Ολοκληρώθηκε και η 2η Ημέρα αγώνων του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ανοιχτής Θάλασσας, με την αυλαία να «πέφτει» για την μεγάλη γιορτή του Open Water στα Άσπρα Σπίτια Βοιωτίας.

Το πρωί της Κυριακής 12/09 πραγματοποιήθηκαν και οι τελευταίες κούρσες του φετινού Πρωταθλήματος μαραθώνιας Κολύμβησης, με την εκκίνηση για τα 10.000μ Ανδρών-Γυναικών/ Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών και τα 7.500μ Εφήβων-Νεανίδων να δίνεται στις 09.00 το πρωί, με έντονη συννεφιά αλλά ιδανικές θαλάσσιες συνθήκες.

Παρά το φθινοπωρινό κλίμα, οι απονομές των μεταλλίων στους νικητές και τις νικήτριες του κάθε αγωνίσματος πραγματοποιήθηκαν πρωτίστως με πολλή χαρά και χαμόγελα, ενώ Πρωταθλήτρια ομάδα για το 2021 αναδείχθηκε η ομάδα του Ολυμπιακού Πειραιώς!

Μεταξύ άλλων στην γιορτή του Open Water στην παραλία Άσπρα Σπίτια παρευρέθηκε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Ανδρών πόλο, Θοδωρής Βλάχος, ο οποίος βραβεύθηκε τόσο από την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος όσο και από τον Δήμαρχος της περιοχής, μαζί με τον Σπύρο Γιαννιώτη, τον Γιώργο Αφρουδάκη και άλλα διοικητικά μέλη.

 

 

 

Στο βάθρο των νικητών για τα 10.000μ Ανδρών ανέβηκαν οι εξής:

  1. Μάρκος Δημήτρης (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ) – 02:04,00 (Χρυσό)
  2. Καϊτατζής Δημήτρης (ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ) – 02:05,12 (Ασημένιο)
  3. Τσατηράς Αδάμ (ΠΓΣ) – 02:05,40 (Χάλκινο)

 

Στο βάθρο των νικητριών για τα 10.000μ Γυναικών ανέβηκαν οι εξής:

  1. Γιαννοπούλου Νεφέλη (ΑΡΗΣ) – 02:12,33 (Χρυσό)
  2. Κατσιάρα Αφροδίτη (ΑΟΠΦ) – 02:19,45 (Ασημένιο)
  3. Απλάντη Στυλιανή (ΟΣΦΠ) – 02:29,28 (Χάλκινο) 

 

Στο βάθρο των νικητών για τα 10.000μ Νέων Ανδρών ανέβηκαν οι εξής:

  1. Διασίτης Μιχάλης (ΑΟΠΦ) – 02:04,01 (Χρυσό)
  2. Ανδρεάδης Σπύρος (ΠΑΟΚ) – 02:08,11 (Ασημένιο)
  3. Αρβανίτης Βαγγέλης (ΑΟΠΦ) – 02:09,22 (Χάλκινο)

 

Στο βάθρο των νικητριών για τα 10.000μ Νέων Γυναικών ανέβηκαν οι εξής:

  1. Τριανταφυλλίδη Μαρίνα (ΝΟΒΑ) – 02:12,33 (Χρυσό)
  2. Κεχαγιά Ελένη (ΠΑΟΚ) – 02:19,45 (Ασημένιο)

 

Στο βάθρο των νικητών για τα 7.500μ Εφήβων ανέβηκαν οι εξής:

  1. Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος (ΑΡΗΣ) – 01:29,06 (Χρυσό)
  2. Σοφικίτης Βασίλης (ΟΣΦΠ) – 01:34,59 (Ασημένιο)
  3. Μαυρογένης Ιωάννης (ΑΝΟΓ) – 01:36,44 (Χάλκινο)

 

Στο βάθρο των νικητών για τα 7.500μ Νεανίδων ανέβηκαν οι εξής:

  1. Τάτσιου Βασιλική (ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ) – 01:42,32 (Χρυσό)
  2. Κανόγκα Καλλιόπη (ΟΣΦΠ) – 01:42,36 (Ασημένιο)
  3. Πάκου Μαρίνα (ΟΣΦΠ) – 01:43,48 (Χάλκινο)

 

Συγκεντρωτικά, όλα τα αποτελέσματα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος θα τα βρείτε εδώ.

Επιμέλεια: Δέσποινα Μπαλαχτάρη

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments