Ολοκληρώθηκαν το βράδυ του Σαββάτου (20/5) οι αγώνες της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων (Κ13) και στους έξι Ομίλους και αναδείχθηκαν οι δέκα (10) ομάδες που προκρίνονται στην Τελική φάση (9-11/6).

Είναι οι: ΝΟ Χανίων, ΓΣ Περιστερίου (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Παναθηναϊκός, ΑΝΟ Γλυφάδας (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), Ακαδημία Ηρακλείου, Ολυμπιακός (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, Νέος Ηρακλής (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας), ΝΟ Λάρισας (από τον Όμιλο Βόλου).

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του διημέρου και οι τελικές βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Περιστερίου, Νέας Σμύρνης):

Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Χανίων 4-10, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΓΣ Περιστερίου 6-9, Εθνικός Πειραιά – ΓΣ Περιστερίου 9-9, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Βουλιαγμένης 9-1, ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Χανίων 6-11, ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός Πειραιά 4-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. ΓΣ Περιστερίου 4

………………………….

3. Εθνικός Πειραιά 2

4. ΝΟ Βουλιαγμένης 1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νέας Σμύρνης, Φαλήρου):

Παλαιό Φάληρο – Πανιώνιος 9-2, Παναθηναϊκός – ΑΝΟ Γλυφάδας 5-2, ΑΝΟ Γλυφάδας – Παλαιό Φάληρο 5-4, Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 11-2, Παλαιό Φάληρο – Παναθηναϊκός 4-13, Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας 2-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παναθηναϊκός 9

2. ΑΝΟ Γλυφάδας 6

…………………………

3. Παλαιό Φάληρο 3

4. Πανιώνιος 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

Ηλυσιακός – Ακαδημία Ηρακλείου 12-17, Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 9-10, Ηλυσιακός – Ολυμπιακός 6-12, Ακαδημία Ηρακλείου – Απόλλων Σμύρνης 12-6, Ολυμπιακός – Ακαδημία Ηρακλείου 4-11, Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός 6-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ακαδημία Ηρακλείου 9

2. Ολυμπιακός 6

………………………………..

3. Ηλυσιακός 3

4. Απόλλων Σμύρνης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 3-15, Νέος Ηρακλής – Άρης 14-3, Πανσερραϊκός – Άρης 2-5, ΠΑΟΚ – Νέος Ηρακλής 10-10, Άρης – ΠΑΟΚ 2-21, Νέος Ηρακλής – Πανσερραϊκός 26-2.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 7

2. Νέος Ηρακλής 7

……………………….

3. Άρης 3

4. Πανσερραϊκός 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΕ Πατρών – ΝΟ Πατρών 3-9, ΝΕ Πατρών – Μίλων 17-7, Μίλων – ΝΟ Πατρών 7-12.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 6

…………………….

2. ΝΕ Πατρών 3

3. Μίλων 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):

ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Λάρισας 6-10, ΟΥΚ Βόλου -ΣΑΠΚ Νεάπολης 16-10, ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΝΟ Λάρισας 9-15.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Λάρισας 6

……………………

2. ΟΥΚ Βόλου 3

3. ΣΑΠΚ Νεάπολης 0

Πηγή: koe.org.gr