Ο Εθνικός Πειραιώς χτίζει νέο σερί μέσω άμυνας!

Δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Εθνικό Πειραιώς στο πρωτάθλημα της Α’ γυναικών, καθώς τα κορίτσια του Κώστα Φιτσανάκη πήραν το μάθημα τους από την ήττα κόντρα στον Πανιώνιο και τόσο με αντίπαλο στην ΑΕΚ την Τετάρτη, όσο και απέναντι στον Νηρέα Χαλανδρίου την Κυριακή έδειξαν τις δυνατότητες τους.

Νηρέας Χαλανδρίου – Εθνικός Πειραιώς 4-9

Ο «Αυτοκράτορας» κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 9-4 στο κολυμβητήριο Ηλιούπολης του Νηρέα Χαλανδρίου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και να φθάσει τους 27 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ανέστη Πεσματζόγλου έμεινε στους 16 και απομακρύνθηκε από την επαφή της με την τετράδα.

Κομβικό αποδείχθηκε το τέταρτο οκτάλεπτο, εκεί όπου ο Εθνικός είχε δυνάμεις και με τρομερή άμυνα, συν τη Σωτηρέλη που απέκρουσε πέναλτι, δεν δέχθηκε γκολ (0-3), για να φθάσει στη νίκη.

Στην πρώτη περίοδο ο Εθνικός Πειραιώς προηγήθηκε με 0-1 για να ισοφαρίσει ο Νηρέας Χαλανδρίου σχετικά άμεσα, ενώ ο «Αυτοκράτορας» βρέθηκε μπροστά με 1-2 στο τέλος του οκταλέπτου. Εν συνεχεία, το παιχνίδι παρέμεινε «κλειστό», με την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη να διατηρεί το προβάδισμα με 2-4 στο ημίχρονο, με τις Σωτηρέλη και Κοβάσεβιτς να στέκονται εξαιρετικά στον αγώνα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο τα κορίτσια του Ανέστη Πεσματζόγλου μείωσαν σε 4-5, όμως ο «Αυτοκράτορας» βρήκε τρόπο να ανεβάσει πάλι τη διαφορά στο +2  και συγκεκριμένα στο 4-6, σκορ που έκλεισε την εν λόγω περίοδο.

Σε γενικές γραμμές ο Εθνικός Πειραιώς απέδιδε εξαιρετικά στην άμυνα του, ενώ η Σωτηρέλη έδειξε ξανά δείγματα της ποιότητας της, κρατώντας τον αντίπαλο σε χαμηλή παραγωγικότητα, και με τις δύο ομάδες ωστόσο να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα σε εκείνο το σημείο.

2:10 πριν το φινάλε της αναμέτρησης και έπειτα από τάιμ άουτ, ο Εθνικός κατάφερε να βρει δίχτυα και αμέσως μετά η κορυφαία της αναμέτρησης, Ελένη Σωτηρέλη, απέκρουσε πέναλτι, «κλειδώνοντας» επί της ουσίας τη νίκη του Εθνικού Πειραιώς.

Μάλιστα, σε κόντρα η Ελληνιάδη δεν λάθεψε και έγραψε το 8-4 για τον Εθνικό Πειραιως, που έδειξε συνοχή και αντοχή στο τέλος, κερδίζοντας έναν ταλαντούχο και επικίνδυνο αντίπαλο με τελικό σκορ 9-4, το οποίο σημειώθηκε ελάχιστα πριν τη λήξη.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σήλια Λογοθέτη με τρία τέρματα.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 4-9

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 2-2, 0-3.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ανέστης Πεσματζόγλου): Κοβάτσεβιτς Σ., Μπογκατσένκο 2, Μαυρωτά Ιφ. 1, Κοτσάφτη, Κοβάτσεβιτς Ε. Υ., Ρουσάκη, Κανελλοπούλου, Μπόβαλη, Αγγελίδη, Πάτερου, Κάσσαρη, Νιαρχάκου 1, Παναγιότι, Κονταλέξη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Ρακιντζή, Κωνσταντοπούλου, Ελληνιάδη 2, Μαμόγλου, Μπερίκου 1, Χατζηκυριακάκη 1, Λογοθέτη 3, Πέττα 2, Δούλη, Καραμπέτσου, Ζαφειράκη, Γαλανάκη, Χέλμη

Διαιτητές: Παραϊκταρίδης, Παντέλης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης