την περιφέρεια για το 8-7, τη Σιμάνοβιτς να ισοφαρίζει αμέσως μετά και την Άλκηστη Αβραμίδου να δίνει ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Έπειτα, η ελληνική ομάδα έπαθε μπλακ άουτ με την Κίρισι να κάνει σερί 2-0 για το 9-10, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν παραιτήθηκε ποτέ και σε παίκτη παραπάνω το σύστημα τηρήθηκε άψογα με τη μπάλα να καταλήγει στην Αλεξάνδρα Ασημάκη στο δεύτερο δοκάρι, όπου από έξυπνη ασίστ της Έμολο χρίστηκε σκόρερ για το 10-10 που έβαλε «φωτιά» στην κατάμεστη εξέδρα.

Παρόλα αυτά, οι Ρωσίδες για ακόμη μια χρονιά έδειξαν εφτάψυχες και κέρδισαν αποβολή στα 22 δευτερόλεπτα για να γράψει τον πικρό επίλογο η Εκατερίνα Προκοφίεβα, η οποία δίνει την ευκαιρία στην Κίρισι να υπερασπιστεί το στέμμα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Η κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού τίτλου είναι ακόμα στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε αυτόματα στο Φάιναλ Φορ του Λεν Τρόφι και σίγουρα είναι το φαβορί για την κατάκτηση του!

Οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 2-2, 3-4.

Ολυμπακός: Έγκενς 4, Πλευρίτου Ελ. 1, Τσουκαλά 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Έμολο 2.

Κίρισι: Προκοφίεβα 3, Σιμάνοβιτς 2, Κρίμερ 1, Σομπόλεβα 2, Ιβάνοβα 1, Ρίζκοβα 2.