ΘΡΥΛΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ!

0

58ο πρωτάθλημα και 22ο στη σειρά για τον Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν και την 86η διοργάνωση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

O πολυνίκης του θεσμού κατέκτησε συνολικά 416,5 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Αργυρούπολη με 192 και τρίτο τον Εθνικό Πειραιώς με 184,5.

Στη βαθμολογία των ανδρών ο Ολυμπιακός συγκέντρωσε 204,5 βαθμούς και στις γυναίκες 212.

Οι καλύτερες επιδόσεις των αγώνων (σύμφωνα με την ειδική βαθμολογία της FINA) ήρθαν στην τελευταία ημέρα. Ο Απόστολος Χρήστου του Ολυμπιακού αναδείχθηκε καλύτερος αθλητής των αγώνων με το 24.97 που πέτυχε στα 50μ. Ύπτιο, ενώ η Νόρα Δράκου του Παναθηναϊκού ήταν η αθλήτρια των αγώνων με το 28.63 στο ίδιο αγώνισμα. Το βραβείο για τον καλύτερο αθλητή και την καλύτερη αθλήτρια δόθηκε στη μνήμη του Γιάννη Σελετόπουλου και την απονομή έκανε η κόρη του Σοφία.

Στην τελευταία ημέρα ξεχώρισε το σπουδαίο 24.97 του Απόστολου Χρήστου στα 50μ. Ύπτιο, ο οποίος έγινε ο δεύτερος Έλληνας αθλητή που κατέβηκε τα 25.00 στο συγκεκριμένο αγώνισμα μετά τον Άρη Γρηγοριάδη που κατέχει το πανελλήνιο ρεκόρ με 24.77. Η καλύτερη επίδοση του Χρήστου μέχρι σήμερα ήταν το 25.16. Από εκεί και πέρα πολύ καλούς χρόνους έκαναν στο ίδιο αγώνισμα και οι Γιώργος Σπανουδάκης (25.54) και Νίκος Σοφιανίδης (25.67). Στα 50μ. Ύπτιο των γυναικών υπήρχε υψηλός συναγωνισμός με δύο αθλήτριες να κατεβαίνουν τα 29.00. Η Νόρα Δράκου τερμάτισε σε 28.63, ενώ η Ελεάννα Κουτσουβέλη σε 28.88. Πολύ καλοί χρόνοι και στα 100μ. Ελεύθερο για τους Κριστιάν Γκολομέεβ (49.48) και Χρήστο Κατραντζή (49.81), ενώ υψηλός συναγωνισμός υπήρξε και στα 100μ. Πεταλούδα των ανδρών με τους Ανδρέα Βαζαίο και Στέφανο Δημητριάδη να κάνουν 53.30 και 53.59 αντίστοιχα. Καλή κούρσα έκανε και η Κέλλυ Αραούζου στα 800μ. Ελεύθερο με 8:53.68.

Οι νικητές της 3ης ημέρας

 

50μ. Ύπτιο Γυναικών

  1. Νόρα Δράκου – Παναθηναϊκός – 28.63
  2. Ελένη – Άννα Κουτσουβέλη – Νηρέας Γέρακα – 28.88
  3. Αφροδίτη Γιαρένη – Ολυμπιακός 29.77

 

50μ. Ύπτιο Ανδρών

  1. Απόστολος Χρήστου – Ολυμπιακός – 24.97
  2. Γιώργος Σπανουδάκης – Παναθηναϊκός – 25.54
  3. Νίκος Σοφιανίδης – ΠΑΟΚ – 25.67

 

100μ. Ελεύθερο Γυναικών

  1. Σοφία Κλικοπούλου – Ολυμπιακός – 56.92
  2. Βασιλική – Σταυρούλα Μπάκα – ΠΑΟΚ – 57.21
  3. Ηλιάνα – Χαρίκλεια Οικονόμου – Ηρακλής – 57.25

 

100μ. Ελεύθερο Ανδρών

  1. Κριστιάν Γκολομέεβ – Εθνικός – 49.48
  2. Χρήστος Κατραντζής – Ολυμπιακός – 49.81
  3. Κωνσταντίνος Κοντόπουλος – Εθνικός – 51.08

 

200μ. Πρόσθιο Γυναικών

  1. Αγγελική – Μαρία Μαυραντζά – Γλαύκος Περιστερίου – 2:33.54
  2. Μαρία Φιλοπούλου – Ολυμπιακός 2:37.38
  3. Άννα – Μαρία Νάσιου – ΑΝΟ Γλυφάδας – 2:37.95

 

200μ. Πρόσθιο Ανδρών

  1. Δημήτρης Κουλούρης – Παναθηναϊκός – 2:15.96
  2. Κωνσταντίνος Σμιτιάνος – Ωκεανός – 2:16.92
  3. Παναγιώτης Χιώτης – Εθνικός – 2:18.14

 

100μ. Πεταλούδα Γυναικών

  1. Κρίστελ Βουρνά – Εθνικός – 59.22
  2. Άννα Ντουντουνάκη – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 59.34
  3. Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ – Ολυμπιακός – 1:02.47

 

100μ. Πεταλούδα Ανδρών

  1. Ανδρέας Βαζαίος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 53.30

  2. Στέφανος Δημητριάδης – Ολυμπιακός – 53.59

  3. Ρωμανός Αλυφαντής – Ολυμπιακός – 54.52

800μ. Ελεύθερο Γυναικών

  1. Κέλλυ Αραούζου – Ολυμπιακός – 8:53.68

  2. Αφροδίτη Κατσιάρα – ΑΕ Χαϊδαρίου – 9:02.70

  3. Στυλιανή – Ελευθεριά Απλαντή – 9:03.19

1500μ. Ελεύθερο Ανδρών

  1. Αντώνης Φωκαΐδης – Ολυμπιακός – 15:35.66

  2. Αστέριος Δαλδογιάννης – ΠΑΟΚ – 15:37.79

  3. Δημήτρης Νέγρης – Ολυμπιακός – 15:42.04

4χ100μ. Μικτή Ομαδική Γυναικών

  1. Ολυμπιακός (Αφροδίτη Γιαρένη, Μαρία Φιλοπούλου, Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ, Σοφία Κλικοπούλου) 4:17.06

  2. Παναθηναϊκός (Νόρα Δράκου, Αργυρή Παπαδοπούλου, Ελευθερία Εζάτ, Μαρία – Θάλεια Δρασίδου) 4:20.54

  3. ΑΝΟ Γλυφάδας (Ιωάννα Σαχά, Άννα – Μαρία Νάσιου, Ιωάννα Παλλά, Στεφανία Σοφούλη) 4:22.94

4χ100μ. Μικτή Ομαδική Ανδρών

  1. Ολυμπιακός (Απόστολος Χρήστου, Ρωμανός Αλυφαντής, Στέφανος Δημητριάδης, Χρήστος Κατραντζής) 3:39.62

  2. Εθνικός (Μιχαήλ Κοντιζάς, Παναγιώτης Χιώτης, Νίκος Παναγόπουλος, Κριστιάν Γκολομέεβ) 3:42.41

  3. ΠΑΟΚ (Νίκος Σοφιανίδης, Γιάννης Καρπουζλής, Χρήστος Παπαδόπουλος, Ηλίας Θεοδωρίδης) 3:44.19

Βαθμολογίες:

Γενική (Ανδρών και Γυναικών)

  1. Ολυμπιακός 416,5

  2. ΑΝΟ Αργυρούπολης 192

  3. Εθνικός 184,5

  4. ΠΑΟΚ 161

  5. Παναθηναϊκός 159

  6. ΑΝΟ Γλυφάδας 76

  7. Ηρακλής Θεσ. 71

  8. ΑΕ Χαϊδαρίου 58

  9. Άρης Θεσ. 51

  10. Γλαύκος Περιστερίου 50

Ανδρών

  1. Ολυμπιακός 204,5

  2. Εθνικός 146,5

  3. ΠΑΟΚ 118

  4. ΑΝΟ Αργυρούπολης 110

  5. Παναθηναϊκός 78

Γυναικών

  1. Ολυμπιακός 212

  2. ΑΝΟ Αργυρούπολης 82

  3. Παναθηναϊκός 81

  4. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 69

  5. ΑΕ Χαϊδαρίου 59

Τα πλήρη και αναλυτικά αποτελέσματα ΕΔΩ.

Facebook Comments