Ο Βόλος «έδειξε τα δόντια» του – Τα Χανιά άντεξαν στο ντέρμπι!

Το πρώτο παιχνίδι της νέας αγωνιστικής περιόδου διεξήχθη στον Βόλο, με τον τοπικό ΟΥΚ να γιορτάζει τη συμμετοχή του στην Α1 κατηγορία, σε μια ιστορική ημέρα για τον σύλλογο.

Αντίπαλος, στο εορταστικό σκηνικό, η έμπειρη ομάδα του ΝΟ Χανίων που ταξίδεψε από την προηγούμενη στη Θεσσαλία για τον παρθενικό αγώνα της σεζόν, με τον Ηλία Μαχαίρα να γνωρίζει ότι οι παίκτες του είναι το φαβορί.

Σε έναν αγώνα με χαμηλό σκορ, κάτι που είναι λογικό καθώς βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν και οι δύο συγκεκριμένες ομάδες δεν είχαν παίξει πολλά φιλικά, ο ΝΟ Χανίων ξεκίνησε με… τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα καθώς πέρασε από την έδρα του Βόλου με σκορ 8-9.

Μια νίκη που ήρθε δύσκολα, καθώς ο Βόλος δεν τα παράτησε παρά το ευρύ προβάδισμα του ΝΟΧ στο ξεκίνημα και στο φινάλε ο αγώνας έγινε ντέρμπι!

Οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα από νωρίς πήραν το προβάδισμα και έφθασαν να προηγούνται με 2-6 στο ημίχρονο, με την ομάδα του Δημήτρη Μπλάνα με αυταπάρνηση να μειώνει σε 5-7 στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου, ωστόσο οι Κρητικοί μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 5-8.

Στα τελευταία οκτώ λεπτά, οι παίκτες του Μπλάνα μείωσαν κι άλλο στο σκορ, φθάνοντας την τιμή του στο 6-8 με 2:21 για το τέλος, στη συνέχεια μείωσαν σε 7-8, τα Χανιά απάντησαν για το 7-9 με τον Μπογκντάνοβιτς, ο Βόλος απάντησε για το 8-9 με 0:29 για το τέλος, ωστόσο ο ΝΟΧ άντεξε στην πίεση και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο!

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο εξαιρετικός Σέρβος περιφερειακός, Νίκολα Μπογκντάνοβιτς, με τέσσερα γκολ.

Οκτάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-2, 3-1

ΟΥΚ Βόλου (Μπλάνας Δ.): Γρηγοριάδης, Δανιήλ 1, Γκανάτσιος Δ. 1, Πετρόπουλος, Παπαβασιλείου, Νικολέρης, Γκάτσος, Βλιώρας, Γλούμης 1, Στεργίου 2, Νικηφορίδης 3, Σκουφιδάκης, Νάσιος, Κοκκινάκης, Μπόμπος.

ΝΟ Χανίων (Μαχαίρας Η.): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Σαρτζετάκης 1, Πολύζος 1, Αγιωργούσης 1, Μπατάκης, Ουίλιαμς 2, Χαριτάκης, Μπογκντάνοβιτς 4, Αποστολάκης, Μαζοκοπάκης, Κουμής.